USA:ssa demokratia vähenee ja uskonnollistaustainen diktatuuri lisääntyy?

Kuten USA:n poliittista elämää vähänkin seuraavat voivat havaita, niin maa elää nyt murroksen aikaa monessa mielessä.

Aborttiin puuttuminen on vain yksi esimerkki muutoksista. 14 osavaltiota on ilmoittanut, että he kieltävät abortin. Arizona on mm. ilmoittanut ottavansa vuoden 1864 pohjalta aborttilain käyttöön ja se merkitsee sitä, että jokaiselle, joka edes auttaa naista saamaan abortin, voidaan tuomita 2 - 5 vuodeksi vankilaan.

Miten mahtaa adventtikirkko USA:ssa suhtautua tiukentuneisiin aborttilakeihin? Adventtikirkon sairaaloissa kun on ollut tapana tarjota myös palveluja aborttiin liittyen.

18

150

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Tuohon kysymykseesi ei ole tietoa. Ovatko myrskyt lisääntyneet siellä Amerikassa ?

    • Anonyymi

      Onneksi putinki tuo korjausliikeen ja hoitaa tavallaan kaltaisesi tuonentuville, niin kaikki on kohdillaan Airutkin on tavallinen kuoleva pulliainen. Syö ja sontii, sekä puhuu joutavia. Jos yrittäsi välistää jotain - niin hukkaan menee sekin.

    • Anonyymi

      Kun pysyy omalla maakamaralla, sekä katselee tilastoituja abortteja, noin matemaattisesti, oliko maallemme se siunaus?
      Montakohan hyvää tiedemiestä meni viemäristä alas, lääkäriä, poliitikkoa, joita oltaisi tarvittu, sekä tekeviä käsiä viisaudessa, että työtekijöidenkin määrä tässä tulevaisuudessa kattaisi tarpeen.

      Yhteiskunta- siis me tässä hoidetaan demokaraattisen poliittisesti asiat.

      Tuli mieleeni keskussairaalan labran odotushuone. Toisella puolen odottava äiti - kaverinsa kanssa onnellisena.
      Toisellapuolen puhelimeen kiroava nainen, kun tuli niin perisyntiä harrastettua, että synnissä jotain siintyi ja se oli niin hänen sanojensa mukaan p......keleen vaikee juttu.

      Tätä se on, tämä elämä - kahdenlaista äitiehdokasta. Mene ja tiedä, mikä on kummallekin se hyvä.

    • Anonyymi

      Englanninkieltä osaava voi lukea Adventtikirkon kannanoton verkossa: Kirkko ei hyväksy aborttia kuin ainoastaan insestin tai raiskauksen uhreille sekä jos odottava äiti on kuolemanvaarassa ilman raskauden päättämistä.

    • Anonyymi

      Typerä aloitus.

    • Anonyymi

      Miksi erottaa vaikkapa raiskaus muista naimistilanteista, jolloin mukamas abortin voisi tehdä, kun on raiskattu?
      Ilman jumalan ja Jahven tahtoa kun ei tapahdu mitään, mitä tapahtuu.
      Raiskasihan Jahve itsekin 12-vuotiaan neitsyeen.

      • Anonyymi

        Sinä valehtelet.


    • Anonyymi

      Onko se oikein että saa tehdä abortin vaikka päivää ennen laskettua aikaa? Näin on jossain USA:n osavaltiossa

    • Anonyymi

      Adventtiairuelle tiedoksi, että kun kirkon sairaaloissa Roe vs. Wade ratkaisun jälkeen 70 ja 80 luvuilla tehtiin paljon abortteja, niin saatuaan nuhteet kirkolta ja omilta eettisiltä toimikunniltaan sairaalat alkoivat käytäntöjään muuttaa, eikä niitä ole kirkon amerikkalaisissa sairaaloissa enää vuosiin tehty kuin lääketieteellisin perustein. Ennen tätä viimeistä villitystä, eli aborttilakien tiukentamista, USAssa tehtiin keskimäärin 188 aborttia tuhatta synnystystä kohti (joka on aika hurja määrä). Samaan aikaan, olikohan vuoden 2018 vai 19 tilastossa kaikissa adventtikirkon USAn sairaaloissa suoritettiin yhteensä noin 65000 synnytystä kohti oli 33 aborttia.

    • Anonyymi

      Uskonharhat ovat aina sotkeneet ihmisen pään.
      USA:sta kylvetään aseita maailmalle, koska johtavat poliitikot omistavat USA:n aseteollisuuden suurimmalta osalta ja maan kristityt vaativat verta.
      Ukrainaan jenkit kylvävät aseita, että venäläiset vähemmistökansat, joita venäjällä sorretaan ja heistä halutaan päästä siinä maassa eroon, saisivat Ukrainassa surmansa, koska heitä on lähetetty (pakotettu) sotimaan Ukrainaan. Ortodoksi kirkko Venäjällä hyväksyy sodan (etnisen puhdistuksen) sata prosenttisesti.

