Suomi 24, helluntailaisuus, luterilaisuus, jne
Viite: Se löytyi - kampanja
Tarkastelua - kannanottoa. . .
Se löytyi- käännytyskampanja?
-------------------------------------
Suurella rahalla, mittavalla mainostasolla nostettu "se löytyi" kampanja edustaa tyypillistä bisneskristillisyyden mallia. Toki se on pantu kovin "hengellisiin" raameihin. Mainostetaan että kyse on "evankelioimien" hurskaasta asiasta. Jeesuksen sanojen ja lähetyskäskyn mukaisesti...
Tietysti tavoite on, että tulisi kääntyneitä, seurakuntiin ja suuntiin liittyviä. Uusia maksajia? Koska on uhrattu NIIN suuri raha näiden kääntyvien sielujen etsintään. Jossakin luki, että 2,3 miljoonaa euroa, ja vielä on saatava jostakin lisää? Että budjetista puuttuu?
Rahan ja evankeliumin kaksoisliitto?
--------------------------------------------
Valtaosa kampanjan kannattajista pitää agendaa hyvänä ja toivoo sille siunausta? Jopa taustalla voi olla, että Nyt Se Suuri Herätys tulee! Kun me näin mittavasti sijoitamme rahaakin. Ja nuo armeliaat sponsoritkin? Vaikka "maallisia" firmojakin on - ovat hyvällä asialla! Eihän raha ole paha asia? Kyllähän itse Jeesuskin käski mennä "onkimaan kalan" - jonka suussa kolikko, että saisi verot maksettua... Kyllä Herra siunaa tämän meidän suuren uhrauksen?
Jumala ei ole mukana bisneskristillisyydessä!
--------------------------------------------------
Niin jalolta ja uhrautuvalta kuin se äkkiä katsoen näyttäisikin, ihmisten panostukset, joissa jopa mittavalla rahalla koetetaan edistää Jumalan valtakuntaa? Mitä Jeesus ja Raamattu siitä.
"Älkää ottako kukkaroa mukaan", sanoi Jeesus. Tarkoitti, että Hänen asiansa hoituu vaikka ei kultaa kukkarossa kilisiskään? Että miten?
"Ei väellä eikä voimalla..." Vaan?
Jokainen saa tehdä toki valintansa mukaan. Voidaan näytellä kuin "veljessovun" näytöstä? Pannaan hynttyyt yhteen. Hyvän asian tiimoilta voidaan olla kuin yhtä-köyttä-yhdistyksessä? Niin helluntailaiset, evlut, vapis... (ja mitä niitä onkaan).
Koetetaan hämätä ei-uskovia? - Katsokaa kuinka sovussa me yhdessä teemme yhteistä bisnestä.... anteex siis Herran hyvää asiaa!
(No että uskooko ihmiset? Suuri osa ei mene vipuun, teatteriin...)
Liian läpinäkyvää, pinnallista ja maailmanhenkistä markkinointia. Ihmisten nostamista. Ihmiset mainostavat - itseään. Tyypillistä vapaissa suunnissa.
Todellinen evankeliumi? Kristuksen rakkauden sanoma!
------------------------------------------------------------------
Voisi kysyä, että jos nämä miljoonat eurot ( 2-3 milj) olisikin sijoitettu niin, että siitä olisi tehty voittoa tavoittelematon järjestö, josta hätää kärsiviä, köyhiä, vähävaraisia ja puutteessa eläviä suomalaisia autettaisiin? SE olisi TODISTUS Jumalan rakkaudesta. Ilman sanoja, ilman mainostuksia!
Nimittäin? Kun Jeesus teki ne "ruokkimisihmeet" ) Matt 14.) Niin mitä SIITÄ seurasi? Ihmiset näkivät konkreettisen Jumalan rakkauden! Ja väki kulki Jeesuksen perässä. . . .
Näin aikoinaan toimi Pelastusarmeijan perustaja William Booth
https://fi.wikipedia.org/wiki/William_Booth
Hän toi täyttä evankeliumia! "Soppaa, saippuaa ja evankeliumia"! Ihmisen kokonaistilanne noteerattiin. Ja? Pelastusrmeija edelleen on samalla asialla!
Apostoli Jaakob opettaa: Jaak 2: 15-16
• "Jos veljenne tai sisarenne ovat vailla vaatteita ja jokapäiväistä ravintoa, niin turha teidän on sanoa: »Menkää rauhassa, pitäkää itsenne lämpimänä ja syökää hyvin», jos ette anna heille mitä he elääkseen tarvitsevat. Näin on uskonkin laita. Yksinään, ilman tekoja, se on kuollut."
•
"Jos nyt jollakin on tämän maailman hyvyyttä ja hän näkee veljensä olevan puutteessa, mutta sulkee häneltä sydämensä, kuinka Jumalan rakkaus saattaa pysyä hänessä?
Lapsukaiset, älkäämme rakastako sanalla tai kielellä, vaan teossa ja totuudessa. "( 1Joh.3:17 -18?
Lopuksi?
-------------
Ei tarvitse olla profeetta eikä näkijä, kun voi ennustaa, että tästä ne suuttuvat? Tällaisesta kommentoinnista. Voi, voi! Kun me niin paljon näimme vaivaa, pistimme rahaa ja rahaa likoon! - Kun me uhrauduimme, maksoimme mainoksia, jakelimme kirjoja joka postiluukkuun! Todistimme, että olemme oikealla asialla.... Etsimme ihmisiä - hm - toki Jumalan valtakuntaankin, mutta mukaan meidän piireihimme! Ikäänkuin vastalahjana uhrauksillemme? Koska - eihän ole ilmaisia lounaita?
" Lahjaksi olette saaneet - lahjaksi antakaa!" Opetti Jeesus.
Jos Kristuksen totinen rakkaus näkyisi tässä kovassa ja rankassa ajassa? Teoissa, ei suurissa kampanjoissa.... se vetäisi ilman mitään markkinointia ihmisiä rakastavan Jumalan luokse!
Se löytyi! - Mikä ja mitä? Kampanjoinnin katselmusta!
8
150
Vastaukset 8
- Anonyymi
Muuten kaikki ei oo saaneet sitä ilmaista kirjaa. En kyllä minäkään, mutta ei tarpeen, kun on Raamattu!!
- Anonyymi
Se löytyi - kampanja on sitä samaa lajia, joka alkoi joskus1970-1980 lukujen paikkeilla. Erityisesti Yli-Vainion aikana. Tuli näitä julkkiksia, kuten Merilä, Klimenko, ja muita mm. vankikundeja.
Näillä sitten koetettiin metsästää ja houkutella ja markkinoida, erityisen ahkera oli helluntaiherätys.
Nämä julkkikset olivat "vetonauloja" - niinkuin kaupan "kahvitarjous". Sisäänvetokeino....
Eli samaa skeidaa nyt - isolla rahalla - ja kovalla äänellä!!- Anonyymi
markkinointi evankeliumia, ikäänkuin Jeesus olisi "tarjouksessa" tyyliin,
"meillä on parempi Jeesus" . . .
Raamattu Kansalle projekti oli vielä hölmömpi.
Paitsi että se tarjosi kääntäjille leppoisaa työtä.
Ja palkkaa.
😄😄😄😄😄- Anonyymi
Tää kampanja on silkkaa kalastelua! Suurella rahalla.
Mut sanokaa mun sanoneen, että ei kalastus tuo tulosta!
Eik' varsinkaan jotain suurta herätystä...
Koska? Jumala EI OLE tässä minään takeena.... - Anonyymi
Sama ajatus!
Suurella rahalla ja kovalla äänellä tehty kampanja yököttää monia ihmisiä, uskoviakin!
Koetetaan IHMISVOIMIN manipuloida toisia, teemalla että se löytyi.
Sitten on keissejä...
Ei tuota tulosta!!! - Anonyymi
Antaa niiden ahertaa...
Joku voi löytääkin? - Anonyymi
Sitä samaa markkinakrisillisyyttä!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka Purra on mukana Suomen huutokauppakeisari -sarjassa
Suomen huutokauppakeisari on tavallisten suomalaisten ohjelma. Sarjan suosiosta kertoo se, että nyt alkaa jo 19. kausi t1581483Kuuleppas
ensimmäiset naissuhteet toimii miehelle eräänlaisena oppikouluna, mutta hän ei välttämättä itse ymmärrä oppineensa mitää2551063Mulla ei ole Suomessa enää mitään
4 vuotta joutuu asumaan henkisessä vankilassa. Sitten voi muuttaa takaisin ulkomaille.183712- 43691
Provider miehistä..
Tietyt miehet puhuvat ilkeästi naisista, jotka haluavat elää miehen tuloilla. Eikö? Mutta miksi tietyt miehet siitä pah199638Sinulle nainen
En ehkä koskaan osannut sanoa tätä oikein. Minun vaikeuteni luottaa liittyi ennen kaikkea menettämisen pelkoon. Siihen63615- 40546
Ethän voinut nainen tietää, että rikot rikotun
Omaa elämää taas mietin aamuyön tunteina. En vieläkään löytänyt muistin sokkeloista ainuttakaan onnen hetkeä. Kaipuu on66506- 30474
- 31461
Tulisitpa käymään joskus vielä
Olisi niin kiva nähdä pitkästä aikaa. Oletko vielä joskus tulossa?... Niin monet muutoksen tuulet puhaltavat, olisi lohd23459Lämpimiä katseita aikoinaan vaihdettiin, siihen se sitten jäi
Sinulla uudet tuulet ja välttelet kohtaamistamme.26440- 37432
Yt:t kunnassa päättyi
Oliko nämä tarpeelliset ja ratkeaako taloushuolet näiden avulla? Lehdessä ilmoitettujen lukujen perusteella lisää on tul53427Hei rakkaani.
Kohtaaminen lähestyy. Miten teemme sen? Kumpi ottaa yhteyttä vai törmäämmekö jossain sattumalta? Tuleva vaimosi25425Martsusta tuli leuhka
Ja ylimielinen. Hän ei nosta persettäkään ilmaseksi . Luulempa et nämä ei tee hyvää hyvinvointivalmennuksille.... Nannal159419Valtiomies puhuu?
"Trump väitti jo aiemmin maanantaina Truth Socialissa, että hän itse riittää suojaamaan maailmaa tekoälyn vaaroilta. –77394- 27390
- 63385
- 19384