Oheinen uutinen sen todistaa jo numeroin:
https://www.suomenmaa.fi/uutiset/kymmenesosa-palkansaajista-tyoskenteli-sukupuolten-valisissa-tasapainoammateissa/
"Eniten palkansaajia työskenteli naisvaltaisissa ammateissa, joissa heitä oli yli 700 000. Miesvaltaisissa ammateissa työskenteli vajaat 500 000, miesammateissa runsaat 300 000 ja naisammateissa alle 300 000 työntekijää.
Tasapainoammateissa työskentelevien osuus jäi alle 200 000 palkansaajaan."
Kun laskee luvut kylmästi yhteen ja ei sotkeudu nippeleihin eli mahdollisiin pieniin eroihin sukupuolten määrissä eri ryhmissä niin saadaan työelämässä olevien määräksi:
Miehet: 900 000
Naiset: 1 100 000
Tämä ei ole täysin tarkka luku, mutta antaa hyvinkin viitteitä siitä, että miehet on jo onnistuttu hyvin kampeamaan pois työmarkkinoilta. Ja tämähän on ollut tässä yhteiskunnassa hyvin nähtävillä. Tehkööt ämmät sitten työt. Iha sama, lähenkin tästä kohta treenaamaan.
Täällä enää mitään tasa-arvoa ole
11
130
Vastaukset
- Anonyymi
Kaikestahan sen huomaa, että valkoinen heteromies ollaan syrjäyttämässä.
- Anonyymi
Sen kyllä huomaa työelämässä. Naisia suositaan lähes joka paikassa vaikka eivät ole työntekijöinä sen parempia.
- Anonyymi
Lisäksi miesten aloille tuotu paljoin ulkomailta, mutta esim hioiutsuiksi ei saisi tuoda, vaikka suomifemakot laiskoja ja huonoja työntekijöitä.
- Anonyymi
Kovatuloiset urheilijatähdet kikkailivat isoja summia suomalaisten rahoista – ministeriö reagoi.
https://www.iltalehti.fi/muutlajit/a/e163b628-617f-4cf6-b1f6-1c03be75b6f9
Niin, mikä on milloinkin tasa-arvoista ja mikä ei.- Anonyymi
Rahanjako on Suomessa ihan älytöntä. Tällaiset systeemit johtaa aina perikatoon.
- Anonyymi
Ja naisia nuokin kaikki mistä uutisoitu, hiihtäjiä ja maalivahti.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ja naisia nuokin kaikki mistä uutisoitu, hiihtäjiä ja maalivahti.
Ja mistä tiedät kenenkäkin kirjoittajan sukupuolen, eli kuka täällä on kirjoittanut mitäkin?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ja mistä tiedät kenenkäkin kirjoittajan sukupuolen, eli kuka täällä on kirjoittanut mitäkin?
Ainakin sinusta kun et ymmärrä edes kommenttia.
- Anonyymi
Iivokin näköjään pitänyt ilmoitetut tulot tarkasti 80 000€ alla että saa apurahan. Pitäisi tiputtaa raja 30 000 euroon että vastaisi tavallisten työläisten palkkoja.
- Anonyymi
Kyllä pitää kaikki avustukset antaa köyhille urheiljoille jotka tienaavat alle sata tuhatta. Eihän kukaan niin vähäisellä summalla pärjää. (Sarkasmia jos kukaan ei sattunut älyämään.)
- Anonyymi
Juu ei, 20v työkokemusta ja nykyään naisoletetut saavat koulusta valmstumisen jälkeen hyppiä ihan vapaasti silmille. Muutaman päivän homma muuttuu viikkojen pähkäilyksi ja pyörittelyksi eikä mikään etene. Masentaa tämä meiniki niin että tekisi mieli alkaa yrittäjäksi ettei tumpulat voisi vaikuttaa rutiinityöhön. Erityisesti diplomi insinöörinaiset ovat pahinta kastia kaikki pitäisi kädestä pitäen opettaa ja sitten vedetään hernettä nenään kun totuuden tuo julki. Miksi tämä sallitaan nykyään tässä maassa. Ei varmasti onnustu märkäkorvien kettuilut muualla
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitä aiot tehdä uudenvuoden aattona
Mitä olet suunnitellut tekeväsi uudenvuoden aattona ja aiotko ensi vuonna tehdä jotain muutoksia tai uudenvuoden lupauks1523426Marin sitä, Marin tätä, yhyy yhyy, persut jaksaa vollottaa
On nuo persut kyllä surkeaa porukkaa. Edelleen itkevät jonkun Marinin perään, vaikka itse ovat tuhonneet Suomen kansan t512422- 1161220
Muistattekos kuinka persujen Salainen Akentti kävi Putinin leirillä
Hakemassa jamesbondimaista vakoiluoppia paikan päällä Venäjällä? Siitä ei edes Suomea suojeleva viranomainen saanut puhu131203Ikävä sinua..
Kauan on aikaa kulunut ja asioita tapahtunut. Mutta sinä M-ies olet edelleen vain mielessäni. En tiedä loinko sinusta va101109Väestönsiirtoa itään?
Ano "the Russo" Turtiainen sai poliittisen turvapaikan Venäjältä. Pian lähtee varmaan Nazima Nuzima ja Kiljusen väki per49948- 46894
Vuoden luetuimmat: Mikä on Pelle Miljoonan taiteilijaeläkkeen suuruus?
Pelle Miljoonan eläkkeen suuruus kiinnosti lukijoita tänä vuonna. Artikkeli on Suomi24 Viihteen luetuimpia juttuja v. 2019890- 40785
Riikka Purra sanoo, että sietokykyni vittumaisiin ihmisiin alkaa olla lopussa.
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/be8f784d-fa24-44d6-b59a-b9b83b629b28 Riikka Purra sanoo medialle suorat sanat vitt202721