Kysymyksiä vaihto-opiskeluun

Hei! Olen tässä jo kauan miettinyt, että haluaisin lähteä vaihtoon 17v ja vaihto maiksi olen miettinyt USA, Kanada, Iso-Britannia ja ehkä Irlanti. Eniten innostaisi tuo USA tai Kanada. Ongelmana tässä on se, että nämä vaihdot maksavat todella paljon ja en varmaan saisi vanhempani suostuteltua maksamaan vaihdosta 10 000€ tai enempää. Olen kuullut ja hieman lueskellut, että jotain stipendejä voisi saada, mutta kuinka paljon ne edes auttavat loppu peleissä ja miten niitä saa? Jos tiedätte jotain hyvin kattavia stipendejä niin kertokaa ihmeessä. Rotary järjestöä olen miettinyt ja se varmaan ainoa vaihto ehto minun tilanteessani. Jos lähden vaihtoon Rotarien kautta niin pitääkö perheeni toimia myös host perheenä? Onko teillä suositella jotain kaupunkeja, kouluja tai alueita vaihtoon Kanadassa tai USA:ssa jossa vaihto kokemus olisi varmasti hyvä? Olen kuullut, että High Schoolit eroavat toisistaan ja haluaisin koulun missä on paljon toimintaa, Amerikkalais jalkapallo pelejä joita mennään kannustamaan, homecoming, prom ja ”perus” High School meininkiä.

Ottaisin mielelläni vastaan lisää tietoa vaihdosta ja ASIALLISIA vastauksia kysymyksiini! :)

8

540

    Vastaukset 8

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Hyvin harvoin vaihtoon lähtevä lukiolainen saa itse valita koulua, kaupunkia tai edes osavaltiota. Joten sinne mennään, mihin pääsee. Perillä sitten, jos ei elämä suju, voidaan pyrkiä sijoittamaan toiseen paikkaan.

      Missään tapauksessa ei voida taata hyvää vaihtokokemusta. Hyvä vaihtokokemus nimittäin riippuu paitsi perheestä ja koulusta niin myös hyvin paljon sinusta itsestäsi.

      • Koitos vastauksestasi! Tiedän, että yleensä sitä ei voi valita ja jos voi niin pitää maksaa lisää. Halusin vain kysyä, että missä muut ovat viihtyneet ja minkä laisia kokemuksia.


      • Anonyymi
        moii1123 kirjoitti:

        Koitos vastauksestasi! Tiedän, että yleensä sitä ei voi valita ja jos voi niin pitää maksaa lisää. Halusin vain kysyä, että missä muut ovat viihtyneet ja minkä laisia kokemuksia.

        Ei voi sanoa yhtä eikä kahta paikkaa, jossa kaikki olisivat viihtyneet erityisen hyvin. Vaatimukset viihtymiselle ovat jokaisella erilaiset. Ei myöskään voi sanoa, että jossain tietyssä paikassa kukaan ei olisi viihtynyt.

        Se viihtyminen on eniten vaihtarin omissa käsissä. Melkein kaikilla tulee jossain vaiheessa hillitön koti-ikävä. Vaikka ei koko ajan viihtyisikään hirveän hyvin, kokemus kokonaisuudessaan voi olla kuitenkin hyvä.


      • Anonyymi kirjoitti:

        Ei voi sanoa yhtä eikä kahta paikkaa, jossa kaikki olisivat viihtyneet erityisen hyvin. Vaatimukset viihtymiselle ovat jokaisella erilaiset. Ei myöskään voi sanoa, että jossain tietyssä paikassa kukaan ei olisi viihtynyt.

        Se viihtyminen on eniten vaihtarin omissa käsissä. Melkein kaikilla tulee jossain vaiheessa hillitön koti-ikävä. Vaikka ei koko ajan viihtyisikään hirveän hyvin, kokemus kokonaisuudessaan voi olla kuitenkin hyvä.

        Näin se on, mutta vähän vain mietiskelin että kun monet ovat olleet hieman epätyytyväisiä esim Iso-Britanniaan. Mutta varmasti henkilökohtainen ja riippuu paljon itsestään mitä vaihdolta haluaa.


