tehdä? Mitä, jos Venäjä päättää pudottaa taktisen ydinaseen Suomeen?
- Kuinka suuren alueen tuollainen isku tuhoaa välittömästi
- kuinka kauas säteily ja tuhovoima yltää?
Mitä voi tehdä, jos asuu
- 50 km:n päässä
- 100 km:n päässä
- 200 km:n päässä
jne.
Voiko tehdä mitään suojautuakseen saastalta? Ja jos onnistuu ryömimään ulos piilostaan, onko pihalle asiaa enää kuukausiin?
Meiltä pimitetään tietoa!! Venäjä on sanonut, ettei bluffaa, kun aikoo kostaa. Vain kaksi ratifiointia jäljellä. Luuletteko, että näemme itsenäisyyspäivän ilman sotaa tänä vuonna? :'( Taitaa pommi olla niskassa jo silloin.
Jos taktinen ydinase tulee niskaan, mitä..
44
1347
Vastaukset
- Anonyymi
Taktinen ei taida vaikuttaa edes 50km päähän muuta kuin välilmisesti säteilyn osalta, se on kuitenkin jo halkaisijaltaan 100km räjähdys eli lähempänä suurempaa strategista latausta
- Anonyymi
Kerkeääköhän siinä edes tajuta, mikä iski?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kerkeääköhän siinä edes tajuta, mikä iski?
No ei varmasti. Kauempana jos räjähtää niin sokaisevan välähdyksen ehtii näkemään, kunnes tulee yliäänennopeudella kuökeva plasmapilvi ja höyrystyt ilmaan.
- Anonyymi
Siis wtf otsikkoa?
Kuolla.- Anonyymi
päivän paras reaktio.
- Anonyymi
Mikä on
- vtf?
rn tajot
en tajunnnut
t. avaaja
- Anonyymi
Nämä on näitä Putinistien märkiä päiväunia!
- Anonyymi
Ja taas vedit tähänkin mielikuvitusputinistisi. Eikö tosiaan muuta elämää ole? Ai niin, naton trollihan sinä olet niin jotain on änkytettävä tasaisin väliajoin jotta palkka juoksee.
- Anonyymi
Eivätkä ole vaan aitoa todellisuutta. Marinin hallitus käy suomalaisten rahoilla ja aseilla sotaa venäjää vastaan eu:n tukemana ja on selvää ettei Venäjä sitä hyväksy. Venäjähän nimenomaan kielsi olla tukematta ukrainalaisia ja uhkasi kostaa tms. mikäli näin tapahtuu. Eli olkaapa sitten iloisia siellä thampereella yms kun alkaa putlerin kostotoimenpiteet tuntua ja kun veli pudottaa pieniä pommejaan. Maailma ei näet ole sellainen kuin Suomen poliitikot ja Sanna kavereineen luulee että voit vapaasti lähettää aseita Venäjän vastaiseen sotaan eikä siitä mitään kenellekään seuraa. A niillä aseilla todennäköisesti teurastetaan parhaillaan venäläisiä ja b. ne entisestään jo nyt heikentävät Suomen turvallisuus perusteista asemaa koska Suomi käy sotaa suurta venäjää vastaan.
- Anonyymi
Tässä ihan hyvää infoa jos kiinnostaa:
https://fi.m.wikipedia.org/wiki/Ydinräjähdyksen_vaikutukset - Anonyymi
Jo pelkästään taktisen ydinaseen käyttö johonkin on kaikkien venäläisten loppu.
- Anonyymi
😁😁😁
- Anonyymi
Niin varsinkin toiseen Nato maahan ydinhyökkäys laukaisee ohjukset venäjää kohti. Eli kyseessä maailmanloppu
- Anonyymi
Yhtä aikaa valonvälähdyksen kanssa tulee valtava kuumuus. Lähellä räjähtävän ydinpommin havaitsija kokee sokaisevan valon ja valtavan kuumuuden. Suhteellisen lähellä räjähdystä olevien verkkokalvot palavat. Pommin vaikutukset heikkenevät, kun mennään kauemmaksi räjähdyspaikasta. Räjähdyskohdan lähellä pommin säteily höyrystää ihmiset, hieman kauempana heistä jää vain hiiltyneitä luurankoja. Vielä etäämpänä ihmiset saavat kolmannen asteen palovammoja, joihin he kuolevat muutamassa päivässä. Hyvin kaukainen räjähdys aiheuttaa ihon punoitusta.
1 megatonnin pintaräjähdyksen aiheuttamat palovammat: punoitus 1. aste 19,2 km:n, rakkoja 2. aste 13,8 km:n ja karrelle palaminen 3. aste 11,4 km:n säteellä suojaamattomalle iholle. Laaja 3. asteen palovamma on tappava. Yli 200–300 asteen kuumuudessa iho hiiltyy.
