reilusti. Heille tulisi siitä iloinen mieli ja olo.
Ovat täällä jatkuvasti huolissaan työttömien, käyhien ja eläkeläisten toimeentulosta. Ei ole vaikeeta tehdä tulosiirtoja tai konkereettisesti auttaa heitä, jos noin sydän pakahtuu.
Tehkää asioita, älkää vaan puhuko. Puhumalla asiat ei korjaannu. Eduskuntakin puhuu vaan ja puhuu, mutta eivät tee mitään, joten ottakaa sieltä oppia, ja tehkää toisin, tekemällä voitte korjata sydäntä särkevät asiat.
Nostakaa veroprosenttia tai viekää vaikka kaksi ruokakassia joka viikko heille joita niin ajattelette.
Ovat täällä jatkuvasti huolissaan työttömien, käyhien ja eläkeläisten toimeentulosta. Ei ole vaikeeta tehdä tulosiirtoja tai konkereettisesti auttaa heitä, jos noin sydän pakahtuu.
Tehkää asioita, älkää vaan puhuko. Puhumalla asiat ei korjaannu. Eduskuntakin puhuu vaan ja puhuu, mutta eivät tee mitään, joten ottakaa sieltä oppia, ja tehkää toisin, tekemällä voitte korjata sydäntä särkevät asiat.
Nostakaa veroprosenttia tai viekää vaikka kaksi ruokakassia joka viikko heille joita niin ajattelette.
Vastaukset 16
Vanhimmat
OHO, eikö täällä olekkaan "työllisiä"???? Heheeeee. tais kolahtaa.
Niin me aina töissä ollessa tehtiinkin. Veroprosenttiin 0,5 tai 1,0 lisää ,
mikä aina aiheutti roiman veronpalautuksen ja siitä hyvän mielen.
Tavoitteena oli se, että ei ikinä lisäveroja tarvitse maksaa , sillä
se vasta kirpaisee mieltä.
Minä lasken veroprosentani, koska ne rahat menevät kuitenkin elämäntapaluusereiden elättämiseen.
"mätkyt" maksan toki, mutta mikä parasta, tukiloisten elättäminen nykyisellä tasolla loppuu seuraavien eduskuntavaalien jälkeen.
Käy tukiloinen peilin edessä, kannattiko ryssiä koko loppuelämä ryyppämällä. Vai pääsetkö vielä töihin? Vai riittääkö 200 €/kk käyttöraha??
Ei kiitos, töihin ei haluta. Se on ajan hukkaa. Kela maksaa hyvin joten tämä on paras ratkaisu Töissä on aina sairaana ja väsynyt, ja me tahdomme nauttia ihanasta elämästä. Kun raha tulee 9 e päivärahasta. Hihiiimuutenkin niin ei sitä viitsi orailla 9 e päivärahalla.
Ryypiskele sinä orjalainen töissä ja nauti
Mutta tiesitkö että orjaileminen on tuottoisaa.
Nytkin Keva maksaa minulle 90 €/päivä korvausta kauan sitten tehdyistä töistä.
Kyllä sillä rahalla tulee jo ihan mukavasti toimeen ja jää vielä säästöönkin.
Jää sitä yli 400 kk eikä noilla rahoilla minnekä muualle pääse.
Minä yritin tällä palstalla auttaa jotakuta tarvitsevaa, mutta e kelvannut apu, sain vain pilkkaa osakseni. En enää edes yritä auttaa ketään...
Voit auttaa, jouluna, siis kohta tulee kaduille pelastusarmejan joulupadat, sinne voit laittaa rahaa pataan, ja viedä vaatteita tai leluja koriin. Hyvin voit auttaa.
Srk voit aina lahjoittaa rahaa ja työttömien yhdistyksiin, sekä vammaisjärjestöihin.
VOIT AUTTAA, ONKO SUSTA SIIHEN, vai onko pelkkiä puheita???
Silloin kun olin työssä nostin aina veroprosenttia että sain ennen joulua palautusta ja sain lapselleni laitettua joulua, köyhä osa-aikatöitä tekevä yksinhuoltaja kun olin eron jälkeen. Nyt olen jo eläkkeellä mutta eläke jäi köyhyysrajan alapuolelle tuon osa-aikaisen työn takia. Nuukasti eläen sillä pärjään kun yksin asun, mutta veronpalautuksista en enää pääse nauttimaan kun veroprosenttia ei saa nostettua.
Nyt ei tarvitse jouluakaan enää laittaa muuta kuin lapsenlapsille pienet paketit. Yksinäinen joulu tänä vuonna taas edessä enkä edes jouluruokia itselleni laita. Jos olisi varaa lähtisin vaikka johonkin hotelliin pariksi päiväksi joulun viettoon, mutta mistäpä revin sen ylimääräisen 500 euroo mikä siihen menisi, yksinäiselle kun kaikki on kalliimpaa.
Silloin kun olin töissä pudotin ennakkopidätyksen % niin paljon kuin verotoimisto hyväksyi.
Pudotus oli noin 1/3 lopullisesta veroprosentista.
Olin taloveloissa. Korot, arava 4%, pankkilaina 12% ja maksuaika 10v, vekseli 16% ja maksuaika 3kk. Sen uusin kerran.
Koska käteen jäi enemmän rahaa niin ensin maksoin pois vekselin ja sitten lyhentelin pankkilainaa, Tietenkin laskin ennakkoon lopullisen veron ja varauduin siihen. Se ei ollut "mätkyä" vaan jälkiveroa, tai oikeastaan korotonta lainaa valtiolta.
Niinä vuosina inflatio veteli 6%:n tasossa joten hyötyni oli melkoinen.
En ole koskaan ymmärtänyt näitä veronpalautuksista riemuitsevia!
Antaisivatko he vastaavan lainan yksityishenkilölle?
Vihje varautumiseen. Joulu ei tule yllättäen!
Valtio ottaa aina, ei koskaan kysele lupia.
Valtio antoi minulle useana vuotena korotonta lainaa ka. 1,5:ksi vuodeksi.
Maksoin pois vekselin ja lyhensin kallista pankkilainaa.
Oletko huomannut, että valtio osallistuu myös remonttikuluihin maksamalla
remontin työosuudesta sitä kotitalousvähennystä ihan mukavasti .
Kyllä! Kylpyhuoneremontti.
Kyllä valtion pitää maksaa kaikkien asuntojen remppakulut kokonaan. Myös vedestä ja sähköstä kaikki, ei ole kansan vika että suomessa on jääkausi 6 kk