Venäjän kosto

Vaikkei sillan räjäyttäjästä ole vielä tietoa, on Venäjä ilmoittanut kostavansa Ukrainalle. On puhuttu asymmetrisestä vastaiskusta. Ottaen huomioon, mitä kaikkea Venäjä on jo Ukrainassa tehnyt, on vaikea keksiä, mitä mainittavaa se voisi vielä tehdä.
Venäjä on sentään käyttänyt jo termobaarisia ja rypälepommeja sekä hiukan taistelukaasujakin.

Toinen juttu on, että Venäjä syyttää Ukrainaa terrorismista. Venäjä unohtaa omat toimensa Butshassa, Iziumissa, Zaporizzassa ja ylipäänsä koko oman raakalaismaisen hyökkäyksensä,

Hohhoijaa.

29

150

    Vastaukset 29

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Venäjä on jo käyttänyt kaikki korttinsa. Ohjusiskut siviilikohteisiin voisivat olla Venäjän kosto.

    • Anonyymi

      Siviilikohteiden pommitukset ovat tähänkin saakka olleet venäjän sodankäynnin pääkohteita. Ryöstelyn ohella.

    • Anonyymi

      Otaha oikeesti pää pensaasta🙈siis luuletko ihan oikeesti et venäjä alkaa olla lopuillaan ???siis eihän sotajoukot ole vielä edes iskeneet.voin sanoa että tulet kyllä viikon sisään huomaamaan mikä on venäjän voima

      • Anonyymi

      • Anonyymi

        Tuolle venäjän voimalle nauraa naurismaan aidatkin.

        Ihmettelen miksi venäjä tuosta niin nyrpeissään on, räjähdyshän tapahtui Ukrainassa🤣🤣


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Tuolle venäjän voimalle nauraa naurismaan aidatkin.

        Ihmettelen miksi venäjä tuosta niin nyrpeissään on, räjähdyshän tapahtui Ukrainassa🤣🤣

        Bingo! Ukrainassa nimenomaan. Venäjä pitäisi olla mielissää, että tuota kautta ei nyt pääse Ukrainan "natseja" Venäjän puolelle.


      • Venäjä on nyt esitellyt "voimaansa", joka on ollut lähinnä WW1:n tyylistä rintamatykistön rumputulta ja ohjuksia siviilikohteisiin, lähes 8 kuukautta.

        Rumputuli on viime aikoina "sattuneesta syystä" olennaisesti vähentynyt ja samoin ohjusiskut. Huoltoyhteyksiä on poikki ja ammusvarastoja paskana, ja sekä miehet että kalusto alkavat olla finaalissa.

        Mikä ihme juuri nyt viikossa muuttuisi Venäjän kannalta parempaan? En keksi kuin kielletyt joukkotuhoaseet, eikä niistäkään todellista menestystä koituisi vaan todennäköisemmin nykyhallinnon nopea loppu.

        Tai sitten patriarska Kirka manaa ortodoksien Jeesuksen taistelukentälle kaksiteräinen miekka kädessään. Siis Jeesuksella.🤔


      • Anonyymi kirjoitti:

        Tuolle venäjän voimalle nauraa naurismaan aidatkin.

        Ihmettelen miksi venäjä tuosta niin nyrpeissään on, räjähdyshän tapahtui Ukrainassa🤣🤣

        Käsittääkseni Kertšinsalmessa on Venäjän ja Ukrainan vesialuetta sekä kansainvälinen väylä. Räjähdys tapahtui tosiaan selvästi Ukrainan puolella.


    • Anonyymi

      Ukrainalaisia kiroa syntymänsä,kun kostoisku tulee. Katuvat katkerasti siltapommiaan!

      • Anonyymi

        Venäjä on jo seitsemän kuukautta esitellyt sotilastaitojaan! Eivät ole hääppöiset! Stallarilla on sokea usko ja kova luotto siihen, että sellaisia muka OIKEASTI LÖYTYY!?


      • Anonyymi

        Putin on pikkusieluinen narsisti. Epäilemättä pyrkii tuhoamaan siviilejä kun ei muuhun pysty.


      • Koulupudokkaita ei tälläkään hetkellä kuunnella. Yritä myöhemmin uudelleen.


    • Anonyymi

      Tämän päivän uutisointia Venäjältä:

      "Venäjä syyttää Ukrainaa siviilikohteen tuhoamisesta – Tass: ”Reaktiot osoittavat maan terroristisen luonteen”

      Venäjän omat äärimmäiset terrorismitoimet ovat Venäjällä täysin unohtuneet.

    • Anonyymi

      Eiköhän noihin tasuri saada. :)

      • Anonyymi

        Kyllähän se on niin, että Ukraina pikkasen otti tasuria Venäjän tekosille. Tosin Ukraina ei ole siirtynyt Venäjän puolelle noita tasureita tekemään. On vielä pikkasen tasoitettavaa, kun ajaa venäläiset takaisin omien rajojensa sisälle, mutta vähin erin sekin etenee vääjäämättä.


