Mitä tehdään tänne kävelevien kanssa?

Nyt kun saadaan tuo turistisuma minimoitua, niin alkaa sitten tulla tunkua metsän kautta tulevien kanssa.
Venäjällä on vain murto-osa rajamiehistä työpaikallaan koska ne on enimmäkseen viety Ukrainaan.
Sieltä rupeaa ihan kohta kävelemään isosti ihmisiä jotka ovat opetelleen sanomaan "I am an asylum seeker"
Tällä taikaloitsulla he tulevat saamaan sitten valtion kustantaman asunnon ja täyden ylöspidon terveyspalveluineen ja päivärahoineen.
Kuten olemme jo nähneet, niin tämä kaikkine valituksineen ja oikaisupyyntöineen on usean vuoden prosessi.
Kun tätä onnelan avainta ruvetaan jakamaan Venäjän sosiaalisessa mediassa, niin niin 2015 mamujen 25 000 määrä voi olla pelkkä alkusoitto.
Venäjällä on yli 22 000 000 reserviläistä. Jos heistä vaikkapa 5% hakeutuisi tänne taikasanalla aukeavaan täyshoitoon, niin sieltä tulisi yli miljoona hoidokkia.
3-5-vuoden päästä valmis raja-aita ei todellakaan ole tämän asian ratkaisu.
Kannattaisiko päättäjiemme edes vähän miettiä tätä asiaa?

8

121

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kyllä varmaan täyshoito heille kelpaa. Heillä on todella huono terveydenhoito joten opettavat tuon taikalauseen vissiin vanhuksilleen jotta saavat kunnon hoitoa.

    • Anonyymi

      Käykö rajavartijan koira automaattisesti kiinni tulijan päälle vaiko vain käskystä?
      Koirahan kulkee kokoajan vapaana eikä hihnassa. Kun joku laiton tulee pureeko koira heti vaiko vain käskystä?

      • Anonyymi

        Pysäyttää kulkijan haukkumalla. Käy käskystä kiinni tai jos pysäytettävä alkaa huitomaan tai potkimaan.


    • Anonyymi

      Elämme mielenkiintoisia aikoja.

    • Anonyymi

      Mitäkö tehdään?!!! Autetaan laukkujen kannossa tietenkin!!!

      • Anonyymi

        Hemmetti, toi olikin jo unohtunut.


    • Anonyymi

      Olisko jakaväkimiinat kuitenkin olleet edullinen ja hyvä suoja rajalla. Kiitos Tarja Haloselle vaan.

    • Anonyymi

      Suomi on kiinnostava maa, juurihan hallitus kaavailee tilaavansa hoitajat keniasta ja muualtakin ehkä jopa somaliasta. Kun tulee halvemmaksi kuin nostaa palkkoja koulutuksen ja kielellisen osaamisen ammattilaisille. Voi vain kuvitella kuolleisuuden nousua.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miten hyvin tunnet kaivattusi?

      Mikä hänessä kiehtoo? Asiallisia vastauksia kiitos. 🙋🏻‍♂️
      Ikävä
      149
      7044
    2. Mies, mua jotenkin kiinnostaa

      Että osaatko sä ollenkaan höllätä? Ootko aina kuin persiille ammuttu karhu. Pohtimassa muiden vikoja?
      Ikävä
      150
      5936
    3. Ootko nainen jotenkin

      Epävarma ulkonäöstäsi
      Ikävä
      127
      5111
    4. Moi kuumis.

      Just ajattelin sua. Oot mun rauha, turva ja lämpö. Olet monia muitakin asioita, mut noita tartten eniten. Pus.
      Ikävä
      48
      4687
    5. Milloin olisi sinun ja kaivattusi

      Kaunein päivä? Kamalin hetki? Miksi? Kumpaa pyrit muistelemaan? Kumpi hallitsee mieltäsi?
      Ikävä
      55
      4028
    6. Oletko joutunut kestämään

      Mitä olet eniten joutunut kestämään?
      Ikävä
      67
      3208
    7. Itkin oikeasti aamulla taas

      Haluaisin niin kertoa miltä musta tuntuu. Oon jotenkin hajalla. Tarvitsin ees jonkun joka ymmärtää.
      Ikävä
      55
      3140
    8. Minun rakkaani.

      Haluaisin käden mitan päähän sinusta. Silleen, että yltäisin koskettamaan, jos siltä tuntuu. Olen tosi huono puhumaan, m
      Ikävä
      25
      2882
    9. Where are you

      Now 🫂☕️🩷
      Ikävä
      47
      2447
    10. Naiselle hyvää viikkoa

      olet edelleen sydämessäni. Toivon sinulle myötätuulta mitä ikinä teetkään🪢
      Ikävä
      16
      2323
    Aihe