Onko luterilaisessa kirkossa käytössä oikotietä taivaaseen, kuten ortodoksisessa kirkossa:
"Venäjän ortodoksisen kirkon päämies, patriarkka Kirill sanoi puheessaan, että Ukrainan sodassa taistelleet ja kaatuneet venäläissotilaat saavat synninpäästön.
– Jos henkilö kuolee velvollisuuttaan suorittaessaan, hänen voidaan katsoa tehneensä uhrauksen. Ne, jotka uhraavat itsensä toisten puolesta saavat syntinsä anteeksi taivaan valtakunnassa, Kirill sanoi."
"Venäjän ortodoksisen kirkon päämies, patriarkka Kirill sanoi puheessaan, että Ukrainan sodassa taistelleet ja kaatuneet venäläissotilaat saavat synninpäästön.
– Jos henkilö kuolee velvollisuuttaan suorittaessaan, hänen voidaan katsoa tehneensä uhrauksen. Ne, jotka uhraavat itsensä toisten puolesta saavat syntinsä anteeksi taivaan valtakunnassa, Kirill sanoi."
Vastaukset 142
Vanhimmat
ArtoTTT
"Sadat ortodoksiteologit sekä kirkolliset vaikuttajat ympäri maailmaa ovat allekirjoittaneet vetoomuksen, jossa torjutaan harhaoppina opetus ”venäläisestä maailmasta” sekä Venäjän hyökkäys Ukrainaan."
https://www.seurakuntalainen.fi/uutiset/sadat-ortodoksiteologit-torjuvat-opetuksen-venalaisesta-maailmasta-harhaoppina/
No nuo nyt ovat Kirillin omia höpinöitä mutta onhan tuo tavallaan kinkkinen tilanne venäläisille sotilaille. Esivaltaa tulee kunnioittaa eikä sodasta kieltäytyminen tule kysymykseen ja väärällä asialla Venäjä Ukrainassa on. Silti taivaspaikkoja ei jaa edes Kiril vaan nehän ovat aina henkilön itsensä lunastettava.
Millä perusteella sinä olet menossa taivaaseen?
"taivaspaikkoja ei jaa edes Kiril vaan nehän ovat aina henkilön itsensä lunastettava."
Korjataanpa. Taivaspaikan lunastus tapahtuu kristinopin mukaan vain Kristuksen verellä. Ihminen voi uskoa sen kohdallaan todeksi. Efesolaiskirje 1:5-7
"Jeesuksessa Kristuksessa... meillä on lunastus hänen verensä kautta, rikkomusten anteeksisaaminen, hänen armonsa rikkauden mukaan. "
Terv.serious
Eli periaatteessa sama asia .
Lunastus ja vanhurskautus on niin tärkeä asia kristinoppia, että ollaanpa tarkkana sen määrittelyssä.
Terv.serious
Mielestäni halot nyt hiuksia koska ilman toistahan ei ole toista.
Kasteessa saamme mahdollisuuden Jumalan valtakuntaan mutta jotta sinne pääsee on parannusta tehtävä joka päivä.
Laitat taivaspaikkasi nyt ihmisen tekojen varaan. Saamatta jää.
Onko ortodokseilla eri Raamattu, jossa syntivaltakunnan palvojilla on jopa Jumalan taivas?! Meidän Raamatussa, kun Jeesusta käytetään teurastettuns uhrilampaana ja Paavalin danoin perataan pois taivadten valtakunta, mennään helvettiin 1.Kor.3:13.
Tuossa on nähtävissä yksi syy, miksi valtiokirkkolaitoksia on olemassa ja miksi valtio niitä tukee. Valtiokirkkolaitoksia on helppo käyttää propagandan välineenä.
Osuit asian ytimeen. Tälläiset kirkot johtavat harhaan ne jotka haluavat tehdä sitä mikä on ”Jumalan mielestä oikein” mutta eivät tiedä mitä Raamattu sanoo
Luterilaisen kirkon opin mukaan kolme vesi tippaa otsaa loitsujen kera ja taikurien merkkejä tehden on tie taivaaseen.
huomaa, ette ymmärrä kasteesta yhtään mitään,
kuvittelet että siis, pelkkä vesi ja veden määrä vaikuttaa, ei pelkkä vesi vaan
Jumalan sana ja vesi, - kaste annetaan Jumalan sanalla ,
"NIMEEN" > "Isän ja Pojan ja Pyhän Hengen"
"NIMEEN" > "Isän ja Pojan ja Pyhän Hengen" Isä ja poika ja pyhä henki-nimi on kirkon antama peite saatanalle, kirkon herrallesi.
