HOITAJAMITOITUKSEN SUDENKUOPPA

Anonyymi-ap

Radiossa haastateltiin sairaanhoitajaa, joka esitti mm. ylipainoisten rajoittamista julkisen terveydenhuollon hoidosta hankaloituvan hoidon takia? Jokainen sairaaloissa tms. vieraillut tietää, että myös hoitohenkilöstössä on paljon ylipainoisia. Heidät kuitenkin huomioidaan samaan työpanokseen kykeneväksi kuin laihatkin, vaikka joutuisuus on selkeästi verkkaisempaa kuin vertailuryhmässä. Pitäisikö toimia kuten teollisuudessakin, että palkka määräytyy myös henkilökohtaisten ominaisuuksien perusteella ja hoitajamitoituksessakin ottaa huomioon todellinen työkyky kertoimen kautta?

6

150

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Laiskoissa hoitsuissa on todella paljon ylipainoisia, kyllä näkee ettei työt paina, eikä niillä läskeillä paljon mihinkään kykenekään, mutta rahaa tulee istuskelustakin ettei ainakaan nälässä ole tarvinnut olla.

    • Anonyymi

      Tilastot kertoo totuuden.

      "Eurostatin mukaan Suomen työvoimasta 3 prosenttia on hoitajia tai kätilöitä. Tämä on EU tasolla korkea luku. EU-maista vain Saksassa hoitajien prosenttiosuus työvoimasta on korkeampi. Esimerkiksi Ruotsissa hoitajia ja kätilöitä on 2,4 prosenttia työvoimasta.

      Hoitajien suuri osuus työvoimasta näkyy tilastoissa myös korkeana hoitajamääränä väestöä kohden. OECD:n 2017 tilastojen mukaan Suomessa on 14,3 työssä käyvää hoitajaa 1000 asukasta kohden. Ruotsissa vastaava luku on vain 10,9."
      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/a509e733-e4b5-459b-8ccd-6334229e90d6

      "– Itse työskentelin kaupungin kotisairaalassa. Nämä ajatukset tulevat sieltä. Se oli niin epäreilua. Maksetaan sama palkka, vaikka on paljon poissaoloja tai tekee vain puolet niistä työsuorituksista, mitä minä tai kollegani painoi. Kun muut painoivat töitä, saattoi olla niin, että joku vain selasi nettiä ja sai saman palkan.

      Hänen mukaansa alan huonot työolot eivät tule pelkästään resurssipulasta vaan siitä, että osa työntekijöistä tekee suurimman osan töistä, kun osa on jatkuvasti erilaisilla tekosyillä sairauslomilla.

      – Kukaan ei uskalla töissä sanoa ääneen sitä, että he, jotka tekevät sen työn, tekevät moninkertaisen määrän kuin he, jotka saikuttavat maanantait tai perjantait erilaisilla ”syillä”, Salla pohtii.

      Kokeneen sairaanhoitajan mukaan tästä syystä myös tunnolliset ja ahkerat hoitajat kuormittuvat. Myös suuri sijaisten määrä kuormittaa vakituista henkilökuntaa."
      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/e5afc471-9962-4f2e-8451-1969ab6aa280

    • Anonyymi

      Palkkakin pn hoitsuilla paljon keskitasoa parempi, mutta eihän laiskoille hoitsuille mikään riitä.

      "Keskimääräinen kuukausipalkka tehtävänimikkeelle Sairaanhoitaja on 3 062 euroa kuukaudessa.

      Palkka oli kuntasektorilla 3 081 € (43432 yksittäistä palkkaa), valtiolla 3 338 € (480 yksittäistä palkkaa) ja yksityisellä sektorilla 2 949 € (8246 yksittäistä palkkaa). Keskipalkka perustuu koko maan palkkatietoihin vuodelta 2018."
      https://duunitori.fi/palkat/sairaanhoitaja

      "Ensihoitoa opiskeleva Jasmine tienaa parhaimmillaan tonnin illassa seksityöllä – ystävän ehdotus muista hommista saa napakan tyrmäyksen"
      https://www.is.fi/tv-ja-elokuvat/art-2000008336566.html

      • Kävelytesti olisi yksinkertainen keino ottaa tälläkin alalla käyttöön henkilökunnan kunnon seuranta ja kehitysohjelmat. Paras tulos saataisiin, kun otettaisiin käyttöön jo opinto-ohjelmassa. Ihmetyttää miksi alalle ei ole pakollista kuntoseurantaa. Tällä menolla on olemassa vaara, että jossakin vaiheessa käytävällä laahustavaa potilas-hoitaja kaksikkoa ei erota toisistaan kuin vaatteista?


