Miksi meillä Suomessa ei ole ohjuspuolustusjärjestelmää, jolla voidaan torjua ballistiset ohjukset? Miten voi olla näin suuri aukko puolustuksessa?
Ohjuspuolustus
Anonyymi-ap
11<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Mikä on ballistinen
Se on sellanen, joka tulee takaapäin
Varmaankin siksi ettei sitä olla katsottu tarpeelliseksi.
Tolanne on muuttunut yhden idiootin takia ja siksi sellainen nyt tulee.
Kyllä meillä jotain on silti jolla laittaa hanttiin.
Tai siksi, koska ne on älyttömän kalliiita järjestelmiä.
Esim. Israelin kehittämän Arrow-järjestelmän ohjusten kappalehinta oli n. 3 miljoonaa dollaria vuonna 2003. Lisäksi itse järjestelmän ja tutkien hankinta. Inflaatio lienee nostanut noidennohjusten hintaa melkoisesti.
Niin, eiköhän ole ollut tiedossa, että naapurissa käytetään Iskander ohjuksia? Suomi ei ole millään tavalla varautunut tämän tyyppiseen sodan käyntiin. Kyseiset ohjukset pystyvät tuhoamaan bunkkerit, metrotunnelit ja tietenkin kaiken sen, mihin ne ohjataan.
Me ostamme lentokoneita ja sekin toki hyvä asia, mutta emme välitä siitä, että naapuri nauraa meille päin naamaa. Ryssät ovat jo ennen Ukrainan sotaa ilmoittaneet, että Suomi rakentaa turhaan tunneleita maan alle (metro ym), koska heidän ohjukset läpäisevät helposti nämä kaikki.
Ketju ja sen heikoin lenkki? (aloittaja)
Ryssän puheet on pelkkää höpötystä, onhan se nähty.
Iskanderit on jo ammuttu Ukrainassa.
Ei noin voi ajatella. Kyllä meillä pitäisi olla kyky torjua kaikki mahdollinen hyökkäys, liittyen nykypäivän sodan käyntiin.
Koska Suomella ei ole varaa ko järjestelmään. Lähin on tällä hetkellä Ruotsalaisilla.
Suomella oli vanhentunut buk systeemi, mutta sillä ei ballistisia ohjuksia pysty tuhoamaan , vaikka toimii kyllä tehokkaasti matkustajakoneita vastaan.
Ballistinen ohjuksen lentorata käy avaruudessa ja nopeus on monta tuhatta metriä / sek. Ohjuksen lentorataa pystytään muuttamaan ja ohjus pystyy tekemään ns väistöliikkeitä. Ohjuksessa voi olla erillaisia taistelukärkiä ja niitä voi laukaista kiinteistä tai liikkuvista laukaisualustoista, niin maalta, mereltä kuin ilmasta.
Ohjuksen torjunnan vaikeutta kuvaa hyvin esimerkki, jossa ammuttu kiväärin luoti koetetaan pysäyttää ampumalla sitä kiväärin luodilla.
Eli, Suomella ei ole varaa puolustaa itseään niitä uhkia vastaan, jota tiedämme ja tunnistamme
totta