Ja sehän on pakollisesti "ainoa vaihtoehto". Kukaan muu ei sellaista tekisi. Ei missään nimessä. Hyvä yhteensattuma kuitenkin USA:n laivaston vierailu Helsingissä. Samalla reissulla pudotettiin pari pientä kaukolaukaistavaa pommia ja odotettiin sopivaa hetkeä. Eikä muutenkaan tarvita kuin kalastusalus ja kaikuluotain, jolla putket paikallistetaan. Sitten veteen pari paukkua ja pois paikalta. Tietenkin Venäjä saa siitä syyt niskoilleen ja siksi sabotaasi toteutettiinkin. Kohta tulee paikalle Bellingcat, joka on onnistunut saamaan juuri oikeaan aikaan kuvat, kun "venäläisaluksesta pudotetaan vuotopaikan sijaintiin jotain outoa" XD Mutta, miksi Venäjä toimisi noin, vaikka tietäisi, että syytökset kohdistuu heihin? Eikö Venäjälle riitä, että käännetään hanat kiinni. Helppo, nopea ja halpa tapa katkaista kaasunsyöttö.
Oli vain ajan kysymys, kun joku neropatti keksii syyttää Venäjää kaasuvuodosta.
24
100
Vastaukset
- Anonyymi
Sammakkomiehet Naurusaarilta posauttivat kaasut.
- Anonyymi
"Samalla reissulla pudotettiin pari pientä kaukolaukaistavaa pommia ja odotettiin sopivaa hetkeä. Eikä muutenkaan tarvita kuin kalastusalus ja kaikuluotain, jolla putket paikallistetaan."
Miksiköhän Sinulle sopii TUO nokkela salaliittoteoria sopivasti? - sinulla on varmasti vedenpitävät todisteetkin asiasi pohjaksi, koska ethän sinä mikään lännenvastainen trolli ole, eikö?....odotan kiinnostuneena dokumenttejasi. Kiitos- Anonyymi
Miksiköhän nasuille sopii se nokkela salaliittoteoria sopivasti, että Venäjä posautti omat putkensa? Nasuilla on varmaan vedenpitävät todisteet asian pohjaksi, eikö totta? Odotan innolla nasujen dokumentteja.
- Anonyymi
Miten niin nokkela? Eihän heikkoälyisen trollin kyykyttämiseen tarvita nokkeluutta, vaan ihan normaalia ajatuksenkulkua.
- Anonyymi
Oikeastaan ajattelisi päinvastoin, koska kaasuhanojen sulkeminen olisi tosiaan niin helppo tapa, niin miksi tosiaan Venäjä vaivautuisi räjäyttelemään.....??
No sehän juuri ohjaa epäilyt POIS Venäjästä.....hmmm.- Anonyymi
Tai vaihtoehtoisesti voi laittaa jonkun kaasuturbiinin tms. "huoltoon".
- Anonyymi
Mitäpä se ei tekisi hajoittaakseen EU:n ja saadakseen Euroopan valtiot epäsopuun keskenään. Taitaa olla loppu lähellä diktaattorilla kun pakotteet purevat niin kovasti.
- Anonyymi
Putken tuhoaminen hyödyttää vain Venäjää ja se tuhoaa nyt ympäristöä Tanskan ja Ruotsin merialueilla ja vaikeuttaa laivaliikennettä. Hanojen sulkeminen ei vaikuta samalla tavalla.
"Ruotsin puolustusvoimien operaatiopäällikkö Michael Claesson ei kiertele tosiasioita, vaan sanoo esimerkiksi Aftonbladetissa, että kaasuputket eivät räjähtele itsekseen. ”On selvää, että se on sotilaallinen tapahtuma”, Claesson painottaa. Operaatiopäällikkö arvioi, että sotilaallinen hyökkäys on seurausta Venäjän liikekannallepanosta. Toisin sanoen hän pitää venäläisiä syyllisinä."- Anonyymi
Sairas olet päästäsi, Naton trolli. Biden on uhannut tuhota putket, koska ne hyödyttävät Venäjää silloin kun ne ovat ehjiä ja niissä virtaa kaasua Venäjältä Eurooppaan.
Anonyymi kirjoitti:
Sairas olet päästäsi, Naton trolli. Biden on uhannut tuhota putket, koska ne hyödyttävät Venäjää silloin kun ne ovat ehjiä ja niissä virtaa kaasua Venäjältä Eurooppaan.
