Eli mikä viesti tässä uutisessa on tarkoitus välittää
https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000009126356.html
"Kerran hakattu ja usein sakotettu Putinin vastustaja ennustaa, miten Venäjälle käy – eikä yksikään vaihtoehto ole lohdullinen"
https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000009126356.html
"Kerran hakattu ja usein sakotettu Putinin vastustaja ennustaa, miten Venäjälle käy – eikä yksikään vaihtoehto ole lohdullinen"
Vastaukset 4
Vanhimmat
Jotain siinä yritetään syöttää suomalaiselle lukijalle.
- ydinaseuhkaa
- putinin terveyttä
- ...
IS (ja muut) tiedotusvälineet yrittävät myydä itseään sensaatiohakuisilla usein lähes tuulesta temmatuilla otsikoilla.
Viesti on siis että lue ja kannata juuri meidän julkaisua...
Ehkä sillä halutaan kertoa, että kaiken kaikkiaan Venäjäkin on demokratia, omalla tavallaan. Toisinajattelija, joka ei ole kuollut eikä karkoitettu eikä vankilassa.
Yksi asia, josta olen Shlosbergin kanssa samaa mieltä, on että Putin on yhä huolestuttavan terve. Liian voimissaan kupsahtaakseen jo huomenna.
Paluu realismiin piilee siinäkin, että Putinia kritisoiva oppositio ei ole liberaali oppositio vaan turvallisuuskoneiston haukkojen kovalinjalaisia, joiden mielestä Putinin suurin virhe on ollut liian vähäinen voimankäyttö Ukrainaa kohtaan.
Nähtävissä on skenaario, jossa Putinin "pehmeyteen" kyllästynyt sotilasklikki tekee kaappauksen uskoessaan pystyvänsä johtamaan maata Putinia paremmin.
Eikä pysty kuitenkaan.
Seuraa useamman vuoden "välikausi" kuten Stalinin kuoltua. Valtaministeriöiden "triumviraatti" pitää valtaa kunnes joku Hrustsevin kaltainen nousee kulisseista.