Kastetta ei voi suorittaa ilman vettä.
Anekauppa pitäisi palauttaa sehän oli hyvin suosittu tapa päästä taivaaseen ja nykyisin se olisi vielä aika vaivatonkin kun on pankkikortit ja muut härpäkkeet .
Pitääkö se maksaa etukäteen?
Onko kaikille sama maksu vai riippuuko kokonaistuloista?
Onko anemaksu vähennyskelpoinen verotuksessa?
Käykö kunnan maksusitoumus köyhimpien puolesta?
Saako maksetun summan takaisin, jos ei pääsekään? Voiko kieltopäätöksestä valittaa kirkkohallintoon, käräjä- tai hallinto-oikeuteen?
En voi laittaa ketjuun' Venäjän liikekannalepano', poistettu? Kysyttiin mitä tuo mieleen. Tuo mieleen'Se tapahtui silloin kun kaunis Kaarina ei voinut tavata miestään" -tsrinan.= Venäjä tulee hyökkäämään kahdesta suunnasta; Petsamo-Muurmanski ja Karjalan suunnalta yhtä aikaa.
Luterilaisella kirkollakin on oikotie taivaaseen, kun se haalii jäseniä:
"Kun vesitippaa otsalle tipahtaa niin sielu taivaaseen vilahtaa."
Tuo keskiaikainen keksintö toimii vielä tänäkin päivänä.
:D Keksit jälleen omiasi.
Perustele!
Miten kyseinen aloitus sopii luterilaisuus-palstalle? Ei ole hyvä sekoittaa palstaa moninaisten aihepiirien asioilla.
Meinaatko, että vievät turhaan huomiota homo-jankkaukselta :d
Kyllä se on kuule ihan edistystä, että joskus joku tekee jostain muustakin avauksen.
Kristinuskossa on seksuaalimoraalinsa, joka mm. kieltää samaa sukupuolta olevien välisen sekstailun. ”Homo-teema” sopii sopivissa määrin tänne palstalle, toisin kuin aloitus ”Venäjän liikekannallepano”, joka ei liity kristinuskoon millään tavalla. Luulisi osaavan erottaa nämä asiat.
Niin nyt on kelkka kääntynyt tämän sodan suhteen. Alussa oli kovasti aitouskovaisten kirjoituksia siitä kuinka sota on ihan oikeutettu ja paikallaan koska Kiril on nimennyt sen lännen homouden vastaiseksi :d Näin se elämä heittelee kun paljastuikin homman todellisuus niin onhan se kiusallista, ettei kyse ollutkaan kristinuskon seksuaalimoraalin vartioinnista. Nyt tuosta sodasta ei saisi kirjoittaa palstalla enää yhtään mitään vaan fokus pitäisi pitää teille tärkeimmässä eli homojen elämän ruotimisessa.
"Alussa oli kovasti aitouskovaisten kirjoituksia siitä kuinka sota on ihan oikeutettu ja paikallaan koska Kiril on nimennyt sen lännen homouden vastaiseksi :d "
Aivan, kumman hiljaisia nyt ollaan...
Jos luet aloituksen ymmärryskyky päällekytkettynä, niin saatat huomata siinä kysyttävän nimeomaan luterilaisuuden oikoteistä.
Luterilaisuus on joustava ilmiö - sinne mahtuvat kaikki hihhulit, sateenkaariväki ja esiintymishaluiset gospelmuusikot.
"Onko luterilaisessa kirkossa käytössä oikotietä taivaaseen, kuten ortodoksisessa kirkossa..."
Ei ole, eikä ole ortodoksisessa kirkossakaan vaan ainostaan tämän Kirilin mielessä.
Näitä oikoteitä löytyy enemmän vapaista suunnista.
Homostelun ja muiden jumalattomuuksien peloton omatoiminen siunaaminen on liberaalien oikotie. Synneistä ei tarvitse niin välittää, eikä tehdä niistä parannusta. Jumalaa pyritään rakastamaan kuin itseä, mikä itsestä sattuu oikealta ja hyvältä tuntumaan, ei yli kaiken, Hänen tahtoaan kunnioittaen.
Kerrotko mitä ortodoksikirkon opetusta Kirl noudattaa?
