Liikunta ei laihduta eikä se

ole mikään ihme. Eikä kävely nosta kuntoa, vaikka niin joskus väitetään.
2653
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 26

Vanhimmat

Riippuu siitä miten kävelee, mitä syö ja kuinka paljon. Kun jäin vuosia sitten eläkkeelle olin reilusti ylipainoinen ja huonokuntoinen. Ryhdyin kävelemään lyhyitä matkoja säännöllisesti. Kun kuntoni nousi aloin sauvakävelemään. Samalla katsoin mitä söin.
Muutaman vuoden jälkeen otin jo osaa Hyrylässä silloin järjestettyihin Kesäyön marsseihin. Ensimmäisenä päivänä 30 km, yöpyminen teltassa ja seuraavana päivänä sama uudelleen.
Nuoruudessani juoksin maratonin alle kolmen tunnin useana vuotena. Ehkä minulla oli vanhoja pohjia, niin että kuntoni nousi ainakin kohtalaiselle tasolle.

Äänestä
  • Vähän lisää. Olen 188 cm pitkä mies ja painoin 120 kg tehdessäni päätöksen. Eli ryhdyin harrastamaan liikuntaa. Tietysti samalla katsoin mitä söin. Kun maraton aikani olivat 2.52-2.54
    painoin 68 kg. Viikossa juoksin 110-120 km.
    Finlandiahiihtoa hiihdettiin silloin Hämeenlinnasta Lahteen. Parhaimmillaan olin 200 parhaan joukossa.
    Kun lopetin painoin jonkun vuoden jälkeen jälleen yli 100 kg. Eläkkeelle jäätyäni ryhdyin taas harrastamaan liikuntaa, kuten edellä kerroin.

    Äänestä

Liikkua pitää vaikka ei haluaisikaan laihtua. Liikunnalla on niin paljon terveyshyötyjä jotta aina kannattaa liikkua. Lihakset, luusto, keuhkot. sydän, mieli ja aineenvaihdunta pysyy kunnossa liikkuen.
Kävely liikuntalajina ok, ei vaadi erikoisvarusteita, voi harrastaa missä vain. Työmatka kävellen, välillä metsäpolkuja joskus vain teitäpitkin ja toisinaan vaikka kaupungin vilinään helposti.

Äänestä

Kyllä liikunta laihduttaa ellei kalorimäärää samalla lisätä.
Itse liikuntasuorituksen kalorinpoltto on vain osa totuudesta, jälkipoltto polttaa kaloreita useita vuorokausia kiihtyneenä ja kasvava lihasmassa kuluttaa sekin kaloreita enemmän. Itse monta kertaa laihdutettu ja laitettu kroppaa timmimpään kuntoon mm. kuntokävelyllä ja pyöräilyllä, joka kerta tehonnut painon laskun ja vyötärönympäryksen pienentymisen muodossa. Puhumattakaan kunnon ja energisyyden kasvusta liikunnan avulla.

Äänestä
  • Ei ole minulla toiminut. Liikunta ei laihduta, koska se samalla luonnollisesti kasvalttaa ruokahalua. Ja kävely taas ei kasvata lihasmassaa vaan tarvitaan voimaharjoittelua, joka antaa lihaksille kasvuimpulssin.
    Jotku saavat syödä vaikka miten paljon eivätkä silti liho...hmm

    Äänestä

  • Anonyymi00005 kirjoitti:

    Ei ole minulla toiminut. Liikunta ei laihduta, koska se samalla luonnollisesti kasvalttaa ruokahalua. Ja kävely taas ei kasvata lihasmassaa vaan tarvitaan voimaharjoittelua, joka antaa lihaksille kasvuimpulssin.
    Jotku saavat syödä vaikka miten paljon eivätkä silti liho...hmm

    Niih.
    Mutta kun se syöminen pitää tehdä oman kropan mukaan eikä sen toisen.

