Tunteiden hallintaongelma?

Anonyymi-ap

moi. En tiedä mikä mua vaivaa mutta musta tuntuu että oon ihan rikki ja tarviin apua mutta en tiedä mikä auttais. Mulla on ongelma että oon jotenkin, varmaan lapsuustraumojen takia oppinut jotenkin välttään kipua ja surua. Ehkä myös yleisesti sanoisin että mulla on pahat "attachment issues" ja vaikeeta pitää mistään kii. Ongelmahan tulee siinä että mulla on hullusti kasaantunutta kipua mun sisällä. Oon alottanut nyt uudestaan mun masennus lääkket jotka lopetin noin vuosi sit ja nyt oon ruvennut ikävöimään ja sureen kaikkea. En osaa selittää mutta en tiedä mitä tehdä. Oon muuten 18v. Muttakun kipua ja ikävän tunnetta on sisällä niin paljon että on täysin itsetuhonen olo ja ahdistaa hullusti. Ikävä ihmisiä, vanhoja ystäviä, ex poikaystävää ja en pääse tästä kivusta yli. En osaa surea. En tiedä miten saan surun pois. Osaan vaan hämmentää omaa mieltäni tarpeeks niin että se luulee että kaikki on hyvin. Samalla valehtelen ittelleni. Keskityn vaan uusiin asiohin, shoppailen ja muutan itteeni. Pelkään yksinäisyyttä vanhojen traumojen takia yli kaiken. Mikään ei oo mulle pelottavampaa kuin yksinäisyyden tunne. Hetken oli kunnossa, en ollut yksinäinen, mut nyt se kaikki on tullut takas ja tuntuu etten saa happee. En oo kunnossa ja en osaa auttaa enää itteeni. Oon lopettanu koulut, työt ja oon aina vaan yksin. Käyn terapiassa ja syön lääkkeitä, silti sattuu.

2

102

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hei,

      Hyvä, että sinulla on terapiasuhde. Kannustan sinua kertomaan tarapiassa niistä ajatuksista ja tuneista mitä kerroit täällä.

      Lisäksi on olemassa monia matalan kynnyksen auttavia tahoja, joista voi saada sekä vertais- että ammattitukea. Alla tiedoksi tahoja joihin voi olla yhteydessä anonyymisti ja maksutta:

      - Tukinet.net - Tukipisteesi netissä https://tukinet.net/

      Tukinetistä saa itselleen tukihenkilön, jonka kanssa voi keskustella kahden kesken mistä tahansa hankalasta elämäntilanteesta tai mielessä olevasta huolesta. Tukihenkilö löytyy esimerkiksi Mieli Tukisuhteesta. https://tukinet.net/teemat/mieli-tukisuhde/tukisuhteet/

      Lisäksi maanantaista torstaihin klo 15-19 on aikuisten kahdenkeskinen Solmussa-chat, jossa voi jutella päivystäjän kanssa mistä tahansa elämän ongelmatilanteesta.

      Tukinetissä on myös monenlaisia ryhmächattejä ja keskusteluryhmiä, joista voi saada vertaistukea sekä ammattilaisten neuvoja.

      Tukinetin kaikki palvelut saa käyttöönsä rekisteröitymällä palveluun anonyymisti. Osaa palveluista voi käyttää ilmankin rekisteröitymistä.

      Keskusteluapua on mahdollista saada matalalla kynnyksellä myös seuraavilta tahoilta:

      - Valtakunnallinen kriisipuhelin

      Jos soittaminen tuntuu omimmalta vaihtoehdolta, niin valtakunnallinen kriisipuhelin päivystää24/7 numerossa 09 2525 0111.

      - Kriisikeskukset

      Ympäri Suomea toimii myös kriisikeskuksia, joihin voi mennä keskustelemaan paikan päälle. Myös etävastaanotto on mahdollista osassa paikoista. Kriisikeskusten yhteystiedot löytyvät mm. MIELI Suomen Mielenterveys ry:n nettisivuilta: https://mieli.fi/tukea-ja-apua/keskusteluapua-kriisivastaanotoilla/

      Ystävällisin terveisin
      SOS-kriisikeskus/Kata

    • Anonyymi

      Ehkäpä sun pitää nyt kohdata surun tunteet mitä olet vältellyt.Tunteet oli ne sitten mitä tahansa pitäis päästä ulos.Kerran lenkillä ollessani mieli täysin mustana,surua ja vihaa tuli stoppi.Aloin voida huonosti ja huusin ja kiljuin kuin mielipuoli ja tunsin kuinka valtava möykky lähti sydämestä pois.Sen jälkeen tuli itku ja helpotus ja rauha.En osaa tätä oikein selittää mutta jotenkin kaikki patoutumat meni yli sietokyvyn ja oli pakko kohdata ne ikävät tunteet ja siitä alkoi eheytyminen.Voimia sulle:)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eli persujen rääkyminen Marinin hallituksen velanotosta oli sitä itseään

      "Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa." El
      Maailman menoa
      93
      6484
    2. MTV3 - Auerin poika todistaa videolla, miten Anneli pahoinpiteli lapsia!

      Kello 10.04 – Ainakin kerran viikossa se löi. Löi muitakin sisaruksia, mutta ei isosiskoa. Nuorinta siskoa en ole nähny
      Henkirikokset
      51
      5555
    3. Orpon hallitus paskoi kaikki hommat

      ja "yllätäen" ilmestyi raportti Marinin hallituksen tuhlailusta, raportti tuli kuin TILAUKSESTA.
      Maailman menoa
      62
      4339
    4. NO NIIN! Nyt on sitten prinsessa Sannan sädekehä lopullisesti rikottu

      narsistia ei kannata enää kuin ne fanaattisimmat kulttilaiset, jotka ovat myös sitä Suomen heikkoälyisintä sakkia. Kun
      Maailman menoa
      82
      4234
    5. Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois

      Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja
      Maailman menoa
      76
      3984
    6. Mikä piirre kaivatussa on sinulle se juttu?

      Tunnetko kaivattuasi vai onko hän haavekuva, jota et edes tunne? Joskus tää asia ei ole niin selvää.
      Ikävä
      81
      1361
    7. Anteeksi kaikesta...

      Olin tosi hölmö...
      Ikävä
      78
      1187
    8. Tylsille treffeille

      Hiljaisen ukon kans nuotiolle?
      Tunteet
      328
      1165
    9. Onko kaivattusi muuttunut sinä aikana

      Kun olet hänet tuntenut? Jos, mihin suuntaan? Mistä epäilet muuttumisen johtuneen?
      Ikävä
      32
      920
    10. Upeeta! Rauha tulee pian!

      Hieno suunnitelma ja se on toteutumassa alle kahdessa viikossa. Jihuu! Tätä on odotettukin, nyt se tulee! https://www.is
      Maailman menoa
      296
      865
    Aihe