Vapaista suunnista löytyy Jeesus joka on ajettu pois evlut kirkosta.
Ei Jeesusta ole pois ajettu. Pikemminkin tilanne on se, että vapaat suunnat yrittävät "kaapata" hänet tai vähintään saada yksinoikeudet :d
Katkeraa vuodastustasi on todella ikävä lukea.
Ei tuossa mitään katkeruutta ollut vaan tosiasia jonka todistat itse jo tuolla väittämällä, että Jeesus on ajettu kirkosta pois.
Ei Jeesusta välttämättä ole ajettu pois kirkosta, vaan Hän on poistunut sieltä vapaaehtoisesti. Kas kun Raamattu vakuuttaa, että Kristus ja Beliar (saatana) eivät sovi samaan seurakuntaan.
No sitten hän ei ainakaan ole vapaissa suunnissa.
Jatkuvasti unohdetaan se, että Herra Sebaot loi saatanaksi myöhemmin muuttuvan arkkienkeli Luciferin, ja kaikkitietävä kun on, Hänen täytyi tietää jo sen tehdessään mitä tuleman pitää. Miksi Hän teki Luciferin vajavaiseksi ja ihmisen alttiiksi tämän houkutuksille?
Missä kohtaa tämä on Raamatussa? Saatanan loi tasan tarkkaan ihminen nimeltä Paavali Luojajumalan herjaustarinalla perisynnistä ja Saatanasta paratiisissa
Lisäystä. Mistä ihmeestä edes saatte päähänne, että Jumala loisi pahuutta?! Kyllä alusta loppuun sitä luo ihminen itse pahalla tiedolla, ymmärtämättä asiaa. Tämänkin valhetarinan perusteella uskovainen käyttää itse Jumalaa teurastettuna uhrilampaana omien pahojen tekojensa puolesta, ja jos mikä, se on pahuutta ja pahaa tietoa.
Luojajumalan sanoin ihminen luotiin Jumalan kuvaksi, joka tuli tiedolla jumalien kaltaiseksi.
Löytyy 1.Moos.3:22.
Itse pysyn Jumalan sanassa, enkä Paavalin sanassa, joka kertoo tekevänsä sitä pahaa mitä vihaa, eikä pysty olemaan tekemättä, sekä kertoo saatanan enkelin rusikoivan sisuksiaan. Eikö tämä kerro silloin, että kenestä se pahuus on lähtöisin, kun hän kiittää, kun Jumala on teurastettu uhrilampaana, niin nyt saa palvella lihalla synninlakia.
Löytyy Room. 7.
Ja lisäystä - ja taas olet kuitenkin valmis syyttämään pahuuden luomisesta Luojajumalaa itseään, vaikka kaikki lukee Raamatussa aivan selvästi.
No missä ylipäätään Raamatussa on taivaaseen meno?! Ei siellä ole muuta taivasta kuin Jeesuksen opettama taivasten valtakunta, joka on meissä ja meidän ympärillämme eläessä,, jonka löytää vain lapsenmielinen. Kuoleman jälkeen kaikki uskovaiset menevät ehdoitta vain helvettiin. 1Kor.3:11-13.
Täh?! Erittäin hyvin sopivat, koska Kristus on Jeesuksen nimeen teurastettu tosi Jumala (Augsburgin tunnustus).
Ja Paavalin sanoin Kristuksen seuraajat menevät helvettiin rakensivat sitten oljista tai kullasta - Luthetin sanoin, teoilla ei ole merkitystä. Löytyy 1.Kor.3:11-13.
Kristus-oppi perustuu Paavalin sanoin siihen, että perataan taivasten valtakunta pois, kun Jeesus Kristuksena on pääsiäisen teurastettu uhrilammas Jumalana.
Ja täysin loogista, ei uhrilampaana käytetyllä Jumalalla enää ole taivasten valtakuntaa uhraajilleen. Ja niinpä nämä muuttuvatkin läpikotaisin syntisiksi ja elävät syntien valtakunnassa.
1 Kor: 3: 11-13
"Sillä muuta perustusta ei kukaan voi panna, kuin mikä pantu on ja se on Jeesus Kristus.
Mutta jos joku rakentaa tälle perustukselle, mutta rakensipa , kullasta, hopeasta,
jalokivistä, puusta, , heinistä tai oljista, niin kunkin teko on tuleva näkyviin; sillä sen on
saattava ilmi, se päivä, joka tulessa ilmestyy, ja tuli on koetteleva, minkälainen kunkin
teko on."
