Pullaa kannattaa leipoa. On halpaa kun leipoo itse. Katsoin kaupassa että 1.29 euroa yks pulla. Itse leivoin 30 pullaa niin ei mennyt kun 0.5 dl maitoa, hiiva, jauhoja, hiukan kardemummaa, sokeria, kanelia, 2 kananmunaa, voita noin 240 g. Halvemmaksi siis tulee leipoo itse.
Tein korvapuusteja
Anonyymi-ap
770
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
On hienoa havaita, että vielä löytyy sellaisia viitseliäitä ihmisiä, jotka tekee itse
syömänsä elintarvikkeet. Kaupassa löytyy ällistyttäviä hintaeroja, kun vähän
viitsii selailla hyllyjä. Katselin S-polakkaa , mikä tarjouksessa1,20 € ja vieressä
oli jonkun toisen vuokaleipä hintaan 4,20 €, vaikka pötköt oli saman kokoiset.
Kyllä se pistää pienituloisen valitsemaan ja harkitsemaan mitä ostelee.
Peruselintarvikkeet tulevat yhä suositummaksi ja kalliit jätetään kauppaan.
On ollut pulla kanssa mielessä niin mikäs siinä kahvin kanssa. Joku karjalanpiirakoiden valmistus ei tule kanssa paljonkaan maksaan. Korvapuusteissa hyvä maku.
Liian paljon voita taikinassa, voi sen taikinan tehdä veteenkin.
Olen kanssa tehny veteen ja jos munkkeja tekee niin mitään eroa huomaa. Joka paikassa on että maito ja maito.
No maksaa kaupassa kaikki paljon Kuten leipä. Itse voi leipoa sämpylöitä niin saa 10 kertaa halvemmalla.
Minä leivon pullaa kyllä ja sämpylöitä usein. Jauhoja ostan 10 kg kerralla koska se tulee sit halvaksi.
Ruislepääkin voi leipoa, valurautapadassa tulee hyvä.
Kaupassa myydään jauhoja, leipjuurikin valmiina niissä.
On todella makoisaa tuore itsetehty ruisleipä voilla.
Sämpylät aikas hyviä ku justiin ottaa uunista.