1 Mt:n pintaräjäytys sytyttää metsäpalon 14 km:n päässä. Suoria rakennusten erillispaloja syttyy 14,0 km:n päässä ja laaja yleispalo 12,5 km:n päässä.
Metallit sulavat megatonnin räjähdyksessä 5,6 km:n päässä ja höyrystyvät 3,6 km:n päässä. Näillä etäisyyksillä suojattomat ihmiset hiiltyvät tai haihtuvat.
Ydinräjähdyksen paine saattaa vaurioittaa sähkölaitteita ja liesiä ja näin myös epäsuorasti sytyttää tulipaloja.
Paineen rikkomat kaasujohdot sekä pommin kuumuus voivat sytyttää varsinkin puurakenteisella alueella valtavan tulimyrskyn, joka pystyy imemään myrskyn nopeudella ihmisiä itseensä. - Anonyymi
Hassua miten kilotonnit ovat vain pikku paukku. Olen osallistunut muutamaan kotimaiseen 0,04 kilotonnin antiTampesteriin ja yhteen0,1 kilotonnin kostamuslaiseen.
Te ette halua olla 100 km säteellä harmittomasta kilsan korkeudessa posahtavasta "vain" kilotonnin paukusta.
Kostamuksessa oltiin 300 m päässä pikku paukusta. yhdessä reiässä räjähti 990 kg ja reikiä oli 360 kpl, ne paukkui vielä kun nostin pään takas näkösälle. Päivän kivet. Vittu mutta oli upea... kuvata ei saanut koko reissulla, luurit jäi kultahampaille.- Anonyymi
Vastaahan kilotonni luonnollisesti tuhatta tonnia TNT:tä, että kun niin ajattelee niin ei ole mikään VAIN pieni määrä.
- Anonyymi
Oli olemassa saitti, jossa muistaakseni kolmen neljän eri intensiteettitason ydinohjusräjähdystä pysty asettaa minkä tahansa maailman pisteen ylle ja nähdä sitten miten paineaalto, ja erikseen säteily, jne tuhoaa sen alueen sitä väestöä, väestökatoLKM mukaanluettuna. En muista enää millään ko. saitin nimeä, mutta oletan, että googlea käyttämällä edellee löytyypi toimivana netissä.
6.12.22 on periaatteessa mahdollinen. Ensijäiden sulamisen näkeminen, vähemmän todennäköinen. Ajoituksiaan en tiedä, koska niihin vaikuttaa iskunvaimentaen rukous ja lähimmäisenrakkaus, joiden määrää ja laatua on käytännössä mahdotonta tietää, ellei ole sitten itse Luoja. Taikka itse Jeesukselta tuotakin ymmärrystä lahjaksi randomisti saa.
Pidän erittäin tod. näk. sitä, että ven huomio on siirtymässä 99.5%sesti pois ukrainasta ja - samoissa määrin kohti meidän ratifiointejamme.
Muttei oikein jaksa jännittää putinit johtokuntineen. Eikä edes ydinaseensa, taikka muukaan. Mutta se blondi tiedottajanaisensa, siinä on jtk sellaista, joka minua jaksaa kyllä enemmänkin pitää valppaana. Ikäänkuin tietäisi enemmän kuin siitä voisi koskaan uskoakaan tietävänsä. Jotain sellaista, mistä en saa uskoakseni otetta, mutta jaksaa sitten kuitenkin aina kiinnostaa. Ehkä tiedottajanainen osaa vain hirnumisen taidon paremmin kuin kaikki muut yhteensä? kuka näitä seksipommeiksi ainoastaan itsensä leimaavia voi koskaan edes yrittää ymmärtää. Tai ehkä jk viisaampi voi, mutta minun onnekseni tuo en ollut minä. Minä olin vain tyyppi, joka oli uupunut, sairas
- ja masentunut. - Anonyymi
"Luuletteko, että näemme itsenäisyyspäivän ilman sotaa tänä vuonna?"
Tämä vuosi voi vielä mennä, ensi vuosi on sitten eri juttu, jos suomen läpeensä korruptoitunut mätäeliitti haluaa edelleen iskeä suomen kansan pään karjalan mäntyyn. - Anonyymi
Käy äkkiä hakemassa pankista lainaa. Siis jos saat. Ja käytä se raha vielä nopeammin.
- Anonyymi
Suomessa on kuusi miilua, ei ne tarvii
omia pommeja. - Anonyymi
Et mahda mitään, eikä
maaperä puhdistu enää elinaikanasi
käyttökelpoiseksi. - Anonyymi
Huonot hermot? Etkö osaa googlettaa? Suomi ja Venäjä eivät ole sodassa. Miksi ihmeessä Venäjä käyttäisi ydinasetta Suomeen? HÄH??
