Suomalaiset pelkäävät ydinsotaa.

Anonyymi-ap

Miten olemme tulleet tähän tilanteeseen?
Kansan ei annettu äänestää Natoon menemisestä kun yli puolet olisi äänestänyt vastaan.
Emme myöskään aikoinaan saaneet äänestää EU :hun menemisestä.
Niinistö vei meidät pakolla kumpaankin.
Nyt olemme mukana Ukrainan sodassa ja maksamme siitä kalliisti.
Tähän järkyttävään tuhoon on vienyt kansamme Suomen ylimmät päättäjät.
Ja.kenen kustannuksella ,kansan.
Reserviläisistä suuri osa hakenut siviili palvelukseen koska eivät halua sotimaan.
Suomen johto häviää maan alle jos sota alkaa ja jättää kansan sotimaan.

24

360

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Minä en pelkää. Siinä rytise kerralla. Kaikki atomeita ilmaan. Ei tarvi raunioissa rimpuilla!

    • Anonyymi

      Katso Ninistöön ja Marinin,natokoiriin!

      • Anonyymi

        Natokoiriin? On mukava huomata, että täysin tumpelot venäläiset trollit säälittävine raapustuksineen luulevat saavansa aikaan jotain järkevää. Ei suomalaiset halua olla missään tekemisissä mielenvikaisten venäläisten kanssa. Se vaan ihmetyttää, miksi kusipäinen putin hoviapinoineen on niin kiinnostunut Suomen hyvinvoinnista ja demokratiasta. Tietysti, kun henkisesti häiriintynyt ja kriminalisoitunut venäjän nykyjohto perustaa valta-asemansa omien kansalaisten terrorisoimiseen ja väkivaltaan sekä täysin mielisairaan putinin traumaattisiin kuvitelmiin. Kertoisiko joku vaikka heidän trolleista, että neuvostoliiton juna meni jo! Ihme ja kumma, kun Suomen vasemmistoliitto ja kommunistit eivät tuomitse putinin venäjän lapsiin kohdistamaa terroria? Myöskään venäjän Ukrainassa masinoimista joukkohaudoista lapsiuhreineen vasemmistoliitto kommunisteineen ei juurikaan kritisoi! Herää kysymys MIKSI?


    • Anonyymi

      Vanha kansan voissa paisto hokema pitää prikulleen paikkaansa tänäänkin, mutta politiikka on painostanut meitä naimisiin moskovan kanssa, nyt tuo on järkevämpää kun voimme olla vapaita vankeudesta ja valita puolemme vapaasti, onnea meille siitä. Vanhemmat ihmiset ovat edelleen moskovan mielipide vankeja, mutta halummeko olla moskovaa osana vai vapaata kansaa kokonaan, valitsen vapauden ja itsenäisyyden.

      • Anonyymi

        Naapuriviha vie tuhoon,pelkästään!


    • Anonyymi

      Natosuomen syytäkin pelätä. Nyt se todellista!

      • Anonyymi

        Empisurkeat venäläiset harjoittavat valtiolähtöistä terrorismia tappaen siviileja ihmisiä myrkyttävän putin johdolla. NATO on aivan liian vahva surkealle venäjän moukkalaumalle, mitä he kutsuvat armeijaksi. Pöyristyttävää ukrainalaisten murhaamista ohjuksin omiin koteihinsa! Suomalaiset eivät pelkää, eivätkä ole koskaan pelänneetkään venäläistä rupusakkia. Ydinsota on mieleltään harhaisen putinin satuilua. Nämä ali-ihmiset on poistettava häiritsemästä demokraattista yhteiskuntaamme. Nyt tuhoavat sankarihautoja, kun eivät muuta keksi. Säälittävää toimintaa. Ei Suomen liittyminen NATOON voi ottaa noin koville. Ei Suomen sisäiset asiat kuulu millään lailla venäläisille. Suomalaiset eivät ole koskaan olleet mistään niin yksimielisiä kuin NATOON liittymisessä. Sekös kalsari-putinia hovnarreineen ärsyttää ja pelottaa. Vasemmistoa edustavat ja putinin meneillään olevaa ihmisten teurastamista myötäileviä suomalaisia (5%) luopioita oteta huomioon! Vasemmistoliitto nuorisojärjestöineen on allekirjoittanut varman vaalitappion. Loppuu tämä venäläisten yhteiskuntaamme tunkeutuminen ja hyysääminen....
        Ydinasein uhkaaminen! buahahahaaa, mitä tolloja.