Ja TEKO- sana on yksikkömuoto - ja teko on rakentaa tuolle perustukselle, jossa Jeesusta käytetään Jumalana teurastettuna uhrilampaana omien pahojen tekojen puolesta.
"Kerrotko mitä ortodoksikirkon opetusta Kirl noudattaa?"
Ihan omia opetuksiaan.
Kuopion ja Karjalan metropoliitta Arseni tyrmäsi täysin nuo Krillin näkemykset.
”Voisin melkein ajatella, että tuon puheen olisi pitänyt joku islamilainen imaami, koska luvataan taivaspaikkaa sodassa kuolleille ja ennen muuta että luvataan syntien anteeksianto…”
Ortodoksisen kirkon mukaan synnit saa anteeksi vain katumuksen kautta.
Jeesus sanoi, että taivasten valtakunta on sisäisesti fariseuksissa. Onko se sinunkin oppisi?
Niin, miksi sitten edes vedät häntä keskusteluun?
Jos Jeesus nyt ilmestyisi keskuuteemme ja vaatisi etiikkansa mukaista maailmaa, niin kirkkoväki olisi ensimmäisenä häätämässä häntä pois bisneksiä häiritsemästä.
Tuskinpa. Tulisi varmasti talkoisiin ja osallistuisi diakoniaan. Huutia saisivat enemmin kaiken tietävät vääräsääri tuomitsija lahkolaiset jotka ovat esillä aina tasaisin väliajoin ei niin kristillisestä ihmisten henkisestä kiusaamisesta.
3.Mooseksen kirja:18:22 🛒 Snl: 3:5- 35
Vain henkilökohtainen elävä usko Jeesukseen vapahtajanaan pelastaa.
Mummonmuori: "Näitä oikoteitä löytyy enemmän vapaista suunnista."?????
Eikö mummo ole tutustunut lut kirkon oppiin? Siellähän pappi vakuuttaa kastetilaisuudessa: "Nyt tämä lapsi on otettu Jumalan lapseksi"!
Sitä ennen hän oli saatanan lapsi ja nyt, hokkus pokkus, hän löysi oikotien Jumalan yhteyteen.
Tällaista se on, kun kirkko nojautuu valtion tukeen, kuten Venäjällä ja Suomessa.
Ja peladtus löytyy Roomalaiskirjeen 7. luku, kaksi viimeistä jaetta. Pelastuu palvelemaan lihalla synnin lakia.
”Eikö mummo ole tutustunut lut kirkon oppiin?”
Olen ja siksi tiedän, ettei ole mitään oikotietä ohi viimeisen tuomion. Ei kenelläkään.
Uudestisyntynyt kristitty on sinetöity Pyhän Hengen sinetillä pelastukseen, Henki meidän henkemme kanssa todistaa, et olemme Jumalan lapsia.
Viimeisellä tuomiolla pelastus ei tule meille yllätyksenä mutta kadotukseen meneville heidän kohtalonsa tulee yllätyksenä.
Eli myönnät sen, että luterilainen kirkko valehtelee, kun lupaa taivaspaikan kaikille kastetuille.
Ei lupaa, vaan eräät vapaat suunnat niin tekevät.
Olishan se huomattavasti näppärämpää jos kirkkolaisillakin olisi jokin pikku temppu jolla kaikki olisikin kuitattu.
Yrittääkö mummonmuori tehdä tyhjäksi luterilaisen kirkon opin? Eikö kaste enää viekkään iankaikkiseen elämään? Milloin oppi on muuttunut?
Augsburgin tunnustus: "Kasteesta seurakuntamme opettavat, että se on välttämätön pelastukseen ja että Jumalan armo annetaan kasteen välityksellä. Lapset tulee kastaa, jotta heidät kasteen kautta annettaisiin Jumalan huomaan ja näin otettaisiin Jumalan armoon."
