Paavali näki evlut kirkon tilan jo 2000 vuotta sitten kun kehotti Timoteusta saarnaamaan Jumalan sanaa vaikka se ei kaikkia miellyttäisikään.
”Saarnaa sanaa, astu esiin sopivalla ja sopimattomalla ajalla, nuhtele, varoita, kehoita, kaikella pitkämielisyydellä ja opetuksella.
Sillä aika tulee, jolloin he eivät kärsi tervettä oppia, vaan omien himojensa mukaan korvasyyhyynsä haalivat itselleen opettajia ja kääntävät korvansa pois totuudesta ja kääntyvät taruihin.
Mutta ole s i n ä raitis kaikessa, kärsi vaivaa, tee evankelistan työ, toimita virkasi täydellisesti.”
Evlut kirkko on hylännyt Jumalan sanan ja alkanut miellyttää maailmaa saarnaamalla korvasyyhyyn mitä ihmiset haluavat kuulla:
• puhe synnistä ja ihmisen syntisyydestä vie oikeuteen
• Jumalan luomistyö mieheksi ja naiseksi kielletään ja vihkikaava pitää muuttaa sukupuolineurtaaliksi
• homostelua ei saa sanoa synniksi
• ihmisten mielipiteet ovat tärkeämmät kuin Jumalan sana
Tässä muutama esimerkki miten evlut kirkossa
” eivät kärsi tervettä oppia, vaan omien himojensa mukaan korvasyyhyynsä haalivat itselleen opettajia ja kääntävät korvansa pois totuudesta ja kääntyvät taruihin. ”
Evlut kirkossa määrää nykyään väärät opettajat eikä Kristus.
Evlut kirkko on luopunut siitä tehtävästä mikä kirkolla/seurakunnalla on
13
68
Vastaukset
- Anonyymi
Evlut kirkon pitäisi kysyä Jumalalta neuvoia mutta se kysyy Setalta ja vihervasemmistolta.....
- Anonyymi
torre3 kirjoitti:
Ei kai kirkko taruihin ole kääntynyt, vaan mennyt siitä pois,
Länkytä poikasi kanssa joka kulkee suuri risti kaulassa.
Valitettavan totta. Kirkon pitäisi olla valona ja suolana maailmassa mutta evluterilainen kirkko on mennyt maailmaan mukaan maailman ehdoilla.
Jopa seurakunavaaleissa liberaalit mainostavat, että kirkkovaltuuston maallikot päätävät kirkon opista ja avioliittokäsityksestä ja yllyttävät ihmisiä äänestämään, että kirkon oppi muuttuisi.- Anonyymi
Ei evlut kirkko enää olekaan uskovien kirkko vaan vasemmiston poliittinen jatke.
- Anonyymi
se on totta.
- Anonyymi
Vielä siellä on muutamia sitkeitä uskovia jarrumiehinä liberaalien hömpötyksille ja muistuttamassa ylimmästä ohjekirjasta, Jumalan sanasta.
- Anonyymi
Ilman Rakkautta kaikki mitä teemme on merkityksetöntä ja vielä ei ole tullut vastaan "tervettä oppia" jota julistettaisiin Rakkaudesta meille lahjaksi annettuun elämään.
Kerta toisensa jälkeen pelotellaan erilaisin sanankääntein ja kaivetaan esille toisten ihmisten Raamatun vastaisia ominaisuuksia, vaikka kukaan meistä ei ole millään tavoin Raamatun Kirjoitusten mukainen kaikessa elämässään ja teoissaan.
Missä siis aloittajan sanoista on kaikkein tärkein, Rakkaus?
Aloittajan esiin nostamat muutamat sanat kohdistuvat murto-osaan ihmiskunnan ihmisistä, missä ovat sanat joilla kutsutaan aivan jokaista Rakastamaan lähimmäistään?
Jos aloittajan mielestä Kirkossa määrää väärät opettajat, niin millaisena hän mahtaa pitää itseään?- Anonyymi
" Jumala on rakkaus"
" Niin paljon Jumala rakasti maailmaa, että Hän antoi ainoan Poikasa, ettei ykikään joka Häneen uskoo hukkuisi vaan saisi iankaikkisen elämän. - Anonyymi
Miten sinun rakkautsesi ilmenee tällä palstalla ja elämässäi yleensä?
- Anonyymi
Kirkko on syöpää ja onneksi kaatuu.
- Anonyymi
Uskovat ovat pitkälti siirtyneet muualle.
- Anonyymi
Oikeassa olet.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1191732
Noniin rakas
Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi991558Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä
Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy441066Multa sulle
Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M29919Kumpi vetoaa enemmän sinuun
Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?38881Nainen, olen tutkinut sinua paljon
Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm50836Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?
Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s43778Olet myös vähän ärsyttävä
Tuntuu, että olet tahallaan nuin vaikeasti tavoiteltava. En tiedä kauanko jaksan tätä näin.37770Okei nyt mä ymmärrän
Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘56768Onko sulla empatiakykyä?
Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet37750