- Anonyymi
Hyvin olet kartalla. Suomi ja venäjä on sodassa.
- Anonyymi
Suomi nimenomaan käy nyt juuri parhaillaan sotaa Marinin hallituksen ja poliitikkojen johdolla venäjää vastaan aseapupaketteineen ym. tukineen ukrainalle. Et ole tainnut lukea uutisia?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Suomi nimenomaan käy nyt juuri parhaillaan sotaa Marinin hallituksen ja poliitikkojen johdolla venäjää vastaan aseapupaketteineen ym. tukineen ukrainalle. Et ole tainnut lukea uutisia?
Vain konkreettiset vastatoimet vielä puuttuvat. Kiitos vain poliitikot ja eu mädättäjät jotka veitte meiltä ensin itsenäisyyden ja kohta voi konkreettisesti tulla pommia niskaan.
- Anonyymi
Köyden on syytä olla valmiina ennen kuin pommi ehtii posahtaa. 🪢
- Anonyymi
Köyden on syytä olla kiinni kassakaapissa jotta voin menn ä sinne piiloon selvitäkseni
kuten alokuva kertoi Intiana jones . 🪢
- Anonyymi
Ruuasta ei ainakaan tule pula: Lannoitteet loppuivat jo ja ruoka vähenee jo ennen kysymyääsi. Kiitos hallituksen
30 miljoonaa esim. liikennemerkiien tasa-arvoisuteen muttei senttiäkään hoitajille.
yms. ruokavarmuuteen
Voiko liikennemerkkejä syödä? - Anonyymi
Paistan viimmeiset hiillosmakkarat.
- Anonyymi
Marinin päättäjäistanssit
vaikei ole enää lukiossa
- Anonyymi
Kyllä tuollasesta mällistä saa kaikki osansa, niin vasemmisto kuin äärioikeistokin.
- Anonyymi
Toivottavasti koko itä-helsingin! ;)
- Anonyymi
Kansalta armoton tuomio Marinin hallituksen tavasta ratkaista vanhuspalveluiden kriisi.
- Anonyymi
Jos Putin tiputetaan Suomeen vaikutusalue on 152 cm.
- Anonyymi
Tiltu vinkuu hädissään ydinaseesta kun ei saa suomalaisia riitelemään keskenään Marinista vaikka on viikkokausia jo mölynnyt Marinin bilettämisestä.
Tuliko Kremlistä noottia huonosti edenneestä trollivaikutuksesta tiltu? - Anonyymi
Oletko ajatellut että voisit uusita lääkityksesi ensi töikseen.
- Anonyymi
Taktiset ydinaseet ovat yleensä "vain" Hiroshiman pommin kokoluokkaa tai vähän suurempia. Paineaalto ulottuu nollapisteestä parin kilometrin säteelle riippuen maastonmuodoista, tulimyrsky vähemmän laajalle. Eli 50 km päässä ei ole välitöntä vaaraa jostain kymmenien kilotonnien posauksesta.
Laskeuma on sitten eri juttu, se voi kulkea tuulen mukana kymmenienkin kilometrien päähän. Riippuen siitä, miten laajalle se hajoaa, säteily on laskeuma-alueella akuutisti vaarallista muutamista päivistä noin kahteen viikkoon. Jonkinasteista terveysriskiä siitä aiheutuu ehkä noin vuoden ajan. Eli jos asuu tuulen alla ydinaseen räjähdyskohdasta, pitää hakeutua väestönsuojaan muutaman tunnin kuluessa pamauksesta. Jos laskeumaa on ehtinyt jo tulla maan päälle ennen kuin suojaan ehtii, ennen sisälle menoa on jätettävä uloimmat vaatteet pois ja pyyhittävä kaikki pöly muista päällä olevista vetimistä (pöly nimittäin sisältää säteileviä partikkeleita). Sitten vain odotellaan suojassa, kunnes ilmoitetaan että säteilyvaara on ohi.
Varautuminen:
- hankittava tiiviisti pakattua kuivamuonaa, joditabletteja ja pullotettua vettä n. 2 viikoksi niin että jälkimmäistä riittää myös ainakin käsien ja kasvojen pesemiseen; lisäksi jotain kevyesti kannettavaa ei sähköllä toimivaa viihdykettä (pelikortit, kirja, kirjoitusvälineet) ettei pää hajoa suojassa odotellessa. Sadevettä ei saa missään nimessä kerätä tai juoda ydinräjähdyksen jälkeen, koska osa laskeumasta tulee sadeveden mukana maahan.