    • Anonyymi

      Ei ydinpommin alla sodita.. muista,vaikka Hirosimaa!

    • Anonyymi

      Eipä me olla kaikki pelkureita, mutta sinulla on oikeus pelätä.

      Se on sellanen juttu, että kun Kremlissä päätetään hyökätä johonkin, tehdä rauha tai tehdä mitä tahansa,
      niin virallinen uutisointi uutisoi sopivaa totuutta.

      Ei Venäjän hyökkäykseen tarvita mitään oikeita tapahtumia. Totuuskin on siellä vain muokattava työkalu.
      Naapurin pään sisällä voi tapahtua mitä tahansa, eikä sen tekoihin voi mitenkään vaikuttaa.
      Voi vain varautua ja NATO on oikein hyvä juttu siinä asiassa.

      • Anonyymi

        Nato herjaa ja Suomen päättäjät sitä ydinpommia niskaamme!


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Nato herjaa ja Suomen päättäjät sitä ydinpommia niskaamme!

        Opettele Suomen kielen kirjoitustaito! Kyllä pölvästiä ryssää ärsyttää huomata, kuinka tolloja he ovat. Buahahahaa..
        Taas menee kaikki päin pölvästi-putinilla ja hänen hovinarreillaan homma päin perhettä. Ihan kuin neuvostoliiton aikaan! Jälleen muun maailman ydinaseilla! Huh huh, miten tämän dystopian johtoon on voinut kerääntyä noin suuri määrä idiootteja?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Nato herjaa ja Suomen päättäjät sitä ydinpommia niskaamme!

        Jestas, mitä soopaa trolleilta!


      • Anonyymi

        Mistä sinä Venäjä-tietosi saat?`Venäjää vihaaviltako?
        Miten varmistat saamiesi tietojen oikeellisuuden?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Opettele Suomen kielen kirjoitustaito! Kyllä pölvästiä ryssää ärsyttää huomata, kuinka tolloja he ovat. Buahahahaa..
        Taas menee kaikki päin pölvästi-putinilla ja hänen hovinarreillaan homma päin perhettä. Ihan kuin neuvostoliiton aikaan! Jälleen muun maailman ydinaseilla! Huh huh, miten tämän dystopian johtoon on voinut kerääntyä noin suuri määrä idiootteja?

        Opettele kirjoittamaan puhtaalla suomenkielellä jotta kaikki sen ymmärtäisivät.
        Lisäksi et näköjään piittaa faktoista lainkaan.

        Viestisi ei sisällä ainuttakaan asiaa josta olisit esittänyt tosiasioihin perustuvia todisteita.
        Tyylisi ei sopisi perustelutavaksi edes hyvän ehdokkaan puolesta.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Mistä sinä Venäjä-tietosi saat?`Venäjää vihaaviltako?
        Miten varmistat saamiesi tietojen oikeellisuuden?

        Tässä toisenlainen näkemys Sveitsin armeijan everstiltä ja YK:n turvallisuuspoliittiselta neuvonanatajalta joka on kirjoittanut kirjan Ukrainan sodasta,Operaatio Z:

        Det är lustigt att Sverige och Finland inte tycks ha förstått att just de, i händelse av krig, kan bli de första att angripas med kärnvapen, i förebyggande syfte.”
        Så skriver Jaques Baud, tidigare överste schweiziska armén, säkerhetsrådgivare och medarbetare i Nato och chef för FN:s avdelning för fredsbevarande operationer. Hans nyutgivna bok ”Operation Z. En analys av Ukrainakriget och dess orsaker”, är sannerligen en rysare.

        Baud kehottaa vetämään Nato hakemuksen pois koska se voi johtaa ydinaseiskuun Suomeen tai Ruotsiin. Tämähän voi olla Putinin ansa, nythän Putinilla on Venäjän puolustusdoktriinin mukaan mahdollisuus käyttää taktisia ydinaseita koska Nato uhkaa Venäjää Suomesta ja Ruotsista!!!


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Mistä sinä Venäjä-tietosi saat?`Venäjää vihaaviltako?
        Miten varmistat saamiesi tietojen oikeellisuuden?

        Meinaatko että historiankirjat on kirjoitettu väärin. Kyllä Ryssän suhteen on syytä olla vähintäänkin epäluuloinen, näin on aina ollut.


