Genetiikka on osoittanut, että joka 200 miestä on Tšingis-kaanin jälkeläisiä
Tutkijat tekivät yllättävän löydön tutkiessaan miesnäytteiden DNA:ta. Jokainen 200 näytettä osoittautui kuuluisan sotilasjohtajan ja valloittajan sukulaiseksi.
Joka 200. mies osoittautui vain Tšingis-kaanin suoraksi jälkeläiseksi.
Mongolien keisari oli kuuluisa siitä, että hän synnytti vähintään 11 lasta.
Tutkijat suorittivat vuonna 2003 tutkimuksen, joka osoitti, että joka 200 miehellä on yhteinen Y-kromosomi valloittajan kanssa.
Tutkijat tekivät yllättävän löydön tutkiessaan miesnäytteiden DNA:ta. Jokainen 200 näytettä osoittautui kuuluisan sotilasjohtajan ja valloittajan sukulaiseksi.
Joka 200. mies osoittautui vain Tšingis-kaanin suoraksi jälkeläiseksi.
Mongolien keisari oli kuuluisa siitä, että hän synnytti vähintään 11 lasta.
Tutkijat suorittivat vuonna 2003 tutkimuksen, joka osoitti, että joka 200 miehellä on yhteinen Y-kromosomi valloittajan kanssa.
Vastaukset 19
Vanhimmat
"Mongolien keisari oli kuuluisa siitä, että hän synnytti vähintään 11 lasta."
Tätä ei kyllä aikalaiskertomuksissa mainita, Tsingis Khan oli mies.
Oletko tynnyrissä kasvanut. Etkö tiedä, että mieskin voi synnyttää nykyään???? Woke, me too, cancel jne 🤣🤣🤣
Suomalaisilla on Euroopan kansoista eniten mongoliperimää, tämä taas on vanhempaa perua kuin mongolimiehitys Euroopassa.
Mongoliassa on ylpeyden aihe, jos on todistetusti Tsingis Khanin jälkeläinen.
Joskus kyllä näkee hyvin selkeästi mongolipiirteisiä suomalaisia.
Täyttä paskaa. Suomalaisissa ei juuri ole 'mongoliperimää', vaan pieni määrä samaa perimää kuin Siperian pienillä kansoilla. Volgan mutkasta matkusti suomalaisten sukulaisia pronssikaudella itään ja sekaantuivat siellä mongooleihin.
Entä mm. Ukrainalaisten perimä? Maa oli mongoolien alaisuudessa satoja vuosia alkaen 1200-luvulta. Mongoolit olivat arolla viihtyvä ratsastajakansa ja siksi he eivät uskaltaneet valloittaa mm. Novgorodia, he pelkäsivät metsiä. Miten muuten on madjaarien perimän kanssa? Nämähän laskeutuivat Uralin rinteiltä 800- l. Valloittaen nykyisen Unkarin alueen, jonne oli vuosisatoja aikaisemmin asettuneet hunnien jälkeläiset. Eikö ole mongooliperimä muka vahvana Unkarissa?
Aloittajalle sellainen korjaus että pelkästään Y-kromosomin haploryhmä ei kerro sukulaisuudesta 1200-l. Eläneelle yhdelle miehelle.
No mitä ne suomalaisten 'mongoolipiirteet' ovat? Verrattuna esim. Ruotsalaisiin, venäläisiin tai virolaisiin?
Ei ainakaan mustat suorat hiukset tai ruskeat silmät. Näitä ominaisuuksia on aitosuomalaisilla vähiten Maailman vöestöstä. Vain. 10% suomalaisista. Mongoolit ovat myös lyhyitä. Suomalaiset eivät ole. Suomalaisilla ei ole silmissä mongoolipoimua. Raskaat luomet ovat eri asia. Mongooleilla on matala kyömynenä. Suomalaisilla tämä on erittäin harvinainen. Mongooleilla on korkeat poskipäät. Suomalaisilla ei ole. Mongooleilla on selässä 'mongoolitäplä'. Suomalaisilla ei ole. Mongooleilla on 'lapiohampaat'. Suomalaisilla ei ole.
Mitä siis jää jäljelle?
Hurryjen katteettomat vittuilut jotka eivät perustu tosiasioihin.
"Mongoolit olivat arolla viihtyvä ratsastajakansa ja siksi he eivät uskaltaneet valloittaa mm. Novgorodia, he pelkäsivät metsiä"
Mongolit olivat viisaampia kuin Ruotsin pölvästi- kuningas Kaarle XII Venäjän valloituksessaan, ja tunsivat strategisen ajattelun, ei kyse ollut mistään metsien pelkäämisestä, vaan siitä, ettei alueella ei ollut riittävästi viljelystä ja asutusta sotajoukkojen ruokkimiseen.
Novgorod maksoi veroja mongoleille, eikä valloittamista syrjäisen sijainnin vuoksi katsottu kannattavaksi.
"Genetiikka on osoittanut, että joka 200 miestä on Tšingis-kaanin jälkeläisiä"
Siis mistä joukosta Aasiasta, Euroopasta vai maailmasta?
Putler-stallaria kiinnostaa genetiikka enemmän kuin A. Hitleriä?
Taidat olla Putler-stallari, ainakin kommenttisi ovat sellaisia!!!!
En ole enkä itse puhu genetiikasta! Sen sijaan siitä puhuu lähes jatkuvasti Putler-stallari Tarkkispoika itse, vaikkei homppelina voi omia jälkeläisiä edes saada!
"En ole enkä itse puhu genetiikasta!"
PöhveIin asiantuntemusta edustaakin raiskaukset ja homostelu, sekä intohimoinen suhde Staliniin, kuten jo äskeinenkin kommentti osoittaa.
Kunhan taas höpäjät! Ja hauskaa, että otat nimikkeen ”stallari” kehuna? Sitä se ei todellakaan ole!
----Mongolien keisari oli kuuluisa siitä, että hän synnytti vähintään 11 lasta.------
Tosi monipuolinen mies kun valloittelujen lomassa ehti lapsiakin synnyttämään.
Koska ei ole olemassa geeninäytettä Tsingis Kaanista mihin verrata niin nuo isyysarvelut ovat täyttä puppua.
Suomalaisten sukulaiskansa mongoolit onnistuivat Venäjän valloituksessa, kun taas indoeurooppalaiset ruotsalaiset, saksalaiset ja ranskalaiset epäonnistuivat surkeasti!
Kaani valloitti sen roskaväen ja pysähtyi kun törmäsi järjestäytyneeseen valtioon .
Ei puhunut bulgariaa sai turpiinsa ja pakeni 🤣🤣🤣
Saksalaisissa toisen maailmansodan filmeissä näkee mongoolikasvoisia neuvostoliiton sotilaita 🤣
Mongoolit törmäsivät joka jampan rengashaarniskaan euroopassa ja pakenivat .