- selvitettävä lähin väestönsuoja tai rakennettava esim. oman talon kellariin säteilyvarma tila (suojapaksuudet voi selvittää googlaamalla)
Siinä se pitkälti onkin, ja todennäköisesti ihan hyvin selviää jos ei satu itse räjähdyksen tielle ja pääsee säteilyturvalliseen paikkaan ennen laskeuman saapumista (tai jopa vähän sen jälkeenkin riittää). Sitten on eri asia, jos ydinaseet ovatkin strategisia eli sadasta kilotonnista ylöspäin. Silloin laskeuma voi levitä jopa satojen kilometrien säteelle ja kestää vaarallisena pitempään. Samat perusohjeet kumminkin pätevät. Paska juttuhan siitä tulisi.- Anonyymi
hyvin olet tietävinäsi oletko ollut laskeuma alueella
- Anonyymi
Kovinpa on muuten hyvänlaatuinen ketju, kaikenkaikkiaan. Hienoa havainta, että kaikenlainen rönsyilevä räänlentäminen loistaa poissaolollaan ja et keskustelu näyttää vihdoinkin edes sinnepäin aikuisenomaiselta.
Onhan tämä hiukan surullinen teema, toteutuessaan varsinkin. Sanonta, "ajattele omaa kuolemaasi, niin viisastut nopeiten" ei taidakaan olla se ihan kaikkein pinnallisin neuvo tässä elämässä.
Kyllä se oman menehtymisen realisoitumisen oivaltaminen vaan monesti tuppaa laittaa asiat ajan suhteen tärkeysjärjestykseen. Siksi onkin usein mielenkiintoisaa kuulla mitä noilla 80-vuotiailla on sanottavanaan. Olla hiljaa vaan - ja ihailla salaa itseksee. - Anonyymi
Muös strateginen voi olla taktinen, vaikka ydinaseissa se muuta tarkoittaisi. taktisesti olisi viisainta käyttää heti järeintä kalustoa, putte ilmoitti tuossa muutama vuosi sitten että heillä on ase jolla lähtee Ranskan kokoinen alue kerralla, semmoisilla voi aloittaa.
- Anonyymi
Unohdat, että useiden erittäin järeiden ydinaseiden räjäyttäminen aiheuttaisi mitä todennäköisimmin pitkän ydintalven koko pohjoiselle pallonpuoliskolle. Se olisi katastrofi myös Venäjälle, myös siinä erittäin epätodennäköisessä tapauksessa että USAn tai jonkin muun läntisen ydinasevallan vastaiskua ei tulisi. Venäläisiä kuolisi nälkään ja kylmään kuin kärpäsiä, ja siinä olisi Putinin ylellisyys ja valtakin sitten. Vaikka hullu onkin, niin kyllä hänkin tämän tajuaa. Lisäksi on huomioitava, että ison megatonniluokan pommi minne tahansa Ukrainaan saastuttaisi myös hiton ison siivun Euroopan puoleista Venäjää ja/tai Krimin, Etelä-Suomeen ammuttuna puolestaan Pietarin alueen.
Toisin sanoen, jos Venäjä ylipäätään käyttää ydinasetta, ne ovat kilotonniluokan taktisia versioita. Tällä hetkellä käytännössä ainoa mahdollinen maali on Ukraina. Suomessa tuskin tarvitsee asiasta huolehtia ellei sota laajene maailmansodaksi. Sitä taas Putin ei halua, koska ei kykene alistamaan edes Ukrainaa. Uusien vihollisten vetäminen suoraan sodan osapuoliksi olisi aivan mieletöntä. Luulenkin, että vielä nämä uhkailut aiheella ovat pelkkää bluffia. Varautuminen kotitalouksissa kuitenkaan ei ole pahasta, voihan esim. vararuokavarastoa tarvita jonkin luonnonkatastrofin, kemikaalipäästön tms. vuoksi myös.
- Anonyymi
Sen tekee usa, kirjoittaa pommiin russian.
Sinisilmäisyys kostautuu. Pommittihan ne Hirocimaa, ja kaasuputkiakin. Varmaan Suomi seuraavaksi😫 - Anonyymi
Suomalaisten stalinistikommarien laulun sanoin joskus 1970-luvuulla:
"Jos päällemme tulee ydinpommi, olkoot se työläisten pommi". - Anonyymi
Isku tuhoaisi koko venäjän.
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 856294
Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta
Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t303783törniöläiset kaaharit haaparannassa
isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/283140Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!
https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu3691696- 331388
- 271330
Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän
Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi46949Anteeksi kulta
En oo jaksanut pahemmin kirjoitella, kun oo ollut tosi väsynyt. Mut ikävä on mieletön ja haluisin kuiskata korvaasi, hyv11946Perttu Sirviö laukoo täydestä tuutista - Farmi Suomi -kisaajista kovaa tekstiä "Pari mätää munaa..."
Ohhoh, Farmilla tunteet alkaa käydä kuumana, kun julkkiksia tippuu jaksosta toiseen! Varo sisältöpaljastuksia: https:11870- 42849