Iso katekismus:
"." Ota tämä asia sen vuoksi mahdollisimman yksinkertaisesti eli näin: Kasteen voima, vaikutus, hyöty, hedelmä ja päämäärä on siinä, että se pelastaa. "
"Kaste antaa sen vuoksi jokaiselle kristitylle koko elämän ajaksi riittämiin oppimista ja harjoittamista. Hänellä on jatkuvasti täysi työ uskoa lujasti se, minkä kaste lupaa ja vaikuttaa: voitto Perkeleestä ja kuolemasta, syntien anteeksiantamus, Jumalan armo, Kristus kaikkinensa ja Pyhä Henki lahjoinensa"
"Nyt siis käsitämme, miten äärettömän suurenmoinen asia kaste on. Se tempaa meidät Perkeleen kidasta, omistaa meidät Jumalalle, kukistaa synnin ja ottaa sen pois. Joka päivä se sitten vahvistaa uutta ihmistä ja jatkaa vaikutustaan, kunnes pääsemme tämä elämän kurjuudesta iankaikkiseen ihanuuteen"
Totta, täälläkin on näitä, jotka katsovat olevansa jo nyt "valittuja" eli heillä on suora tie taivaaseen ilman mutkia :D
Saisinko uskonnosta - joko Raamatusta tai teologiasta tuon taivaskohdan, koska Raamatusta löytyy vain tuleen meneminen (1.Kor.3:13) ja teologiasta, uskonnosta fyysinen ylösnousemus (Augsburgin tunnustus) - lienee sekin Raamatusta ennen tuota maailmanlopun tulta. Fyysinen ylösnousemus on maailman viimeisenä päivänä.
Missä on taivaaseen meno?
Kiellätkö siinäkin Jumalan sanan, ettei Jumala olisi valinnut joitain pelastumaan?
Eikä tuo vielä mitään, että itse kuvittelevat olevansa parasta A-ryhmää vaan se, että jakavat vielä meidän muidenkin paikat etukäteen :d
Jeesus kyllä opetti taivasten valtakunnasta ja se on meissä ja meidän ympärillämme, mutta Paavalin sanoin se perataan pois (vanha hapatus, ja Jeesus opettaa, että taivasten valtakunta on hapatuksen kaltainen), kun Kristus on teurastettu pääsiäisen lampaana. Koko opissa ei ole edes taivasta mihin mennä, koska Kristus on tosi Jumala, joka teurastetaan.
Ja sitten pitäisi löytää vielä se armo päästä sieltä Paavalin lupaamista tulen liekeistä pois, joka Lutherin sanoin 'yksin armosta' on salaisen Jumalan salainen päätös - tehän käytätte tosi Jumalaa teurastettuna uhrilampaana?! Mistä löytyy uhrattu Jumala henkiin, joka ristiltä myös kirottiin helvettiin (Gal.3:13), joka tulee pelastamaan?
Pyhällä hengellä pelastukseen löytyy sanasta sanaan Paavalin tärkeimmästä opetuskirjeestä Room.7, kun tekee sitä pahaa mitä vihaa, eikä pysty olemaan tekemättä, kun Kristus tosi Jumala on teurastettunuhrilampaana ja kirottu ristiin, PELASTUU PALVELEMAAN LIHALLA SYNNINLAKIA. Mitään muuta pelastusta ei Raamatussa edes ole.
Mene sinne jahveihin, jahvekultti! 🤣🤣🤣
Täytyy olla taliaivo, jos ei ymmärrä mitä palvoo Jumalan teurastamisella ja kiroamisella, eikä Jumalan Sana, Raamattu, ole taliaivon kirjoittama - sen mukaan tällä uskolla mennään tietysti helvettiin, jonne pelastuu synnin lain palvelemisella.
Vai löytyykö uhratulta Jumalalta taivas ja sinne meno Raamatusta?
Mikä osa on kuitattu, ellei kaikki, käyttämällä Jumalaa teurastettuna lampaana ristille kirottuna? Mitä tässä ylipäätään kuitataan?
On sinun Jumalasi VT:stä, minun Jumalani on Jeesuksen opettama taivasten valtakunnan isä, tosi Jumala, joka on teidän teurastettu uhrulammas ristille kirottuna (Gal.3:13).
Ja teidän tie on helvettiin Jahven palvonnalla käyttämällä tosi Jumalaa uhrina Raamatun mukaan. Löytyy1.Kor.3:13.
Sinä vain se täällä tietä helvettiin kuvailet päivästä toiseen. Taivastiestä ei tietoakaan. Kummallinen astia.
"...että itse kuvittelevat olevansa parasta A-ryhmää vaan se, että jakavat vielä meidän muidenkin paikat etukäteen :d "
Totta, ja ihan ilman mitään tunnon tuskia. :D
Tolkku itse halusi kitkeä kalvinistit pois. Tappamalla vai uudelleenkoulutusleireillä? Katso vähä, ketä alat komppaamaan.
Mitä tapahtui vuonna 1054?
Kristinuskon kannattajat jakautuivat katoliseen kirkkoon ja idän ortodoksisiin kirkkoihin suuren skisman seurauksena, kun paavi ja Konstantinopolin patriarkka julistivat toisensa kirkonkiroukseen.
Saatanan avulla kirotaan. Se mitä tapahtui, ei muuta opin perustaa Paavalin syntiopilla ja Jumalan teurastamisella, joka lukee Raamatussa.
Viaton ihminen Jumalana, joka opetti eettisiä ja moraalisia opetuksia sekä käski julistaa taivasten valtakunnan tulleen maan päälle, on molemmissa kirkoissa ristiinnaulittu, verinen, puolialaston, hengiltä kidutettuna kulttikuvana.
Luterilaisuus EI opeta että pelkkä kaste automaattisesti pelastaa. Kaste ilman uskoa ei pelasta, kuten ei ehtoollinenkaan. Nämä ovat armovälineitä.
Ihminen tulee uskoa Raamatulliseen Jeesukseen ja hänen pelastustyöhönsä ristillä, se on ehto pelastumiselle!
Tikku. Edelleen se pelastus Raamatun mukasn on pelastua palvelemaan synnin lakia. Room.7. siihen ei kastetta tarvita.
Ja ehtoollinen on tosi Jumalan syöminen uhrilampaana Jeesuksen Kristus nimeen, ilman sitäkin voit palvella syntiä.
Ja se armo on edelleen hukassa, että miten pääset täältä helvetistä sitten pois: 1.Kor. 3:13. Ei keksinyt Lutherkaan, kun sellaista ei ole Raamatusta, mutta päätteli, että korkeintaan yksi armosta.
Raamattu on huippu älykäs juttu kertomaan, että mitä kaikkea ihminen on ahneuttaan valmis luulemaan ja kuvittelemaan itselleen hyötynä, vaikka totuus olisi kylmän tylynä silmien edessä, jos sen haluaisi nähdä.
Miten yht äkkiä sellaiset sanat ja adiat kuin kirota, teurastaa, uhrilammas, ruumiinsyönti ja verenjuonti muuttuvatkin pyhiksi kielikuviksi.
Uskovaisen kaste ( aikuiskaste) ei myöskään takaa sen enempää pelastusta kun lapsikastekaan. Jos on uskossa ja menee uskovaisen kasteelle, mutta myöhemmin elämässä hylkääkin uskonsa, silloin ei ole pelastettu. Vaikka olisi kastettukin.
Eli: kaste, olkoon se sitten lapsikaste tai aikuiskaste ei pelasta ilman uskoa Raamatulliseen Jeesukseen, ja hänen pelastustyöhönsä ristillä!
Mummonmuori ei vieläkään usko luterilaisen kirkon oppiin:
"Totta, täälläkin on näitä, jotka katsovat olevansa jo nyt "valittuja" eli heillä on suora tie taivaaseen ilman mutkia".
Eikö kaste enää takaakkaan varmaa taivaspaikka, eli onko koko seremonia turha?
Tuskin niihin uskoo enää valtaosa papeistakaan. Kunhan hoitavat virkansa ja pääsevät nauttimaan eläke-eduistaan.
Seremonioitten pyörittäminen riittää useimmille elämäntehtäväksi.
Kaste ei ole koskaan ollut mikään takuu siitä että pääsee automaattisesti taivaaseen!
Luterilainen oppi ei sellaista väitä .
Ihan turhaa jankata tästä samasta asiasta.
Kyllä luterilaiset tunnutuskirjat niin väittävät, mutta onneksi kukaan papeista ei enää usko tuohon valheeseen. Puolet papeista ei edes usko, että Raamattu on Jumalan sanaa.
Muutamassa luterilaisessa lahkossa on kuitenkin näitä yksisilmäisiä fanaatikkoja, joille kaste on ainoa autuaaksitekevä seremonia ja ikuinen tae pääsystä taivaaseen. Näitä ovat etupäässä Sleyhyn kuuluvat.
Eivt väitä. Luepa Tunnustuskirjat huolellisemmin. Vain uskovat pelastuvat.
Uudestikastajissa on noita fanaatikkoja jotka kieltävät sen mitä Raamattu kasteesta opettaa. Näitä ovat etupäässä helluntaiseurakunta, vapaakirkko ja baptistis ja näihin kuuluvat
Vapaat suunnat ovat krisrtittyjä, evlut kirkko on nykyään pois poikennut eksytys!
Ei suunnat ole kristittyjä vaan ihmiset ovat.
Vapaat suunnat ovat vapaita Raamatusta ja eksyttävät ihmisiä
Vapaat suunnat ovat vapaita valtion kirkosta.
Siksi he voivat julistaa Jeesuksen evankeliumia vapaasti.
Vapaat sunnat ovat vapaita Raamatusta.
Siksi niiden oppi on kaukana oikeasta
Luterlaisuus on oikotie taivaaseen. Luterilaisen opin mukaan ei tarvita anomista, etsimistä, ei Jeesuksen avuksi huutamista ei kustanusten laskemista, vaan riittää kun vain pikkulapselle valutetaan loitsujen ja merkkien kera vettä kolme kertaa päähän.
Lotisujt ovat uudestikastajien keksintö, heillä ei tarvi edes uskoa
Luteilaisuudessa usko on välttämätöntä
Mihän se Lotisujt sitten on? 😁
Uudestikastajien keksintöä ovat
Ei ole, kyllä se teidän vauvakastettujen juttuja on.
EI luterilaiset mitään loitsuista puhu, te puhutte. Se on uudestikastajien hommaa
Olen uinut vauvana. Mutta en loitsua niin kuin uudestikastaj
Kappas, uudestikastajan herjaava viesti on poistettu tuosta.
Hyvä niin
Anteeksi mutta oletko sinä niitä Jeesuksen seuraajia?
Joo se on hyvä että typerät herjat poistetaan.
Jonglöörikö se siellä taas kunnostautuu viestien poistattajana. Hänen pitää aina mainostaa tekojaan.
Uudestikastaja-inttäjä-eksyttäjä näin raamatussa itkee kun sen viestejä poistetaan
Ei-uudestikastaja-inttäjä voisi mennä lukemaan ev.lut., Vähäkatekismus, liitteet, kun Luther sanoo siellä, että kasteella lapsen kimppuun asetetaan Perkele koko tämän elämän ajaksi, ja voisi lopettaa hyttystensiivilöinnin kamelin varpaiden välissä, joka on eteesi nostettu pöydälle.
Uudestikastaja-inttäjä-eksyttäjä näin raamatussa todella puhuu perkeleistä ja usuttaa sitä kristittyjen kimppuun
Joko olette löytäneet Raamatusta Paavalin syntiopilla taivaaseen menon?
Sinäkö olet Jeesuksen seuraaja ja Jumalalle kelpaava?
Mitä kohtaa nyt tarkoitat Katekismuksesta?
Anteeksi taas mutta oletko sinä niitä Jeesuksen seuraajia?
Luterilaiset loitsuavat ja tekevät taikurien merkkejä. Pakanallinen vedenvaluttelu otsaan- sakramentti suoritetaan kaavan mukaan. Kastekaavan tarkoitus on saada aikaa yliluonnollinen tapahtuma. Wikipedian mukaan: "Loitsut ovat lausuttujen, kuiskattujen, ajateltujen tai laulettujen sanojen ketjuja, joilla on tarkoitus vaikuttaa tapahtumien kulkuun tai aikaansaada jotain tapahtumaan yliluonnollisesti. Loitsut luetaan muistista tai loitsukirjoista, ja tätä kutsutaan loihtimiseksi, loitsuamiseksi tai manaamiseksi."
Luterilaiset sakramentit ovat loitsuamista, joilla yritetään saada tavallinen vesi muuttumaan ikuisen elämän antajaksi ja viini muuttumaan vereksi.
Sana varoittaa luterilaisesta kirkosta. tuo, jonka tulemus tapahtuu saatanan vaikutuksesta valheen kaikella voimalla ja tunnusteoilla ja ihmeillä ja kaikilla vääryyden viettelyksillä niille, jotka joutuvat kadotukseen, sentähden etteivät ottaneet vastaan rakkautta totuuteen, voidaksensa pelastua. Ja sentähden Jumala lähettää heille väkevän eksytyksen, niin että he uskovat valheen,
Kolmen otsaan valutetun vesitilkan avulla uudestisyntyminen on väkevä eksytys.
jos Jumalan saa, raamattu on helluntailaisille loitsuja, niin niille se sitten on sitä.
