Joskus aikaisemmin johtavat tiedotusvälineet (valtamedia) pitivät esillä puolueettoman tiedonvälityksen tärkeyttä. Tietenkin eri taustaryhmien (rahoittajien) tiedotusvälineillä oli erilaiset painotukset asioiden suhteen, mutta puolueettomuutta kuitenkin tavoiteltiin tai ainakin väitettiin tavoiteltavan.
Nykyisessä maailmantilanteessa on tullut karusti esille, että johtavat tiedotusvälineet eivät edes näyttele olevansa puolueettomia. Jotkut tiedotusvälineet ovat jopa (ylpeinä?) ilmoittaneet olevansa puolueellisia. Mihin tarvitaan puolueellista tiedonvälitystä? Paljonko kannattaa maksaa puolueellisesta tiedonvälityksestä? Omat vastaukseni ovat: ei mihinkään ja ei mitään. Olen siis lopettanut kaikki lehtitilaukset ja olen nykyään YLE-maksunkin vastustaja. Ennen olin sen kannattaja sillä perusteella, että pitää olla myös rahoittajien painostuksesta vapaa tiedotusväline.
Suomessa jupistaan keskustelupalstoilla (kuten tämäkin juttu osoittaa), mutta Euroopassa on jo ryhdytty toimeen. Esim. Ranskassa on netissä toimiva ja viime aikoina kovaa lisäsuosiota saavuttanut TV-kanava TVLibertés. Sieltä voi seurata myös sellaisia uutisia ja asiantuntijoiden (siis muidenkin kuin “asiantuntijoiden”) haastatteluja, jotka poikkeavat valtamedian hyväksymästä poliittisesta linjasta. Erittäin virkistävää! Suomessa kaivattaisiin samantyyppistä, mutta kielialue on ilmeisesti niin pieni, että laadukkaan vaihtoehtoisen journalismin tekeminen on taloudellisesti mahdotonta. Onneksi on tullut opiskeltua vähän muitakin kieliä kuin suomee ja savvoo.
https://tvl.fr/
TV-kanavan nimi, TVLibertés, herättää ajatuksia. Ennen (ehkä vieläkin) oli länsimaiden, lähinnä USA:n rahoittama, radiokanava Radio Free Europe / Radio Liberty, jonka tehtävänä oli lähettää “oikeita” uutisia itäblokin propagandan uhreille. Nykyään sitten on TVLibertés, joka on pääasiassa lahjoitusvaroilla rahoitettu kanava, jonka tehtävä on lähettää “oikeita” uutisia länsimaisen propagandan uhreille. Onko kanavan nimeämisessä kyse sarkasmista vai huumorintajusta.
https://tvl.fr/don/
YLE-maksu riippuu verotettavasta tulosta, mutta suurin osa työssäkäyvistä maksaa maksimin 163 eur/v. Yleisin lahjoituksen suuruus TVLibertélle näkyy oleva 120 eur. Vähän vähemmän kuin YLE-maksu ja sillä saa myös muita kuin yleisesti hyväksytyn poliittisen linjan mukaisia uutisia. Jotkut (kuten minä) pitävät sitä tämän (vapaaehtoisen) maksun arvoisena.
Jossakin vaiheessa pidettiin jopa vaarallisena, jos kansalaiset seuraavat (pääasiassa) muiden kuin oman maan tuottamia uutisia. Tämä oli/on ehkä eniten esillä Baltian maissa, joissa on suuri vieraskielinen (Venäjä) väestö. Nykyisenä tietoverkkojen aikana Suomen tiedotusvälineet yrittävät ajaa (kielitaitoiset) kansalaisensa seuraamaan muiden kuin oman maan tuottamia uutisia. Onko se vaarallista?
Otan mielenkiinnolla vastaan vinkkejä laadukkaista verkossa toimivista kanavista, joista saisi hieman laajempaa kuvaa maailman tapahtumista kuin omista tiedotusvälineistämme.
Tiedotusvälineiden puolueettomuus tai oikeammin sen puute
0
584
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mies, miksi et vaikuta halukkaalta?
Ihmeellistä käytöstä mieheltä. Toki et ole mikään teinipoika enää.1162246- 1291812
Ikävä on häntä
Josta on tullut niin tärkeä ja rakas. Olisinko onnellinen hänen kanssaan. Ne rakastavat silmät jotka mua katsoo aina jos631206Terveystalon lääkärit ylilaskuttaneet
Tämän pörriäiset osaavat, laskuttamisen. Terveystalo myöntää asian. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011134269.html "K841134Minkä kultakimpaleen
Menetän jos en saa häntä. Joku muu saisi nauttia siitä hellyydestä, huumorista ja intohimosta. Ehkä hän ymmärtää nyt mik311050En kai koskaan saa sinua
Koska et usko että riitäisit minulle. Olet aina pitänyt itseäsi liian risana ja heikkona. Katkot korkeutesi, ja poraat k711043Tykkäsit nainen
Aina eniten lähetyssaarnaajassa, muistan miten nautit!😎😚 meidän pitää päästä vielä kokemaan se.43993Kerroppas nyt
M mies, että kenestä sinä oikein tykkäät, niin saadaan tämä asia muillekin selväksi 😉75955HESARI: Kahden Pasin pankki OmaSp
Toinen entinen työntekijä sanoi, että Turtio oli organisaatiossa “Jumalasta seuraava, ylöspäin” https://www.hs.fi/visio22918Helppo selvittää onko oma täällä
Laittaa yhden selvän kysymyksen ja jos kukaan ei osaa vastata, niin oikea ei ole täällä. Saa käyttää vapaasti hyödykse56912