Kotiinkuljetus huonekaluissa

Maksaa 55 euroa. On aika kova hinta kilometrin matkasta. Ei ole käyhällä varaa kotiinkuljetukseen.
10407
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Vanhaan hyvään aikaan köyhä ei olis ollut yhden kilometrin kuljetusurakan edessä neuvoton. Ratkaisuvaihtoehtoja on monia, mutta kun pitäisi ihan itse pystyä ratkomaan asiansa, ei ei toimi aivot.

Äänestä

En kylläkään itse maksaisi kujetuksesta 55eur jos kilometri matkaa niin mikä huonekalu kyseessä.Ei sitä aina löydy tuttua joka lähtis peräkärryn kanssa hakeen tai pakettiautoa.

Äänestä
  • Kaveri voi lainata autoa ja kärryn saa vuokrattua nykyisin 10 € hintaan.
    Tiedoksi vaan että yleinen veloitus kodinkoneelliikkeessä on seuraavanlainen:
    Uuden tuonti kotiin 40€, asennus 40 € ja vanhan vienti 40€ = 120 € kuluja.

    Äänestä

Kun ei ole autoa itselle niin uuden sängyn ostaminen onkin vaikeaa jos 50 euroa maksaa kotiinkuljetus. Motonetista saa peräkärryn 10 eurolla vuokrattua mutta ei ole autoa. Ei ole kaveriakaan joka jelppais.

Äänestä

Jos tarvii jonkun huonekalun, niin se on vain maksettava se hinta kotiinkuljetuksesta, kun muuten on jäätävä ilman sitä huonekalua.
Olen kuitenkin samaa mieltä että hintavaa kyllä on.

Äänestä
  • Jep, mut riippuu vähän millainen ostos ja mihin jätetään mikä on sopuhinta. Jos se on iso sohva ja kannetaan kotiin, niin hinta ei silloin minusta paha.

    lajijasuris

    Äänestä

Ei oo sitä tätä tota autosta ja kavereista lähtien. Mihin sellainen ihminen sänkyä tarvii? Patja lattialla voi hyvin nukkua.

Äänestä
  • Vaihtoehto 2: Pelastusarmeijan yömajoissa on ihan hyvät ja pehmeät sängyt.

    Äänestä

Riippuen ostoksen hinnasta ni luulis että neuvotteluvaraa kuljetuksen hinnasta. Gigantilla ainakin ollut 50eur kuljetus jos tuo esim, pesukoneen ja vie vanhan pois. Jos jonkun 2 istuttavan sohvan ostas minkä hinta 250 eur ni kyl ton kuljetuksen maksaisin.Oma hommansa siinäkin on että autolla peräkärry.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Maksaa 55 euroa. On aika kova hinta kilometrin matkasta. Ei ole käyhällä varaa kotiinkuljetukseen.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu