https://alks.fi/tullitiedot/
"Voit tuoda alkoholijuomia omaan käyttöösi tai lahjaksi, kun tuot tuotteet mukanasi samassa kulkuneuvossa, jolla itsekin saavut Suomeen.
Perheenjäseniksi luetaan kaikki samassa osoitteessa asuvat ja samaan talouteen kuuluvat henkilöt. Kuitenkin, jos suoraan ylenevässä ja alenevassa polvessa olevat sukulaiset (vanhemmat, lapset, isovanhemmat) tuovat toisilleen perhejuhliin (esim. häät, syntymäpäivät, muut suuret merkkipäivät) alkoholia vastikkeetta eli lahjana, katsotaan tällainen alkoholintuonti myös tuonniksi omaan käyttöön, vaikka sukulaiset eivät asuisi samassa osoitteessa ja kuuluisi samaan talouteen.
Jos tuot isompia määriä tarjottavaksi esimerkiksi syntymäpäivilläsi tai häissä, sinun on tarvittaessa pystyttävä todistamaan, että kyse on juhlasta.
Huomioi kuitenkin, että tuonti mitä tahansa vastiketta vastaan katsotaan kaupalliseksi, ja on siten verollista määristä riippumatta. Esimerkiksi kaveriporukalle ei voi alkoholia tuoda."
Hetkinen, tuossahan rikotaan alkoholi lainsäädäntöä, kun voi tuoda enemmän alkoholia, perheessä on lapsia, niin lapsillekin on sama kiintiö tuoda alkoholia, kuin aikuisellekin.
Ei alkoholia saa edes tarjota alaikäiselle. Kaupasta et saa ostaa edes mietoa kaljaa alle 2% alkohololia, jos seurassasti on alaikäinen lapsi.
Eihän 18 vuotias saa alkosta ostaa, kuin mietoja alkoholituotteita ja väkevämpiä vasta 20 vuotta täytettyään.
Erikoista, että perheen lapsille voi tuoda alkoholia, mutta aikuisille kavereille ei.
Suomen tulli ei noudata alkoholi lainsäädäntöä.
Alkoholia saa tuoda lapsille ?!??!!!
Anonyymi-ap
1
284
Vastaukset 1
- Anonyymi
TÄYSI-IKÄISELLE LAPSELLE TIETENKIN!
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"
Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va1082227- 103896
- 66843
- 47818
Mitä tapahtuu?
Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???21786Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...
...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha521734Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti
Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk76650- 66648
Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen
Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik23590- 57561