Hei Igor, yritä olla edes hiukan vakuuttava!
Vai eikö se onnistu sinulta?????- Anonyymi
Putken tuhoaminen hyödyttää vain USA:ta!!
- Anonyymi
Eikös tuo putken tuhoutuminen hyödytä kaikkia muita paitsi Euroopan maita Venäjä mukaanlukien.
Ameriikan liuskekaasumogulit hykertelee käsiään dollarin kuvat silmissään.
- Anonyymi
Venäjä voi hyvinkin olla syyllinen, mutta ei välttämättä. Lähihistoria osoittaa, että kyllä muutkin osaavat tehdä sabotaaseja eikä vain Venäjä.
- Anonyymi
Itsestään selväähän tuo on. Epätoivoinen Putin osoittaa että he ovat valmiita ja halukkaita tuhoamaan kaikki Eurooppaan tulevat kaasuputket. Sitä suuremmalla syyllä kiristykseen ei saa alistua.
- Anonyymi
Miksi ne tuhosivat sitten ensin oman kaasuputkensa eikä esim. Norjasta tai Turkista EU:iin suuntautuvia kaasuputkia?
- Anonyymi
Aaltola on heti syyttämässä Venäjää, vaikka hänellä ei ole hevonvituntietoakaan syyllisestä.
Ulkopoliittisen instituutin johtaja, voi äiti mikä pöhkö.- Anonyymi
NATO-Aaltola ei ole terävimpiä veitsiä laatikossa. Ideologia on sumentanut äijäparan ajattelukyvyn.
- Anonyymi
Biden: "If Russia invades...then there will be no longer a Nord Stream 2. We will bring an end to it."
Reporter: "But how will you do that, exactly, since...the project is in Germany's control?"
Biden: "I promise you, we will be able to do that."
- ABC News
Kyllähän se nyt vahvasti siltä vaikuttaa, että USA kävi taas perseilemässä ikuisuussodassaan Venäjää vastaan.- Anonyymi
Kukaan ei onnistu nyt olemaan vakuuttava.
Ei ole pitäviä todisteita minkään maan osalta.
Suurimmat häviäjät putken hajoamisessa on EU ja Venäjä.
Suurimmat hyötyjät putken hajoamisessa on Lähi-itä, Keski-Aasia, USA, Afrikka ja ehkä Norja. - Anonyymi
Et ole terävin muumi kanootissa, nasu. Ei minun tarvitse olla vakuuttava. ABC News on. Vai väitätkö, että ABC News on Venäjän trolli?
- Anonyymi
Milloinkohan Peltinakki tulee "todisteiden" kanssa esiin? Oli just sopivasti maisemissa ja kamera suunnattu venäläisalukseen, josta pudotettiin juuri kaasuputkien päällä "jotain" veteen.
Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa kansainvälinen etsintäkuulutus Poliis
Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa – kansainvälinen etsintäkuulutus Poliisi pyytää yleisön apu4573908Tässä totuus jälleensyntymisestä - voit yllättyä
Jumalasta syntyminen Raamatussa ei tässä Joh. 3:3. ole alkukielen mukaan ollenkaan sanaa uudestisyntyminen, vaan pelkä3181662- 1161486
En kadu sitä, että kohtasin hänet
mutta kadun sitä, että aloin kirjoittamaan tänne palstalle. Jollain tasolla se saa vain asiat enemmän solmuun ja tekee n891454Noniin rakas
Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi991388Oisko mitenkään mahdollisesti ihan pikkuisen ikävä..
...edes ihan pikkuisen pikkuisen ikävä sulla mua??.. Että miettisit vaikka vähän missähän se nyt on ja oiskohan hauska n591346- 501276
Helena Koivu : Ja kohta mennään taas
Kohta kohtalon päivä lähestyy kuinka käy Helena Koivulle ? Kenen puolella olet? Jos vastauksesi on Helenan niin voisi931204- 441059
Au pair -työ Thaimaassa herättää kiivasta keskustelua somessa: "4cm torakoita, huumeita, tauteja..."
Au pairit -sarjan uusi kausi herättää keskustelua Suomi24 Keskustelupalvelussa. Mielipiteitä ladataan puolesta ja vastaa331047