Nyt pitää ostaa, halavalla, 58 miljoonalla kertasinkoja Suomelle. Pitäähän Suomella nyt kertsinkoja olla peijooni sentään, kun Natojäsenyyskin venyy ensi kesään näköjään.
Putini kon näkee tämän kaupan niin jo puntti tutisee.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/3d4767fc-87c3-44c2-b643-51354d69616e
Vanhukset kyllä pärjää ja hoitajat, sinnikkyyttä vaan heille.
Aseita, aseita, aseita.
20
132
Vastaukset
- Anonyymi
mitä tässä hyövää oikeestaan enää mitään valtioita puolustella, kun maailmanhistorian loppu on ihan käsillä, tulee ehkä muutaman vuoden sisällä Antikristuksen aika sekä kaikki Raamatussa ennustetut luontotuhot jms. ja pian sen jälkeen 1000-vuotinen maanpäälisen rauhan valtakunnan kausi. Ihan eri asia maanpuolsutus oli joskus 70 v sitten ku tätä maailman menoa oli sentään jäljelläkin vielä usea vuosikymmen, mutta nyt ei oo oikeestaan muuta toivoa kuin että pääsisi mukaan ylöstempaukseen tai saisi ainakin voiman olla ottamatta pedon merkkiä eli mitä lie digi-id 666 juttua, jollei pääsekään tempaukseen mukaan
- Anonyymi
Paskaako puolustusvoimat lahjoittelee meidän aseita Ukrainalle...kun ei sitä tiedä vielä onko meille itsellemmekin niille käyttöä.... Ei ne PV:n tilaamat asearsenaalit tänne ensi viikolla tule eikä ensi kuussa ja voi kestää jopa vuosi tai vuosiakin tässä maailman tilanteessa missä asevalmistajien tilauskirjat on varmasti täynnä...
Ei niitä kalliita aseita missään hyllytavarana ole asevalmistajien varastoissa vaan ne tehdään tilauksesta sitä mukaan kun niitä tulee.. - Anonyymi
Tuo voi olla hyväkin päätös,jos Venäjän uusinta kalustoa ,joissa omasuojajärjestelmät ja miinan raivaimet, tulee tällekin rajalle.
Ainoa keino tuhota tuollainen vaunu on että joka suunnasta sitä ammutaan yhtä aikaa savusumun sisällä jotta sen tietokone lopulta sekoaa ja joku kertasingon kranaatti pääsee suojan läpi vaunun kylkeen ja tuhoaa sen.
Muutenhan nuo vaunut ajelisi ilman mitään esteitä vaikka eduskuntatalon portaille ja venäläiset vallottas koko rakennuksen hyvinkin nopeasti sodan alettua.
Se olis Suomelle antautumisen paikka.- Anonyymi
Juu, valloittaisi hyvinkin nopeasti, kuten Ukrainan.
- Anonyymi
Kerro lisää tuosta panssarivaunun "omasuojasta", miten on Ukrainassa toiminut? Miksi Venäjä ei käyttänyt noita ihmepanssareita ja niillä vallannut Kiovaa ja Harkovaa?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Juu, valloittaisi hyvinkin nopeasti, kuten Ukrainan.
Millainen mahtaa olla venäkäisen vaunun tietokone?
- Anonyymi
räjähteitä, dynamiittia ja atomipomm
- Anonyymi
Suomalaiset suontallaajat tilasivat jenkeitä 64 Hornet F-35 suihkuhävittäjää hintaan 78,9 miljoonaa euroa kappale ja jo ennenkuin yhtäkää Hornettia on saatu tänne niin hinta on noussut 75%. Kiitos kuuluu Marinin halitukselle.
- Anonyymi
Suomen päättäjät ne osaa tehdä hyviä kauppoja...kohta siellä eduskuntatalolla syytetään kilvan Putinia kun Suomen hävittäjien hinnat nousi...Katos tää on sitä Putinflaatiota...
Suomi on maailman onnellisin kansa mikä johtuu siitä että meillä on maailman tyhmimmät päättäjät ja kansa...kaikki painetaan villasella ja maksetaan kiltisti..ja ollaan taas niin onnellisia että.... Et näköjään ole ihan perillä siitä mitä kirjoitat. Tutustuhan nyt edes koneen nimeen.
- Anonyymi
TruthReallyHurts kirjoitti:
Et näköjään ole ihan perillä siitä mitä kirjoitat. Tutustuhan nyt edes koneen nimeen.
Menikö prosenttilukuku ja pääministerin niminoikein, heh heh he?
- Anonyymi
Onko Marin hallituksineen syyllinen kaikkiin maailmalla tapahtuviin ikäviin asioihin?
