Evlut kirkko on luopunut siitä tehtävästä mikä kirkolla/seurakunnalla on

Anonyymi-ap

Paavali näki evlut kirkon tilan jo 2000 vuotta sitten kun kehotti Timoteusta saarnaamaan Jumalan sanaa vaikka se ei kaikkia miellyttäisikään.


”Saarnaa sanaa, astu esiin sopivalla ja sopimattomalla ajalla, nuhtele, varoita, kehoita, kaikella pitkämielisyydellä ja opetuksella.

Sillä aika tulee, jolloin he eivät kärsi tervettä oppia, vaan omien himojensa mukaan korvasyyhyynsä haalivat itselleen opettajia ja kääntävät korvansa pois totuudesta ja kääntyvät taruihin.

Mutta ole s i n ä raitis kaikessa, kärsi vaivaa, tee evankelistan työ, toimita virkasi täydellisesti.”

Evlut kirkko on hylännyt Jumalan sanan ja alkanut miellyttää maailmaa saarnaamalla korvasyyhyyn mitä ihmiset haluavat kuulla:
• puhe synnistä ja ihmisen syntisyydestä vie oikeuteen
• Jumalan luomistyö mieheksi ja naiseksi kielletään ja vihkikaava pitää muuttaa sukupuolineurtaaliksi
• homostelua ei saa sanoa synniksi
• ihmisten mielipiteet ovat tärkeämmät kuin Jumalan sana

Tässä muutama esimerkki miten evlut kirkossa
” eivät kärsi tervettä oppia, vaan omien himojensa mukaan korvasyyhyynsä haalivat itselleen opettajia ja kääntävät korvansa pois totuudesta ja kääntyvät taruihin. ”

Evlut kirkossa määrää nykyään väärät opettajat eikä Kristus.

13

132

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Evlut kirkon pitäisi kysyä Jumalalta neuvoia mutta se kysyy Setalta ja vihervasemmistolta.....

      • Ei kai kirkko taruihin ole kääntynyt, vaan mennyt siitä pois,


      • Anonyymi
        torre3 kirjoitti:

        Ei kai kirkko taruihin ole kääntynyt, vaan mennyt siitä pois,

        Länkytä poikasi kanssa joka kulkee suuri risti kaulassa.


    • Valitettavan totta. Kirkon pitäisi olla valona ja suolana maailmassa mutta evluterilainen kirkko on mennyt maailmaan mukaan maailman ehdoilla.
      Jopa seurakunavaaleissa liberaalit mainostavat, että kirkkovaltuuston maallikot päätävät kirkon opista ja avioliittokäsityksestä ja yllyttävät ihmisiä äänestämään, että kirkon oppi muuttuisi.

    • Anonyymi

      Ei evlut kirkko enää olekaan uskovien kirkko vaan vasemmiston poliittinen jatke.

      • Anonyymi

        se on totta.


      • Anonyymi

        Vielä siellä on muutamia sitkeitä uskovia jarrumiehinä liberaalien hömpötyksille ja muistuttamassa ylimmästä ohjekirjasta, Jumalan sanasta.


    • Anonyymi

      Ilman Rakkautta kaikki mitä teemme on merkityksetöntä ja vielä ei ole tullut vastaan "tervettä oppia" jota julistettaisiin Rakkaudesta meille lahjaksi annettuun elämään.
      Kerta toisensa jälkeen pelotellaan erilaisin sanankääntein ja kaivetaan esille toisten ihmisten Raamatun vastaisia ominaisuuksia, vaikka kukaan meistä ei ole millään tavoin Raamatun Kirjoitusten mukainen kaikessa elämässään ja teoissaan.
      Missä siis aloittajan sanoista on kaikkein tärkein, Rakkaus?

      Aloittajan esiin nostamat muutamat sanat kohdistuvat murto-osaan ihmiskunnan ihmisistä, missä ovat sanat joilla kutsutaan aivan jokaista Rakastamaan lähimmäistään?
      Jos aloittajan mielestä Kirkossa määrää väärät opettajat, niin millaisena hän mahtaa pitää itseään?

      • Anonyymi

        " Jumala on rakkaus"
        " Niin paljon Jumala rakasti maailmaa, että Hän antoi ainoan Poikasa, ettei ykikään joka Häneen uskoo hukkuisi vaan saisi iankaikkisen elämän.


      • Anonyymi

        Miten sinun rakkautsesi ilmenee tällä palstalla ja elämässäi yleensä?


    • Anonyymi

      Kirkko on syöpää ja onneksi kaatuu.

      • Anonyymi

        Uskovat ovat pitkälti siirtyneet muualle.


    • Anonyymi

      Oikeassa olet.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Turussa Varissuolla bussikuski ajoi lapsen yli lapsi kuoli

      Poliisi " Epäilee " kuskia törkeästä liikenneturvallisuuden vaarantamisesta ja törkeästä kuolemantuottamuksesta.
      Maailman menoa
      384
      2533
    2. IS: Väitöstutkimus - Pyöräilybuumi oli pelkkä kupla!

      Pyöräilybuumista paljastui karu totuus Väitöstutkimuksen mukaan suuri suomalainen pyöräilyrenessanssi olikin vain pelkk
      Maailman menoa
      78
      1959
    3. 154
      1489
    4. Martina Aitolehden Victoria-tytär, 16, tietää riskit - Teki silti yllättävän päätöksen

      Victoria Eerikäinen on Martina Aitolehden ja Esko Eerikäisen tytär. Hän on yksi Nepot-sarjan tähdistä. Sarjan kuvausten
      Suomalaiset julkkikset
      14
      1346
    5. Ilman Stadia Suomessa ei olisi kunnon lihajalosteita

      HK, Helsingin makkaratehdas, Votkin, mitä näitä nyt onkaan. Böndellä ei ole kunnollisia jalostajia.
      Maailman menoa
      6
      1282
    6. Apostolit kastoivat eri tavalla kuin kirkko

      Raamatussa on kaksi ristiriitaista kastekaavaa. Toinen ei voi olla oikea. Kumpi on alkuperäinen? "Menkää siis ja tehkää
      Kaste
      502
      1231
    7. Olen varattu

      Kihloissa ja menemme naimisiin. Anteeksi💔
      Ikävä
      136
      998
    8. Vastuunkantoa

      Nyt kun Ähtäri on historiansa pahimmassa kriisissä, päättäjä luikkii perunakellariin: "Eronpyyntö kaupunginvaltuuston pu
      Ähtäri
      48
      995
    9. Haluatko enää nähdä mua mies?

      Se on täysin sinusta kiinni.
      Ikävä
      71
      882
    10. Ruohonpolttoa Suomussalmella

      Poikaporukka oli kuullut että ruohonpoltto on muotia, joten Kirkkopuistossa oli tekoruohoa poltettu. Ketkä liene asialla
      Suomussalmi
      44
      880
    Aihe