    • "Emme myöskään aikoinaan saaneet äänestää EU :hun menemisestä."

      Mä oon sitten varmaan nähnyt hyvin todentuntuista unta siitä, että kävin äänestämässä...

      • Anonyymi

        Mä näin samaa unta.


      • Anonyymi

        EUhun liittymiseen olisi perustuslakia noudatettaessa tarvittu kahden kolmasosan enemmistö.
        Lisäksi asia olisi samaa lakia noudattaen pitänyt päättää yhtäsuurella enemmistöllä seuraavan vaalikauden aikana.
        Perustulki ei valtuuta kansanedustajia luovuttamaan saamaansa valtaa eteenpäin ilman kansan hyväksyntää.
        Jos annat valtakirjan omissa asioissasi jollekin henkilölle, hän ei voi antaa antamaasi valtakirja- oikeuksia eteenpäin uudelle valtuutetulle. EUhun liittyminen on rinnastettavissa tällaiseen laillisuustilanteeseen.


    • Anonyymi

      Kokomus pitää kiini natokusetuksestaan!

    • Anonyymi

      Olimme vapaita silloin kun Suomi oli vielä puolueeton valtio.

      Vapaus loppui siihen kun päättäjämme liittyivät jo vuosia sitten Nato-yhteistyöhön, isäntämaa sitoumuksineen.

      Ukrainan sotaa käytettiin hyväksi pelon lietsontaan, jolla varmistettiin suppean gallup-kyselyn myönteinen tulos natoon haluaville.

      • Anonyymi

        Kun puoli valitaan loppuu itsemääräämisoikeus siihen.
        Senjälkeen olemme sidotut toimimaan tehdyn sopimuksen mukaisesti.
        Alkuperäisessä itsenäiseksi julistautumisessa Suomi halusi itselleen kansallisen suvereniteetin.
        Kansallinen suvereniteetti takoittaa ettei ole sidottu mihinkään sopimuksiin tai velvotteisin muiden valtoihin nähden.
        Vätteet siitä että nykyinen Suomi olisi itsenäinen valtio tehtyjen kansainvälisten sopimusten jälkeen on valehtelua.


    • Anonyymi

      Marinin suuri suu olisi pitänyt pistää suppuun jo aikoja sitten. Tehnyt ihan sikanaan tuhoja Suomen ulkopolitiikassa. Tuo uhoaminen on todella lyhytnäköistä. Myös Niinistö voisi harkita sanojaan tarkemmin. Mitä maksaisi pitää turpansa tukossa? Sitä ollaan vaan niin polleita, muka Natoon menossa. Eipä auta liikoja toivoa.

    • Anonyymi

      Marini kiertää kerjäämässä ohjuskeskitystä Suomeen?

    Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      131
      3099
    2. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

      Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
      Maailman menoa
      40
      2951
    3. Kultasi eka kirjain? Kuka haluaa

      A haluaa J
      Ikävä
      105
      1331
    4. Empaattisuus ja suoruus.

      Tässä tullut noita pehmeitä asioita pohdittua, mutta toisaalta olen myös yksinkertainen mies. Pidän suoruudestakin. Mi
      Sinkut
      135
      1057
    5. Kristillinen kaste annetaa upotuskasteena

      Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen mikve-kasteeseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali vertas
      Kaste
      162
      1047
    6. Koko kansan kaste Punaisen meren ylityksen aikana

      Koko Israelin 2,5 milj.kansa sai kasteen ja Pyhän Hengen lahjan ylittäessän Punaisen meren. 1.Kor.10 1 Sillä minä en ta
      Kaste
      366
      1037
    7. Nainen, mikset lähetä

      miehelle viestiä? Tiedän, että sulla on asiaa ja kysyttävää.
      Ikävä
      60
      977
    8. Sijaiskasteet kuolleitten puolesta

      Paavali teki Korintossa sijaiskasteita kuolletten puolesta eli ns. Mormoninkasteita. 1. Kor. 15:29 Mitä muutoin ne, j
      Kaste
      373
      949
    9. Ehkä vähän

      Rakastunut sinuun
      Ikävä
      41
      777
    10. Sä saat mut tuntemaan

      Jotain sellaista mitä ei saisi tuntea mutta må en mahda tälle mitään. Mulla on ikävä niitä meidän katseita ja sitä tunne
      Ikävä
      22
      753
    Aihe