Pietarin länsimainen jätevedenpuhdistamo

Nyt sen hallinto ja ylläpito on venäläisillä ilman länsimaista apua ja länsimaisia varaosia.
Venäjä-neuvostoliitto-venäjä-aikana eivät saaneet miljoonien ihmisten jätevesiä putsattua.
Sitten Suomi ja Ruotsi kustansivat ja rakensivat heille puhdistamon. Muistan vielä uutisista kun Putin oli paikalla ja kehua rakentaneensa puhdistamon.
Nyt kun joku laite siellä rikkoontuu, niin se tuskin on venäjän hankintojen prioriteetin ihan kärjessä. Tuollainen moderni-laitos rampautuu pala palalta ilman huoltoa ja komponenttien uusimista.
Tuo tarkoittaa sitä, että kohta taas Suomenlahteen lasketaan miljoonien ihmisten ja heidän teollisuuden jätevedet. Voimme sanoa hyvästit Suomenlahden alkaneelle parantumiselle ja normalisoitumiselle.

Olisiko asialle jotain tehtävissä?

9

340

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Eipä taida olla mitään tehtävissä.

      • Anonyymi

        Joo, kirves kaivoon ja kaivon kansi kiinni.


      • Anonyymi

        Niinpä. Venäjä voi vielä tehdä sen tahallaan. Kertoo, että se on mennyt rikki ja niin Leningradin Oblastin 7 miljoonan asukkaan jätevedet alkavat huuhtelemaan Suomen rannikkoja.


    • Anonyymi

      Ei muut enää pysty auttamaan. Paska maa ja paskat johtajat kusee kaiken kehityksen.
      Venäjä on kehittynyt ainoastaan länsimaisten firmojen avulla ja nyt sekin loppui ja nyt alamäki on kova kun eivät osaa mitään tehdä.

    • Anonyymi

      Venäläiset pitää tapaa vauvasta vaarin.

    • Anonyymi

      On tehtävissä. Se vaatisi että Suomen viranomaiset pitävät koko ajan yhteyttä esimerkiksi Pietarin hallintoon ja viranomaisiin sodasta ja sen vastustamisesta huolimatta. Joudumme joka tapauksessa tekemään yhteistyötä Itämeren, energian, puuraaka-aineen, turismin, lentoliikenteen, laivaliikenteen, Venäjän yritysten ja rajavalvonnan kanssa myöhemmin. Kaikki ei ole putinia Venäjällä.

      • Anonyymi

        Tämä on juuri se mitä pitää tehdä. Kaiken ei tarvitse mennä Putinin kautta.


      • Anonyymi

        Miten yhteydenpito ratkaisee sen, että Venäjä pitää länsimaiden tekniikkaan perustuvan puhdistamon toimintakuntoisena?
        Suomi lahjoittaa ja salakuljettaa varaosat?


    • Venäjä on suurvalta joka sananmukaisesti ei osaa pitää huolta edes omista paskoistaan.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen mukaan rasismi on huumoria

      Vaan kun koomikko kutsui Halla-ahoa fasistiksi, niin piti haastaa oikeuteen. Mihin se huumorinitaju yhtäkkiä hävisi? ⠀
      Maailman menoa
      219
      6252
    2. Rasismia kaikkialla näkevät ovat Suomen tyhmimpiä ihmisiä

      ja monillahan kuluu myös mielialalääkkeitä, eli päässä on ongelmia. Mutta he eivät tajua kuinka paljon ja ihan todellis
      Maailman menoa
      180
      5812
    3. Ei kahta sanaa etteikö Petteri Orpo hyväksy rasismia

      Koska jatkaa hallituksessa rasistisen perussuomalaisiksi itseään kutsuvan puolueen kanssa. Se on Petteri Orpon arvomaai
      Maailman menoa
      15
      5424
    4. BOIKOTOIN - Ei mitään Suomi.fi postilaatikoita käyttöön

      Ainakaan minulle! Vai että pitäisi alkaa siellä käyädä katselemassa tammikuusta 2026 siis periaatteessa päivittäin että
      Maailman menoa
      251
      4321
    5. Mitkäs nuorisoporukat ovat toisia nuoria ryöstelleet (selvää rassismia)

      No poliisi kertoo, että maahanmuuttajataustaisia ovat, ja isot porukat sillä yhden suomalaisen uhrin kimpussa on ollut j
      Maailman menoa
      73
      4087
    6. 266
      3902
    7. Hallitus on kaadettava ja Orpon on erottava

      Mikään muu hallitus ei ole oman elämäni aikana tuhonnut näin paljon tämän maan taloutta ja työllisyyttä sekä suomen main
      Maailman menoa
      139
      3462
    8. Lasse Lehtonen vaatii persuja pyytämään anteeksi aasialaisilta

      Persut ova romahduttaneet Suomen maakuvan parissa päivässä negatiiviseksi rasismillaan ja se alkaa vaikuttamaan jo Suome
      Maailman menoa
      128
      3279
    9. HS 12/25 kysely: persut romahti, demarit raketoi

      Kyyti on kylmää persuleirissä, saattaa vetää siellä silmätkin viirulleen. Sen sijaan SDP:n puoluetoimistolla voidaan pok
      Maailman menoa
      21
      2986
    10. Töppö-persut ovat todella tyhmiä

      sen kertoo tämäkin avaus: "Persujen suosio vain laskee" Töppö-persu vaan unohtaa, että ennen tätä galluppia persujen kan
      Maailman menoa
      2
      2449
    Aihe