Onko Sanna Marin jo onnitellut?

Onko Suomen pääministeri ja hallituksen muut voimanaiset jo onnitelleet Italian ylivoimaista vaalivoittajaa ja tulevaa johtajaa Giorgia Melonia? Nainen nousee johtamaan yhtä Euroopan suurimmista maista, eikö sen pitäisi olla hieno asia feministihallituksen mielestä?

Vai onko Meloni Sannan ja kump.- mielestä vääränlainen nainen?
Jos näin niin aika tekopyhää jälleen kerran demareilta ja muulta vihervasemmistolta.
27161
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 27

Vanhimmat

Onkohan tuo nyt edes onnitteluiden paikka ? Miltäänkään valtiolta.

Äänestä

Kyllä demokraattinen vaalinen tulos on aina demokratian voitto. Olkoonkin, että se ei mieleen olisi.
Siis onniteltava

Äänestä

Neloni ei ole oikea nainen.

Äänestä

Kyllä Sanna vielä onnittelee jonkun miljardi-shekin kera.

Äänestä

Eikö ole Sanna puoluetoveri (populist)?

Äänestä
  • Siis Toveri Sanna.

    Äänestä

Ajattelepa kuinka paljon Melonia saa Suomesta rahaa, että pystyy korjaamaan asuntonsa ilman omia kustannuksia?

Äänestä

Demokratia ei toiminut Italiassa. Ei auta vaikka valtaan nousee nainen, kun hän on huono.

Äänestä

Sannalla on kiirettä vaali lähestyy meilläkin, aikas mukavia helpotuksia on luvassa keski ja yläluokalla mm .sähkölaskuun ,köyhien osalla kyyti on kylmää jopa kiihtyvää, mitään tasauksia ei ole luvassa niille joilla on pienet tulot ja kasvaneet ruokamenot jopa 50% halvoissa eineksissä. Sähköä vähän kuluttavan lasku nousee rajusti itsellä 300% juurikin noin 50 e kuukaudessa ja jää näin alle verovähennysoikeuden. Sanna huolehtii vihernatsien kanssa kyllä omistavan väen tulotasaukset + puolelle, tämä osaltaa voi varmistaa kyllä vaalivoiton jos ei pahasti ratkea nyt lähiakoina ja joudu mediaan. Kokomuksen voittoon uskoo enää gallupit, miksi kokomus voittaisi Marin kausi on ollut yhtä juhlaa porvaristolle, Orpo ei saisi vastaavia tulonsiirtoja mitenkään aikaan, eikä porvarikaan pitkään saa nautintoa pelkästä maassa makaavien potkimisesta.

Äänestä
  • Kuitenkin kuntavero laskee 12,5 prosenttiyksikköä ja valtionveroa maksetaan vasta yli 40 000 euron vuositulosta.
    Eli jos nyt on kuntavero 20 prosenttiyksikköä niin se laskee 7,5 prosenttiyksikköön.

    Äänestä

Kuka osaa italiaa? Mikä on jytky italiaksi?

Äänestä
  • Persekoodi. Eli Berlusconi.

    Äänestä

  • Anonyymi00011 kirjoitti:

    Persekoodi. Eli Berlusconi.

    remontoore? prontto?

    Äänestä

Persut ehkä onnittelevat, muut lähettävät surunvalittelun..

Äänestä
  • Mutta mitä tekee daa daa Sanna?

    Äänestä

  • Niin demokraattisten vaalien tulos ja nuori nainen johtamassa isoa eurooppalaista valtiota eikös onnittelut kuulu ihan perusdiplomatiaan tai oikeastaan ihan peruskäytöstapoihin.

    Äänestä

  • Anonyymi00011 kirjoitti:

    Niin demokraattisten vaalien tulos ja nuori nainen johtamassa isoa eurooppalaista valtiota eikös onnittelut kuulu ihan perusdiplomatiaan tai oikeastaan ihan peruskäytöstapoihin.

    Ei Marinilla ole käytöstapoja.

    Äänestä

  • Anonyymi00011 kirjoitti:

    Ei Marinilla ole käytöstapoja.

    SIltä vaikuttaa jos ei todella vieläkään ole onnitellut uutta naiskollegaansa.

    Äänestä

  • Kyllä persut ovat lähetäneet onnittelut

    Äänestä

Entisten pääministerien syöttäminen vie liikaa aikaa?

Äänestä
  • Sanna voitti hölmöin pm tittelin.

    Äänestä

Suomesta ei ole tapana onnitella naispääministereitä

Äänestä

Ukrainan presidentti Zelensky onnitteli Italian vaalivoittajaa. Ja Meloni vastasi hänen viestiinsä että Italia jatkaa Ukrainan tukemista.

Miksi Marin näyttää niin kovin katkeralta eikä onnittele naista? vaikka miljardeja euroja antoikin meidän verorahoja italialaisten kotien remontteihin?

Äänestä
  • Ketuutaakohan pölvästi Sannaa nyt.

    Äänestä

Riikka Purra voi onnitella äärioikeistolaista Melonia!!!

Äänestä

Meloniin luotan yhtä paljon kuin Putiniin ja Putiniin luottamukseni on pyöreä nolla.

Äänestä

Äätioikeistolaisilla voi tulla politiikassaan vielä mutkia matkaan EU:ssa - mieli saada EU:n miljardit Italialle.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Onko Suomen pääministeri ja hallituksen muut voimanaiset jo onnitelleet Italian ylivoimaista vaalivoittajaa ja tulevaa johtajaa Giorgia Melonia? Nainen nousee johtamaan yhtä Euroopan suurimmista maista, eikö sen pitäisi olla hieno asia feministihallituksen mielestä?

Vai onko Meloni Sannan ja kump.- mielestä vääränlainen nainen?
Jos näin niin aika tekopyhää jälleen kerran demareilta ja muulta vihervasemmistolta.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu