Hei! Olen tässä jo kauan miettinyt, että haluaisin lähteä vaihtoon 17v ja vaihto maiksi olen miettinyt USA, Kanada, Iso-Britannia ja ehkä Irlanti. Eniten innostaisi tuo USA tai Kanada. Ongelmana tässä on se, että nämä vaihdot maksavat todella paljon ja en varmaan saisi vanhempani suostuteltua maksamaan vaihdosta 10 000€ tai enempää. Olen kuullut ja hieman lueskellut, että jotain stipendejä voisi saada, mutta kuinka paljon ne edes auttavat loppu peleissä ja miten niitä saa? Jos tiedätte jotain hyvin kattavia stipendejä niin kertokaa ihmeessä. Rotary järjestöä olen miettinyt ja se varmaan ainoa vaihto ehto minun tilanteessani. Jos lähden vaihtoon Rotarien kautta niin pitääkö perheeni toimia myös host perheenä? Onko teillä suositella jotain kaupunkeja, kouluja tai alueita vaihtoon Kanadassa tai USA:ssa jossa vaihto kokemus olisi varmasti hyvä? Olen kuullut, että High Schoolit eroavat toisistaan ja haluaisin koulun missä on paljon toimintaa, Amerikkalais jalkapallo pelejä joita mennään kannustamaan, homecoming, prom ja ”perus” High School meininkiä.
Ottaisin mielelläni vastaan lisää tietoa vaihdosta ja ASIALLISIA vastauksia kysymyksiini! :)
Kysymyksiä vaihto-opiskeluun
8
361
Vastaukset
- Anonyymi
Hyvin harvoin vaihtoon lähtevä lukiolainen saa itse valita koulua, kaupunkia tai edes osavaltiota. Joten sinne mennään, mihin pääsee. Perillä sitten, jos ei elämä suju, voidaan pyrkiä sijoittamaan toiseen paikkaan.
Missään tapauksessa ei voida taata hyvää vaihtokokemusta. Hyvä vaihtokokemus nimittäin riippuu paitsi perheestä ja koulusta niin myös hyvin paljon sinusta itsestäsi.Koitos vastauksestasi! Tiedän, että yleensä sitä ei voi valita ja jos voi niin pitää maksaa lisää. Halusin vain kysyä, että missä muut ovat viihtyneet ja minkä laisia kokemuksia.
- Anonyymi
moii1123 kirjoitti:
Koitos vastauksestasi! Tiedän, että yleensä sitä ei voi valita ja jos voi niin pitää maksaa lisää. Halusin vain kysyä, että missä muut ovat viihtyneet ja minkä laisia kokemuksia.
Ei voi sanoa yhtä eikä kahta paikkaa, jossa kaikki olisivat viihtyneet erityisen hyvin. Vaatimukset viihtymiselle ovat jokaisella erilaiset. Ei myöskään voi sanoa, että jossain tietyssä paikassa kukaan ei olisi viihtynyt.
Se viihtyminen on eniten vaihtarin omissa käsissä. Melkein kaikilla tulee jossain vaiheessa hillitön koti-ikävä. Vaikka ei koko ajan viihtyisikään hirveän hyvin, kokemus kokonaisuudessaan voi olla kuitenkin hyvä. Anonyymi kirjoitti:
Ei voi sanoa yhtä eikä kahta paikkaa, jossa kaikki olisivat viihtyneet erityisen hyvin. Vaatimukset viihtymiselle ovat jokaisella erilaiset. Ei myöskään voi sanoa, että jossain tietyssä paikassa kukaan ei olisi viihtynyt.
Se viihtyminen on eniten vaihtarin omissa käsissä. Melkein kaikilla tulee jossain vaiheessa hillitön koti-ikävä. Vaikka ei koko ajan viihtyisikään hirveän hyvin, kokemus kokonaisuudessaan voi olla kuitenkin hyvä.Näin se on, mutta vähän vain mietiskelin että kun monet ovat olleet hieman epätyytyväisiä esim Iso-Britanniaan. Mutta varmasti henkilökohtainen ja riippuu paljon itsestään mitä vaihdolta haluaa.
- Anonyymi
Kaikenlaisia kokemuksia löytyy. Järjestöjen sivuilta löytyy positiivisiä kertomuksia (mainosta) myös vaihtoblogeista. Huonoista kokemuksista löytyy tietoa esim. näilta sivuilta. Usein ne joiden vaihto on mennyt pieleen sulkevat bloginsa.
- Anonyymi
Ite olin Minnesotan osavaltiossa pikkukaupungissa. Viihdyin tosi hyvin. Olen edelleen tekemisissä isäntäperheeni kanssa, he tulivat ylioppilasjuhliinikin.
On hirveän tärkeää, että itellä on lähtiessä kaikki asiat kunnossa, terveys, sosiaaliset taidot, taustatuki kotoa, hyvä taloudellinen tuki kotoa yms. Kotimaahan itkemään jäävä poikakaveri tai -tyttö voi olla rasite.
Kun omat lähtökohdat lukioaikaiselle vaihtovuodelle ovat heikot, on paras odottaa korkeakouluvaihetta. Silloin voi jo saada stipendejä ja voi valita kohdeyliopiston. Itsekin on kypsempi kohtaamaan ja voittamaan myös hankalia tilanteita, joiden todenäköisyyskin pienempi.
Useimpien vaihto-oppilasvuosi sujuu hyvin ja siitä jää mukavat muistot, vieläpä elinikäisiä ystäviä.Kiitos vastauksestasi! Kiva kuulla, että viihdyit ja olet esim isäntäperheen kanssa tekemisissä! Olen tietysti miettinyt korkeakoulu aikana menoa vaihtoon, mutta en tiedä olenko semmoista käymässä. Mietin asiaa vielä, mutta kiitos ehdotuksestasi.:)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mies, miksi et vaikuta halukkaalta?
Ihmeellistä käytöstä mieheltä. Toki et ole mikään teinipoika enää.1232608- 1351984
Terveystalon lääkärit ylilaskuttaneet
Tämän pörriäiset osaavat, laskuttamisen. Terveystalo myöntää asian. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011134269.html "K1151311Ikävä on häntä
Josta on tullut niin tärkeä ja rakas. Olisinko onnellinen hänen kanssaan. Ne rakastavat silmät jotka mua katsoo aina jos631296En kai koskaan saa sinua
Koska et usko että riitäisit minulle. Olet aina pitänyt itseäsi liian risana ja heikkona. Katkot korkeutesi, ja poraat k771151HESARI: Kahden Pasin pankki OmaSp
Toinen entinen työntekijä sanoi, että Turtio oli organisaatiossa “Jumalasta seuraava, ylöspäin” https://www.hs.fi/visio281151- 961133
Minkä kultakimpaleen
Menetän jos en saa häntä. Joku muu saisi nauttia siitä hellyydestä, huumorista ja intohimosta. Ehkä hän ymmärtää nyt mik351132Tykkäsit nainen
Aina eniten lähetyssaarnaajassa, muistan miten nautit!😎😚 meidän pitää päästä vielä kokemaan se.451099Kerroppas nyt
M mies, että kenestä sinä oikein tykkäät, niin saadaan tämä asia muillekin selväksi 😉841068