R vika (en tiiä onko oikees kategorias)

Anonyymi-ap

Oon tälläne 14 v tyttö jolla on tosi paha r vika. Kuulostaa siis siltä että sanoisin e eikä r esim koira=koiea. Tää vituttaa tosi paljon koska mua on kiusattu koko ikäni tästä aika rankasti. Isoin ongelma on se et mun sukunimessä on r ja AINA kun esittäydyn joudun sanomaan sen miljoona kertaa ennenkun mua ymmäretään. Välil (usein) mun nimi kirjotetaan myös väärin ja joudun kirjottaa sen paperille ja näyttää sen. Sitte aina kysellään kans oonks mul joku vamma ja mua kohdellaan sillee et oisin ”tyhmempi” tai oman ikäistä alemmalla tasolla. Osaako kukaan auttaa tässä sukunimi asiassa/onko sielunsisaruksia joilta vois saada vertaistukea

4

165

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Hahaa

    • Anonyymi

      Tää on jännä juttu. Olen elämäni aikana tavannut ihmisiä joita se harmittaa kovastikkin, sekä ihmisiä joita R vika ei tunnu haittaavan sitten pätkääkään.

      En ehkä osaa olla avuksi, koska kuulun siihen ryhmään, jonka ongelmista, R vika on ollut yksi pienimmistä.

      Ehkä lohdutukseksi voisin kuitenkin sanoa, että julkisuudessa näkee asiantuntijoita joilla on R vikaa, tai jotain muuta vastaavaa. Asiantuntijan ei siis tarvitse olla täydellinen ihminen, eikä R vika tai vastaava tarkoita sitä että ihminen on tyhmä. Omat kokemukseni komppaavat myös tätä.

    • Anonyymi

      Tosi tyhmää kiusata sua tuollaisesta asiasta.Jos asia vaivaa kovasti niin olisiko puheterapeutista apua? Vanhemmat voi ottaa siitä selvää.Tunnen montakin jolla s tai r vika ja aivan mahtavia persoonia.Leuka pystyyn älä anna kiusaajien lannistaa.

    • Anonyymi

      Presidentti Halosella on r-vika ja ei sitä kukaan tule edes ajatelleeksi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo räyhää: kansan on muututtava

      Orpon mukaan kansa ei elä kokoomuksen kanssa samassa todellisuudessa, ja sen vuoksi kansan on muututtava. Kas kun ei san
      Maailman menoa
      319
      3762
    2. Muovikassikartelli

      Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell
      Talousrikokset
      32
      2068
    3. Mikä tekee sen

      Vetovoiman kaivatussasi?
      Ikävä
      100
      1713
    4. Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta

      Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.
      Maailman menoa
      46
      1685
    5. Hallintooikeus..

      "Asemakaavapäätös pysyy voimassa.Poikkeamista ja rakentamista koskevat luvat hylättiin" kertoo Pyhäjärven Sanomat netti.
      Pyhäjärvi
      110
      1440
    6. Harmittaako joku

      Harmittaako joku asia tai asiat, mitä on tapahtunut tai jäänyt tapahtumatta?
      Ikävä
      145
      1225
    7. Olen rakastunut

      varattuun joka ei eroa. Miten tunteista eroon? Tämä ei ole tavanomaista. On elämäni suuri rakkaus.
      Ikävä
      104
      1176
    8. Miksi et vain uskalla!?

      On niin ikävä...
      Ikävä
      82
      1133
    9. Ootko A-nainen vielä vihainen?

      Siitä että en uskaltanut kohdata itseäni silloin kun olit kukassa? Olen tajunnut että tein tosi tökerösti sua kohtaan ja
      Ikävä
      104
      984
    10. Jos se joskus oli molemminpuolista

      niin hyvin me molemmat onnistuttiin pitämään toinen epätietoisena.
      Ikävä
      74
      914
    Aihe