    Äänestä

  • Anonyymi00005 kirjoitti:

    Ei ole minulla toiminut. Liikunta ei laihduta, koska se samalla luonnollisesti kasvalttaa ruokahalua. Ja kävely taas ei kasvata lihasmassaa vaan tarvitaan voimaharjoittelua, joka antaa lihaksille kasvuimpulssin.
    Jotku saavat syödä vaikka miten paljon eivätkä silti liho...hmm

    Kyllä kuntokävely kasvattaa kuntoa ja mm. ryhtiä. Samoin lihakset ovat kasvaneet ja tulleet erottuviksi. Erityisesti pohkeiden, reisien ja pakaralihakset saaneet kokoa, muotoa ja erottuvuutta, mutta myös vatsa, kyljet ja alaselkä. Käsien käyttö kävellessä lisää myös kösien, olkapäiden, epäkkäiden ja yläkorsetin eli yläselän, rinnan ja yläkyjen serratus-lihasten kokoa, muotoa ja erottuvuutta. Tämä tietenkinnvain kun kuntokävelyn ohella pidetään kalorinkulutus sellaisena että sillä korvataan kävelyn kalorinpoltto ja lihaskasvun vaatima kaloritarve. Esim. 5-6 noin 10 kilometrin vaihtelevaa kävelylenkkiä viikossa kunnon sallimalla nopeudella tehoaa todella nopeasti. Energiaa tulee rutkasti lisää kunnon ja kropan timmeyden lisäksi. Sport Tracker on hyvä apuri tilastodatan ja kehityksen seurantaan.
    Yleensä kuntoilun tuoma energisyyden ja kunnon lisääminen parantaa myös kurinalaisuutta ja saa luonnollisesti tarkastelemaan syödyn ravinnon laatua. Läski palaa todella tehokkaasti ja lihaserottovuus kasvaa.

    Äänestä

  • Anonyymi00005 kirjoitti:

    Ei ole minulla toiminut. Liikunta ei laihduta, koska se samalla luonnollisesti kasvalttaa ruokahalua. Ja kävely taas ei kasvata lihasmassaa vaan tarvitaan voimaharjoittelua, joka antaa lihaksille kasvuimpulssin.
    Jotku saavat syödä vaikka miten paljon eivätkä silti liho...hmm

    Tietysti laihduttaa, jos se kestää riittävän pitkään. Maksassa oleva sokeri riittää noin tunnin suoritukseen. Vasta sen jälkeen lihakset alkavat käyttämään sokeria, joka on varastossa.
    Maratoonarit ovat langan laihoja, koska he harjoittelevat usean tunnin kestävillä juoksulenkeillä.

    Äänestä

  • Anonyymi00006 kirjoitti:

    Niih.
    Mutta kun se syöminen pitää tehdä oman kropan mukaan eikä sen toisen.

    Niinku että 200 kiloisen pitää syödä 50kiloo joka päivä ettei kuihdu olemattomiin?

    Äänestä

Mistä sitten johtuu, että liikuntaa harrastavat ovat hoikkia ja harrastamattomat lihavia? Jos nyt ei aivan 100%:sti niin vahva on korrelaatio.

Äänestä
  • Tunnen paljon hoikkia ihmisiä, jotka eivät liikuntaa harrasta. Sitten on lihavia liikkujia...ei voi noin yleistää.

    Äänestä

  • Se johtuu siitä, että kiinnittävät huomiota asiaan.

    Äänestä

Jos kunto on hyvä, kävely ei paranna sitä. Huonoa kuntoa se parantaa. Se riippuu mistä lähdetään.

Liikunnalla ei laihdu, mutta kaloreiden polttaminen kasvaa, kun on enemmän lihaksia ja liikuntaa. Rstkaisevaa on sina se, mitä syö.

Äänestä
  • Tietenkin kuntokävely parantaa myös hyväkuntoisen kuntoa.

    Äänestä

Kyllä niin vähän syomisen määrä on ratkaisevaa laihdutuksessa ja tietenkin siinäkin se että.kasvisten ja juuresten myös hedelmien,marjojen määrä yleensä lisääntyisi verraten muihin haitallisempiin ruoka osasiin joita ovat esim sokeri,rasvat.(varsinkin ne kovat rasvat haitallisia)...valitettavasti aivot ilm vähön hyvää rasvaa kaipaavat muta tyydyttämättömät rasvat joita jossain vähärasvaisessa piimässä?,oliivi öljyssä tai rasvattomasta jogurtissa ja vähärasvaisessa jogurtissa tai varsinkin rasvaisessa kalassa on,myös pähkinät hyviä aineita yms avokado yms..Että pitää miettiä mitä syö ja paljon ja kuinka usein yms..Ja liikunta esim kävely vaan helpottaa laihdutusta kun elimistö saa esim happea ja polttaa vähän sitä syötyä kulutusta esim ja jos jaksaa vielä lisätä kuntosalilla käyntiä esim niin lihakset polttavat vielä lisää sitä syötävää että liikunta lisää sitä painonhallintaan ja helpottaa siis sitä.. Ja siihen mahdollisesti liittyvää hyvän olon tunnetta..?..Kun on hyvä olla kun on esim vielä nukkunut hyvin ja mielikin hyvä esim liikunnasta tai vastaavasta?? niin laihdutus on tavallaan aina vaan suhteessa helpompaa silloin..Että kaikki kylläkin vaikuttaa esim laihdutukseen että kävelyä on turha mitenkään niinkuin halveksua asian.suhteen varsinkin vielä jos kåvely on suht nopeataiin vielä..ja hengitystä nopeaksi varsinkin välillä siis kunnolla nostavaa yms..

Äänestä

2-3 minuuttia hidasta jalkakyykkyä on tehokkain tapa saada kuntoa.

Ei tarvi kuin yhden sarjan!

Äänestä
  • Liian yksipuolista, kroppaa pitää rasittaa monipuolisesti.

    Äänestä

Salilla 6 kertaa viikossa, yhteensä noin 10 tuntia, syketaso koko ajan vähintään 110 (max noin 180 ) niin hoituu aerobinen kunto ja lihasten huolto riippuu siitä mitä tekee.
Puntin perustreenit. Etu- ja takakyykyt ainakin syvään. Maastavedot, rinnallevedot polvilta. Pystysuuntaiset nostot kuten punnerrus, vauhtipunnerrus ja työnnöt raakana. Jos olkapäät sallivat niin tempaukset polvilta.
Leuanvedot eri otteilla. Vatsaa monipuolisesti. Rockia, pitkää lankkua ( ei naisten kyynärpäätuettua ). Istuen kiertoja kahvakuula tai painolevy käsissä. Linkkareita.
Lisänä nuorison taljoja ja putkivempeleitä.
Suoritukset tasa vitosina, kapeina pyramideina ja 8 - 10;n sarjoina.
Paino ei laske mutta kehon koostumus muuttuu. Vyötärö ohenee.
Iän kertyessä alkaa lihaskato jota voi hidastaa painottamalla pitempiä sarjoja.
Sanoo ensi vuotena 80v täyttävä ukko.

Äänestä

Sehän onkin kumma asia, että kun saa enemmän kaloreita kuin kuluttaa, niin ei vain laihdu XD

Äänestä

kaikenlaista tullu reenailtua. mutta kävely on hyvä kuntoilu/ulkoilumuoto. ennen tuli käveltyä töihin ja kotia joka arkipäivä 6 6km eli 60km viikossa pelkästään jo työmatkoja. muuta liikuntaa en tarvinnu.

Äänestä

Tutkimuksissa havaittiin että kaikki jotka väittivät lisänneensä liikuntaa ja vähentäneensä syömistä, silti laihtumatta. Valehtelivat. Joko vain tutkimukselle, tai itselleenkin. Ylipainoinen on yllättävän etevä elämään harhakuvitelmissaan.

Äänestä

Kaiken liikunnan voi tehdä mielikuvaharjoitteluna. Esim. eilen juoksin maratonin aikaan 4.51,11 vaikka makasin tuon ajan sohvalla. Pystyn myös heittämään keihästä yli 70 meetriä mielikuvaharjoittelulla. Tällä tavalla säästyy loukkaantumisilta.

Äänestä

Sohvan ja jääkaapin välinen laahustaminen ei laihduta, varsinkin jos vetäsee makkaralenkin viis kertaa päivässä olut kyytipoikana.

Äänestä
  • älä osta makkaraa se on iha kauheeta

    Äänestä

Kävelin joka viikko kolmena päivänä, ja tein aina saman 7 km mittaisen reippaan lenkin. Tätä harrastin yli 22 vuoden ajan, aina sinne saakka kun täytin 53 vuotta. Silloin lakkasi vasen polvi kestämästä kävelyä.

Ortopedi totesi että sulla on kuulöe nivelrikko. Rusto on kulunut polven kohdalta luiden välistä pois. Rustossa ei ole verenkiertoa ja siksi rustokudos ihmisessä ei uusiudu koskaan.

Nivelrikkoa aiheuttavat lihavuus, ikääntyminen, perimä, polvinivelen vammat ja vuosikausia toistunut voimakas nivelkuormitus. Se liian ahkera käveleminen taisi lopulta vaan olla liikaa, koska rustot kului loppuun.

Äänestä
  • en kestä enää. kaikki menee aina pieleen. jos ei heti niin lopulta kuitenkin.

    -kuurankukka

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

ole mikään ihme. Eikä kävely nosta kuntoa, vaikka niin joskus väitetään.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu