Saatana ja hänen demoninsa eivät halua sinun palvelevan Jumalaa. He haluavat saada niin monet ihmiset kääntämään selkänsä Jumalalle kuin vain voivat. Miten he yrittävät päästä tavoitteeseensa? Yksi keino on käyttää väärää uskontoa
2. Korinttilaisille 11:13–15
Uskonto on väärä, jos se ei opeta Raamatusta totuutta. Väärä uskonto on kuin väärennetty raha: se voi näyttää oikealta, mutta on todellisuudessa arvoton. Se voi aiheuttaa sinulle paljon ongelmia.
Vapaakirkon suosio mikä se sitten on laumasieluisuuteen ja siihen riittää syyksi olla mukana, kun on mukavaa yhdessä, siis viisveisataan onko se raamatunmukaista!
Ei todellakaan ole.
Tämä selviää parhaiten kun itse luet Raamatun alusta loppuun, siinä vakuuttuu kuka hyvänsä että näin on.
Silloin kun minä olin hämeenlinnan vapaakirkossa mukana jonkin aikaa, totesin, että harvat olivat kiinnostuneita mitä Raamatussa sanotaan, vain mukana oli tärkeää.
Laumasieluisuudella ei pelastuta!
Hylkää väärä uskonto, jota vapaakirkko on!
4
326
Vastaukset 4
- Anonyymi
Vapaakirkko on todellakin raamatunvastainen isoissa asioissa, missä?
Kolminaisuusoppin on pahin harhaoppi, siis väitetään, että Jeesus oli itse Jumala.
Esim.
Ei voi olla koska rukoili isälleen, ei itselleen.
Ei voi olla, koska Jeesus sanoi ennen kuolemaan ristillä, Isä miksi minut hylkäsit
Ei voi olla UT puhutaan koko ajan Jeesuksesta Jumalan poikana- Anonyymi
Hei paalu unohtui!
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Hei paalu unohtui!
Totta, Jeesus laitettiin paaluun, ei ristille!
Suomen Vapaakirkon tunnustus on annettu Helsingissä helmikuun 1. päivänä vuonna 1923.
Me olemme kristittyjä, jotka Raamatun perustuksella yhtäpitävästi apostolisen tunnustuksen kanssa tahdomme elää ja toimia kristillisen uskonelämän herättämiseksi ja säilyttämiseksi.
Raamattu, s.o. Vanhan ja Uuden testamentin pyhät kirjat, jotka me uskomme olevan Pyhän Hengen johtamien ihmisten kirjoittamat, määrää yksin meidän uskomme ohjeen, jonka mukaan kaikki oppi ja elämä seurakunnassa on hyväksyttävä tai hyljättävä.
Toteuttaaksemme sitä kristillisen yhteyden aatetta, jota Uusi testamentti esittää, emme seurakuntayhteyden määrääjäksi pane muuta kuin sydämen uskon Jeesukseen Kristukseen Jumalan Poikaan ja tämän uskon tunnustamisen ihmisten edessä.
Tähän yhtyen olemme liittyneet seurakunniksi toteuttaaksemme raamatullista seurakuntaelämää ja toimiaksemme kristillisen vakaumuksen mukaisesti ja sen puolesta.
https://www.svk.fi/tunnustus/
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Tässä ovat Elämäni biisi vieraat lauantai 19.9. - Yksi vieras on kohuttu TTK-juontajaehdokas
Elämäni biisi vieraslista on harvinaisen mielenkiintoinen lauantaina. Mukana myös kohuttu TTK-juontajaehdokas, josta ei221381- 721376
- 1081265
Mies joka on oikeasti kiinnostunut
Ja näkee sut pitkäaikaisena kumppanina, siirtää vaikka vuoria selvittääkseen asiat eikä ota pienintäkään riskiä menettää1331261Kunnanhallitus
Miten käy täällä vuosia tuomioita jakaneelle valittajalle, hovioikeus hylännyt kaikki syytteet.671059- 1091009
Rauha, sopiiko
Ei häiritä enää toisiamme. Annetaan molemmille rauha unohtaa, pyydän tätä todella. Kiitos. Miehelle.94967Miesten (epä)viehättävyydestä kysymys
Mieltä askarruttava asia, liki dilemma. Palstallahan jotkut miesoletetut usein toteavat, että kaikki naiset tavoittelev182933- 89896
- 45881
Ei siitä pääse yli, eikä ympäri!
Pakko se on myöntää ja tunnustaa. Olisin halunnut p*nna sinua sydämeni kyllyydestä. Itseäni vanhemmalle naiselle66811Myönnetään, tunnen lämpimiä tunteita kohtaasi
Vaikutat tosin liian hyvältä ollaksesi totta. Komeita miehiä on maailma pullollaan mutta sinussa on jotain.....50706- 43676
- 58663
- 70646
- 98638
Humppila korvasi johtajia tekoälyllä
https://yle.fi/a/74-20215155 Humppilassa on lakkautettu teknisen ja hallintojohtajan virat. Säästöä tuli hetkessä 15087628Perhoseni (miehelle)
Miksi et usko, että mun rakkaus sinuun on aitoa ja vilpitöntä? Tai että se oli jo silloin? Miksi ajattelet, ettet ole r123622- 67596
- 53587