    • Anonyymi

      Kaikenlaisia kokemuksia löytyy. Järjestöjen sivuilta löytyy positiivisiä kertomuksia (mainosta) myös vaihtoblogeista. Huonoista kokemuksista löytyy tietoa esim. näilta sivuilta. Usein ne joiden vaihto on mennyt pieleen sulkevat bloginsa.

      • Olen etsisellytkin vähän eri paikoista tietoa ja jatkan vielä. Kiitos avusta!


    • Anonyymi

      Ite olin Minnesotan osavaltiossa pikkukaupungissa. Viihdyin tosi hyvin. Olen edelleen tekemisissä isäntäperheeni kanssa, he tulivat ylioppilasjuhliinikin.

      On hirveän tärkeää, että itellä on lähtiessä kaikki asiat kunnossa, terveys, sosiaaliset taidot, taustatuki kotoa, hyvä taloudellinen tuki kotoa yms. Kotimaahan itkemään jäävä poikakaveri tai -tyttö voi olla rasite.

      Kun omat lähtökohdat lukioaikaiselle vaihtovuodelle ovat heikot, on paras odottaa korkeakouluvaihetta. Silloin voi jo saada stipendejä ja voi valita kohdeyliopiston. Itsekin on kypsempi kohtaamaan ja voittamaan myös hankalia tilanteita, joiden todenäköisyyskin pienempi.

      Useimpien vaihto-oppilasvuosi sujuu hyvin ja siitä jää mukavat muistot, vieläpä elinikäisiä ystäviä.

      • Kiitos vastauksestasi! Kiva kuulla, että viihdyit ja olet esim isäntäperheen kanssa tekemisissä! Olen tietysti miettinyt korkeakoulu aikana menoa vaihtoon, mutta en tiedä olenko semmoista käymässä. Mietin asiaa vielä, mutta kiitos ehdotuksestasi.:)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Anteeksi arkuuteni

      Olen säälittävä, mitä tulee sinun kohtaamiseen. Tunnen vaan itseni todella epävarmaksi sun kanssa. Jos minun olisi pitän
      Ikävä
      51
      1001
    2. Kuka melkein täysi-ikäinen hukkui?

      Poliisin mukaan nuori oli lähes täysi-ikäinen. Ennen iltakuutta tulleen ilmoituksen mukaan ihminen oli joutunut mahdoll
      Iisalmi
      16
      881
    3. Perussuomalaisten kannatus nousi rytinällä Ylen tänään julkaisemassa tuoreimmassa gallup-kyselyssä.

      https://yle.fi/a/74-20239449 Perussuomalaisilla hurja- ja ylivoimaisesti suurin nousu tässä uudessa Ylen gallupissa. Kyl
      Maailman menoa
      501
      799
    4. kenen näköinen

      kaivattusi on ?
      Ikävä
      46
      737
    5. Mikä on ollut

      Söpöintä välillämme?
      Ikävä
      42
      664
    6. Hyvännäköinen pakkaus

      Olet hyvännäköinen pakkaus nainen.
      Ikävä
      37
      619
    7. Tykkäätköhän vielä minusta?

      Yhtä paljon, kuin minä sinusta? Haaveissa ollaan kahdestaan, rauhassa ja lähennytään fyysisesti ja tutustutaan syvemmin
      Ikävä
      30
      596
    8. Vihervasemmistofeministinaisasianaiset

      Tulevat tänne palstalle haukkumaan miehiä ja naljailemaan miehelle, kehuvat olevansa heitä parempia. Itse asuvat MIEHE
      Sinkut
      166
      553
    9. Olet ihana

      Muru, sä oot ihana. Tunsitko sen sähkön meidän välillä kun oltiin ihan låhekkäin? 👩‍❤️‍👩❤️😼😘
      Ikävä
      37
      540
    10. Muistatko Mikkelin panttivankidraaman?

      Uusi draamasarja järkyttävästä tapauksesta on tulossa. Tositapahtumiin perustuva sarja ammentaa vuoden 1986 Mikkelin pan
      Maailman menoa
      57
      518
    Aihe