Uudestikastajat ovat pakanallisia saastaisten vedenvaluttelurituaaliensa perkeleellisissä orgioissan. Uudestikastajat ovat saatanan asialla
Uudestiikastajilel kaste ei liity Kristuksen kuolemaan vaan on vain maallinen riitti
Jumala on lähttänyt maailamn eksytyksen joka puhuu vedestä ja symboleista ja yrittää niitä tarjota ihmisille. Ilman vettä ja Henkä he luulevay uudestisyntyvänsä. Kolme vesitilkkaa on niiden tapa herjata Kristusta ja tämän käskyä
Anteeksi, mutta oletko sinä Jeesuken seuraaja? Oletko sittenkin vain uudestikastaja?
Sehän on jonglöörin strategia, että kun joku kirjoitta hänen mielestään hankalan kirjoituksen, niin se pitää poistaa ja kun ylläpito ei sitä tee, hän poistattaa sen itse. Ja sitten ylpeilee teostaan.
Oh hoh?
Tekeekö väkisinsuoritettu otsan kasteleminen yksinkertaisesta ihmisestä noin sairaan?
Avuksi otetaan kaikki kirosanat, mitä tuo pelle tietää.
OHhohh. on kyllä sairasta tekstiä! Vain uudestikastaja voi kirjoittaa moista loitsuamisesta.
Helluntaipalstan pakanamessiaaninen astui luterilaisuus palstalle. Eikö riittänyt itsesi kanssa keskustelu?
puhutko tuosta loitsuajasta ?
Jeesus ei kuole joka ikinen kerta kuin vain luterilainen pakanapappi valuttaa vettä otsaan. Jeesus on jo kuollut pari tuhatta vuotta sitten, et sen vertaa tiedä?
Kolme vesitilkkaa ei ole Jumala, Jeesus ei puhunut yhtään mitään kolmesta pelastavasta vesitipasta!
JEesus on kuollut vaikka uudestikastajien pakanasedät kuinka loitsuavat. Kolme vesitilkkaa on SINUN Jumalasi, ei kenenkään muun
"Jeesus ei puhunut yhtään mitään kolmesta pelastavasta vesitipasta!"
Ei niin, vain sinä puhhut moisesta. Etkä ole Jeesus
Tarkoitatko, että yksi vesitippa olisi riittänyt?
Sittenhän vauvakaste on uudestikastamista.
Yksi kaste riittää, vauvoille ei ole mitään vauvakastetta.
Mutta se on totta että teidä nkaste on uudestikastamista kun kastatte jo kerram kastettuja
Aikuisia ei kasteta makuuttamalla kenenkään sylissä.
Kuka sinä siten olet?
Koska ja miten sinut on kastettu?
Mikset vastaa ensin itse?!
Sillä ei ole merkitystä
Katolisilla, ortodokseilla ja luterilaisilla on ohitustie taivaaseen, vauvakaste!! Ainakin noin teoriassa.
Kristinuskossa taasen Jeesus on se tie taivaaseen, erityisesti uskoontulo Jeesukseen.
Ei ole sellaista kastetta noilla vaan kaste.
Ja kaste ei ole ohituskaista eikä ohituskaistaa ole koska Kristus on ainoa tie ja juuri siihen tiehen kaste meidät liittää. Usko on välttämätön
Onko sitten uskoontulo hotuskaista helluntailaisille?
Ei ole, eikä missään näin väitetä. Sen sijaan on vapaita suuntia, joissa näin väitetään. Että kun käy heidän kasteellaan, sitten pääsee heidän taivaaseensa.
Miksihän mummonmuori on alkanut valehtelemaan? Johtuukohan se paniikista vai siitä, että hänen opetuksensaa on todistettu vääräksi.
Vapaissa suunnissa ei opeteta noin.
Sinulla tuntuu olevan paniikki päällä. Vapaat suunnat opettaa juuri noin
Oikotie on olemassa, kunhan antaa riittävästi rahaa kirkonherroille. Tosin se johtaa samaan monttuun tai uuniin niin kuin ennenkin, mutta onhan se kiva konsti ottaa rahat pois tyhmiltä vielä viimeisillä hetkillä.
Sotilaat saavat siis tappamisen anteeksi. Tämä ei takaa mitään taivaspaikkaa, mutta he saavat anteeksi tämän synnin.
Ei ole olemassa mitään oikotietä.
Saihan Lutherkin anteeksi sen synnin, että kehoitti tappamaan anabaptisteja.
Jumala on armollinen.