Hallituksen ulkopolitiikkaa ja tuntemattomat droonit

Anonyymi-ap

Sanna Marinin vasemmistohallituksen ulkopolitiikka ulkoministeri Pekka Haaviston johtamana on pöyristyttävää nöyristelyä venäläisten suhteen. Nyt on meneillään länsisuomessa,Turussa, venäjän konsulaatin sulkemista koskeva Suomen sisäinen asia. Tähän konsulaatin sulkemiseen,
putinin pyryharakka, zaharova vastasi tyypillisesti uhkauksin. Pekka Haavistoa alkoi jälleen pelottamaan! Pekka pelkää, että Pietarin konsulaatti suljettaisiin kostona. Se kun on tiedonlähteenä tärkeä! Jestas, mitä soopaa! Suomella on moskovassa konsulaatti näitä aivopestyjä venäläisiä varten. Ulkoministeri Pekka Haavisto (vihr.) ilmoitti MTV-3:lla, että näillä näkymillä ei tapahdu mitään turun konsulaatin suhteen, suomalaisten vaatimuksista huolimatta. Hän lisäsi, että selvitetään asiaa kansainvälisen oikeuden kannalta! Tapansa mukaan hän vetäytyy lakipykälien taakse piiloon välttääkseen päätöksenteon ja vastuun. Aivan samoin kuin itärajan suhteen hänen väittäessään, että ei ole lain mukaan mahdollista sulkea rajaa sotaa käyvältä valtiolta!! On vähintäinkin arvelluttavaa, että ulkoministerin virkaa ja ulkoministeriön toimintaa johtaa venäläisten oikeuksia puolustava henkilö. Muunneltua totuutta sisältävä Haavisto kommentointi julkisuudessa on yhtä tyhjän kanssa. Näin voi helposti sanoa, kun katsoo hänen tyrimisiään luottamustehtävissä. Tämä arkuuden ja päättämättömyyden perikuva pyrkii vielä maamme presidentiksi. Huh huh, mikä kauhuskenaario! Mihin on kadonnut sisäministeri Krista Mikkonen (vihr.) ? Ei irtoa
kommentteja Suomen taivaalla pörräävistä drooneista. Siis näitä tuntemattomia drooneja, joita nähdään strategisissa kohteissa ja niiden läheisyydessä. Kenen drooneja mahtaavat olla? Ai niin, sisäministeri Krista Mikkosen ja hänen asiantuntijoiden mukaan venäläisistä ei ole riskiä...
Miten typerä ja kyvytön venäläisten suhteen tämä Sanna Marinin johtama vasemmistohallituksemme onkaan ja mitä seuraavaksi se tekee venäläisten oikeuksien turvaamisessa?
Olisi hienoa jos tämä, vastuunottamista vieroksuva, kävelevä katastrofihallitus puolustaisi suomalaisten etuja ja oikeuksia sekä kansallista turvallisuutta.

2

171

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Aika hankkia alkeellinen yleissivistys. Minkä vuoksi Suomella on edustustoja ulkomailla? Sen vuoksi, että saamme ko. valtion sisältä tietoa, jota käytetään ulko- ja turvallisuuspolitiikan päätöksen teossa. Et kai kuvitellut, että päätöksiä tehdään medioiden tai juutuubin perusteella?:D

      Konsulaatin sulkeminen ei ole Suomen sisäinen asia, johon voidaan ryhtyä "kansalaisten vaatimuksesta". Diplomaattisuhteet perustuvat Wienin diplomaattisopimukseen. Rajan sulkeminenkaan ei ole Suomen sisäinen asia, sillä sitä säätelee Schengen sopimus.

      Ei pidä puuttua aikuisten asioihin, kun tiedot eivät riitä. Haavisto noudatti ministerivastuulla Suomen lakia ja sopimuksia.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi vanhusraiskaajaa ei ole palautettu?

      Ukkola kysyy Rantaselta, vaikka perussuomalaiset ovat olleet hallituksessa kolme ja puolivuotta. Rantasen vastaus on "
      Maailman menoa
      421
      2125
    2. Onko sulla rakas mitään sanottavaa?

      Lähetä tässä kaivatullesi haluamasi terveiset 💌
      Ikävä
      213
      1819
    3. Onko ikäerolla väliä?

      Mitä mieltä ootte? Meillä on 14 vuotta ikäeroa.
      Ikävä
      152
      1562
    4. Mitä kirjainta kaipaat?

      🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      123
      1406
    5. Katri Helena rikkoi hiljaisuuden dramaattisella uutisella: "Elossa ja ilossa ollaan"

      Katri Helena on sinivalkoinen ääni. Hänen klassikkohittinsä ovat tärkeä osa suomalaista kansanperintöä. Katri veti jääh
      Suomalaiset julkkikset
      29
      1246
    6. Nanna hakkasi Martinan aivot tuusan nuuskaksi!!!

      Ihme jos Martina pystyy muodostaa järkeviä lauseita tämän nyrkkisateen jälkeen. Ottelupalkkio tuli, tajunta meni.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      259
      1075
    7. Uusioperhe vai salasuhde?

      Mitä ensisijaisesti haluat? Pelkään, että menetän järjen sun kanssa 😉
      Ikävä
      114
      958
    8. Liikenneonnettomuus kuhmo

      Taisi Audi mennä lunastukseen ja pemari kilometritehtaalle
      Kuhmo
      18
      922
    9. Otan vielä sut

      Niin on tähtiin kirjoitettu. Nainen, turha on kohtaloa juosta pakoon.
      Ikävä
      75
      868
    10. Mulla on ikävä sua!

      Enemmän kuin ikävä... sun kanssa oli niin helppo olla ja jutella!
      Ikävä
      26
      735
    Aihe