      • Anonyymi
        D584 kirjoitti:

        Kävelytesti olisi yksinkertainen keino ottaa tälläkin alalla käyttöön henkilökunnan kunnon seuranta ja kehitysohjelmat. Paras tulos saataisiin, kun otettaisiin käyttöön jo opinto-ohjelmassa. Ihmetyttää miksi alalle ei ole pakollista kuntoseurantaa. Tällä menolla on olemassa vaara, että jossakin vaiheessa käytävällä laahustavaa potilas-hoitaja kaksikkoa ei erota toisistaan kuin vaatteista?

        Onhan se outoa ettei hoitsut välitä omasta terveydestään, ylensyövät, tupakoivat ja istuvat perseellään ellei jioku potki koko ajan liikkeelle. Bilettämään pitää päästä jo perjantaina ja maanantaikin saikutetaan. Päihdeongelma niin pahana että varastavat myös potilaiden kipulääkkeet, se taitaa ollakin monella ainoa syy olla alalla, osa myy jopa eteenpäin.


    • Anonyymi

      Valitettavan usein tapahtuu näin....säästö syistä ja osaamattomuudesta !
      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/44e16532-8215-49f8-a031-0c7db327fc38

      Vinkkinä, toisinaan on hyvä / parempi soittaa taksi ja pyytää kuljettajaa taluttamaan sisään lääkäriin.....ketään eivät voi pakottaa poistumaan!
      Voi myös pyytää ambulassiväen kirjoittamaan syyn mikseivät kuljeta !
      Tiettävästi koskaan ei näissä tapauksissa joissa ei ole kuljetettu ja olisi pitänyt ehdottomasti ottaa hoitoon vastaan niin EI KONSULTOITU LÄÄKÄRI OLE SAANUT SYYTETTÄ TAI OTTANUT VASTUUTA TILANTEESTA.
      EI KORPPI TOISEN KORPIN KIMPPUUN KÄY.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persut romahti Haapaveellä, kiitos Ilkka!

      Persut saivat historiallisen tappion haapaveellä! Kiitos Ilkka!
      Haapavesi
      87
      1929
    2. Hyvää yötä, olen rakastunut suhun

      Sanon tämän kyllä vielä sulle henkilökohtaisestikin. 😘
      Ikävä
      82
      1760
    3. Tiedätkö et olet

      Ärsyttävän hyvännäköinen.
      Ikävä
      51
      1400
    4. Nyt tiedän

      Että joku on lahjonut jonkun tai olemme idiootteja. Nuo kokkareiden päsmärit tuli valituksi valtuustoon. Onnea vaan kai
      Sysmä
      47
      1337
    5. Oletko mokannut?

      Oletko omasta mielestäsi mokannut jotain kaivattusi suhteen?
      Ikävä
      141
      1305
    6. Sanna Ukkolan kolumni: Rautarouva, joka unohti joukkonsa - Riikka Purran pitäisi katsoa peiliin

      "Historialliset tappiot eivät synny vahingossa. Ne syntyvät, kun johtaja unohtaa, ketä hänen piti palvella, kirjoittaa I
      Perussuomalaiset
      48
      1242
    7. Oletko ymmärtänyt

      Oletko ymmärtänyt jotain kaivatustasi lähiaikoina tai oletko muuttanut mielipidettäsi kaivatustasi?
      Ikävä
      106
      1067
    8. Kepun hegemonia jatkumassa vankkana Puolangalla

      Tuuliviirien vallankumous jäi pahasti piippuun!
      Puolanka
      23
      1022
    9. Teki mieli

      Huutaa meidän nimet tänne, niin ei jäisi epäselvyyttä. Ikävä sinua urpo.
      Ikävä
      39
      965
    10. Tiedän kyllä sen

      Että käyt täällä. En kuvittelisi sellaista asiaa. Tiedän kyllä senkin, että olet ainakin ollut minusta kiinnostunut. Sen
      Ikävä
      59
      952
    Aihe