    • Anonyymi

      Venäjän maaperällä ei ole tapahtunut yhtään Ukrainan iskua.
      Venäjä kyllä on tehtaillut sotarikoksia oikein urakalla.
      Ennen sota ei lopu, ennenkuin venäläisetkin kokevat sodan kauhun omassa maassaan, tai Putin syrjäytetään.

      • Anonyymi

        Venäjän raja ei pääty missään-periaate voi kääntyä Venäjää vastan. 0-Venäjällä kun ei ole rajoja lainkaan.


    • Anonyymi

      USA pääsi räjäyttelyn alkuun, eikä malta enää lopettaa. :(

      • Anonyymi

        SInulla on mennyt USA ja Venäjä sekaisin.


      • Anonyymi kirjoitti:

        SInulla on mennyt USA ja Venäjä sekaisin.

        Sekaisin ovat sekä tuo kansantoveri että Venäjä. 😅


    • Anonyymi

      Putin kiristää turvatoimia
      Venäjän presidentti Putin on määrännyt tiukemmat turvatoimet Kertshinsalmen sillalle ja Krimille kaasua ja sähköä tuottaviin infrastruktuuriin, Interfax uutisoi Reutersin mukaan.

      Ehtiikö Putin edes nukkua kun hän ihan presidenttinä toimii myös poliisina?

      • Anonyymi

        Putin voisi itse mennä vartioimaan, tietää parhaiten asiat. Helppo sitä on muita komennella.


      • Anonyymi

        Niin, Venäjän presidentin on viime aikoina joutunut määrämään vain lisäturvatoimista ja vetäytymisten kieltämisestä.

        Aiemmin Venäjän presidentti määräili hyökkäyksistä Ukrainaan, mutta ne ovat menneitä aikoja. Enää ei Putin hyökkäyksiä määräile. Ne on ukrainalaisia, jotka hyökkäävät.


      • Osoitus siitä miten tärkeä ajoitus on. Turvatoimia olisi pitänyt kiristää jo aiemmin, mutta vain parin päivän verran. Hyvä toki näinkin, paljon ei Jalansätkyttäjällä mennyt pieleen. 👍😈


    • Anonyymi

      Joks se sika putte on tapettu?

    • Anonyymi

      jästipäät tappa omiaan venäjän rajalla....mitä venäjänmielisiä siellä asuu jos kerran tulittaa kerrostaloja..oeln tullut siihen tulokseen ettei siellä mitään venäjänmielisiä edes asu vaan maata se venäjä haluaa lisää...pikku-ukko ..kääpiö..

      • Anonyymi

        Näivettynyt naisenmalli = PUTTE !


    • Anonyymi

      MOSCOVAAN ILOTULITUSTA ja SURUTULITUSTA ! LAHJATTOMALLE PUTELLE LAHJOJA JOSTA SE NAUTTII......( mustaruuti )

    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä tuot pöytään parisuhteessa?

      Siinäpä se kysymys on otsikossa. Mitäpä siis tuot/toisit pöytään parisuhteessa? Oletko mies vai nainen? Koetko sen mitä
      Sinkut
      352
      1415
    2. 2 km on nykyään liian pitkä koulumatka

      Hesarissa päivitellään lapset joutuu nyt kulkemaan 2 km kouluun jösses. Ruostefillarilla tuo matka menee vaikka miten äk
      Lieksa
      67
      808
    3. Martinan bisneksillä ei mene hyvin

      https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/c46da6ab-340f-4790-aaa7-0865eed2336 Yrityksen konkurssihakemus on tullut kärä
      Kotimaiset julkkisjuorut
      194
      803
    4. Mikä sinua ja kaivattuasi

      Yhdistää??????
      Ikävä
      54
      783
    5. Sinulle mies

      Kohtaamme jälleen kun on oikea aika. Sitä ei voi mikään eikä kukaan estää <3 <3
      Ikävä
      40
      759
    6. Tiesitkö? Martina Aitolehden isäpuoli on tämä suosittu laulaja

      Martina Aitolehti on seurattu julkisuuden henkilö. Lähipiiriin mahtuu muitakin tunnettuja henkilöitä. Tiesitkö, että Ma
      Kotimaiset julkkisjuorut
      28
      745
    7. 56
      691
    8. Miia Heikkinen avautui !

      Olipa hyvä kirjoitus, kiitos. Ongelmat mitkä nostat esille on todellisia ja tämä ylimielisyys totta ja se näkyy kaikessa
      Judo
      66
      679
    9. 58
      660
    10. Voiko meidän välit

      Koskaan parantua tästä?
      Ikävä
      60
      659
    Aihe