      • Anonyymi

        Uskonharhaiset ovat aina kylväneet maailmaan terroria ja verta.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Uskonharhaiset ovat aina kylväneet maailmaan terroria ja verta.

        Vain sinun valheissasi.


    • Anonyymi

      Osa kristityistä palvoo isäjumalanaan Jahvea,joka oli muinaisten alkubeduiinien keksimä sotaisa ja verenhimoinen epäjumala, jolle piti uhrata viattomia eläimiä järjetön määrä joka päivä, että sen sadistisen Jahven viha laantuisi. Viha ja rahanahneus ovatkin siksi näiden kristillistä nimeä kantavien lahkojen ja kirkkokuntien suurimpia kantavia voimia.

      • Anonyymi

        USA edustaa uskonnollisväritteistä diktatuuria. Demokratialla siinä maassa ei ole mitään sijaa, vaikka maan toisen puolueen nimenä onkin demokraatit.


      • Anonyymi

        Valheesi ei hetkauta.


    • Anonyymi

      > USA:ssa demokratia vähenee ja uskonnollistaustainen diktatuuri lisääntyy?

      Demokratia ja vapaus vähenee kaikissa länsimaissa. Mutta uskonnollisuus vähenee myös. On mielenkiintoista, että Jumalasta luopuminen näyttää johtavan diktatuuriin, kun kontrolifriikit ateistit haluavat alistaa kaiken valtaansa.

      • Anonyymi

        Niin on ollut aina. Miettikää vaikka Pohjois-Koreaa. Se oli joskus kauan sitten kristinuskon keskuksia. Sitten ateistit ottivat vallan.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Niin on ollut aina. Miettikää vaikka Pohjois-Koreaa. Se oli joskus kauan sitten kristinuskon keskuksia. Sitten ateistit ottivat vallan.

        Pohjois-Korean tulisi meillekin olla mallina siitä, että länsimaista hapatusta pitää kutsua valheeksi. Pohjois-Koreassa ihmiset ovat onnellisia ja kadut ovat siistejä ja kansa rakastaa hallitsijaansa.

        Katsokaamme vaikkapa USA:sta. Maa on mukamas demokraattinen ja uskonto on maassa arvossaan. Kuitenkin maa on hajanainen ja väkivalta rehottaa. Jokaisella amerikkalaisella on koti ja taskut täynnä aseita. Ihmisiä lahdataan kuin eläimiä.

        Onko USA siis parempi kuin Pohjois-Korea?

        Neuvostoliiton aikana kansalla oli maassa kaikki tarvittava ja ihmiset olivat tyytyväisiä.
        Kun länsimainen hapatus tuli Venäjälle, alkoivat ongelmat ja nyt me näemme lopputuloksen silmiemme edessä. Venäjä on nykyään rikollisten maa, eikä siihen ole vaikuttanut kommunismi, vaan halu olla länsimaisessa kapitalismissa mukana.


    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hyvää syntymäpäivää Sanna 40 vee!!!!

      ᕼᗩᑭᑭY ᗷIᖇTᕼᗞᗩY Sister ❣️🥰 🎉🎂✨🍰🥳 🥳🎂🥂 🎉🎊🎁🎈🎂
      Maailman menoa
      58
      5070
    2. Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata

      Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai
      Maailman menoa
      54
      4582
    3. Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi

      Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas
      Maailman menoa
      122
      4509
    4. Mikä on vaikeinta siinä, että menetti yhteyden kaivattuun, jota vielä ajattelee?

      Mikä jäi kaihertamaan? Jos jokin olisi voinut mennä toisin, mitä se olisi ollut? Mitä olisit toivonut vielä ehtiväsi san
      Ikävä
      296
      1727
    5. 90
      1394
    6. Kerro kaivattusi etunimi

      Miehille..
      Ikävä
      79
      1354
    7. Sulla on mies

      Aivan liikaa naisia.
      Ikävä
      228
      1308
    8. 306
      1025
    9. Kadutko mitään?

      Minä kadun ikävässä kirjoittamista, mutta en saa sitä tekemättömäksi.
      Sinkut
      199
      940
    10. Pääsit koskettamaan

      Sellaista osaa minussa jota kukaan ei ole ennen koskettanut. Siksi on hyvin vaikea unohtaa sinut kokonaan.
      Ikävä
      50
      850
    Aihe