Arvaapa, jotta pidänkö sua jotain maailman taloustiedoista tietävänä? Tyhmähän sä oot. Tyhmempi, kun mun vasemman jalan saapas. Anonyymi kirjoitti:
Menikö prosenttilukuku ja pääministerin niminoikein, heh heh he?
Mitä ihmettä hehettelet?
- Anonyymi
Hinta on "muutamia tuhansia" euroja kpl.
Kun hintaa ei kerrota, niin "muutamia" voi olla, pari kolme, ehkä viitisen tms.
Veikkaan jotain 3999 tai kun kerran niin hyvät uutuudet ja nato ominaisuudet, brändi ja muu lisämaksu sopimusmaksu, mulle siivut, niin 4999€ saattaa olla lähellä.
Siihen päälle vielä joku toimitusmaksu, sopimuslisä etukäteiskustannukset, kabinettiviskit, natosalassapitosopimusturva vakuutus ja inflaatio ym skeidat, niin Suomi osti jotain reilu 5 000-7000 sinkoa ja loput rahat menee muhun eliittien porhoiluihin ja välikäsille.
Eli sinkoja riittää joka takkia vastaan ja osakesalkkuihin saadaan muhkea osinkoboonus jakoon.
Eihän sellainen putki mihin on täpätty pari metalliliuskaa ja nahkaremmi kiinnikkeineen maksa kuin satasen valmistaa, mutta se natotekniikka, se brändi vasta maksaakin.
se yksinkertainen metalliliuska "kisko" siinä, mihin saa jonkun sikakalliin turhan härpäkkeen kiinni tuo hintaan jo melkoisen tonnin lisän koska se on mallia nato.
Onhan se kallista porata 2 reikää ja asentaa siihen 2 ruuvia pistehitsauksen ajaksi jolloin se korkeasti brändätty halppis pellinpala saadaan asennettua putken päälle.
Sellaista.
Nämä kaupathan sovittiin jo melkein 10 vuotta sitten.- Anonyymi
Eihän tuo ole raha eikä mikään.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Thank you Mimosa.
https://www.youtube.com/watch?v=bESGLojNYSoHerää siis kysymys
Mitä tekevät oljet jyvien seassa?
Luste nisujen seassa?
Ryöstäjät viinitarhassa?
Korruptio oikeuslaitoksissa?
https://www.youtube.com/watch?v=CO3ez9fXfWE
"i subscribe to unconventional punishments"
- Anonyymi
Aseisiin kyllä riittää rahaa, ei hoitajien palkkoihin. Vasemmistoliitto ja vasemmistodemari Marin tämän kaiken hyväksyy!
- Anonyymi
Kyllä se niin vaan on, että tällaisessa tilanteessa maanpuolustus pitää hoitaa kuntoon ensimmäisenä. Sinäkin sen ehkä ymmärtäisit, jos sulle olisi luoja suonut aivot ajattelua varten. On aika härskiä hoitajilta edes alkaa vaatimaankaan tuollaisia rökälekorotuksia tällaisessa tilanteessa. Totuus on niin, että jos maanpuolustus ei ole kunnossa ja Putin hyökkää, niin palkat ei juokse hoitsuille sitäkään vertaa, mitä nyt ne saavat (ja hyvin savatkin).
- Anonyymi
putosko se suihkari sinne muuramen korpeen eilen
Ketjusta on poistettu 12 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 30826948
Voima biisejä, mikä antaa hyvää mieltä ja vomaannuttaa
Mikä antaa voimaa ja hyvää mieltä, jos tuntuu hankalalta ja vaikealta, voima biisi tai biisejä?482304- 2011640
Huomenna sähkö maksaa jo yli 60 snt/kWh. Milloin ALV putoaa?
Kysynkin persuilta, että milloin aiotte pudottaa sähkön arvonlisäveron kuten Marinin hallitus teki sähkön hinnan noustes1541570Hallitus pyrkii rajoittamaan kaupan omien halpamerkkien myyntiä
Helsingin Sanomien mukaan hallitus valmistelee lakihanketta, joka suitsii kaupan valtaa ja rajoittaa omien halpamerkkien371477- 341331
- 1221018
Huomioon ottaminen
Oletko osannut ottaa kaivattusi tai hänen (mahdolliset) tunteet huomioon? Oletko sivuuttanut ne tarkoituksella tai vahin30932Sinkkusiskoni pliis kertokaa
Sinkkunaisena haluaisin joskus normaalia läheisyyttä ja yhdessäoloa, ilman velvoitteita. Olen vapaa ja lapseton, eikä ex94893Nainen, se on sellainen juttu että kun sä vain nautit
Niin me miehet tehdään ne työt että sä voisit nauttia. Kato siinä ku sä meet mukamas töihin suojatyöpaikkaas lämpimään t81830