Ja nyt lähti Väyryen Kepusta!

https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/49580acb-277d-4944-89bb-9c2868f37caa
Tuholainen sai työnsä valmiiksi, eikä itsekään enää usko mahdollisuuksiinsa tuhoamansa puolueen nimen alla.
2290
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 22

Vanhimmat

Voi Kulmuni! Voi Sotilas! Voi Chempolis. Tämä on kirottua.

Äänestä

Mahdottoman tyhmää touhua on ollut pitää kilpalevien puolueitten edustaja omissa riveissää. Siis pitää vihollista kotonaan elättinä.

Äänestä

Nyt voimmekin korvata sanonnan "Lähti kuin kuppa töölöstä" , sanonnalla " Lähti kuin Väyrynen kepusta" ;)
Tosin , samoin kuin bumerangilla niin myös Väyrysellä on tapana palata.

Äänestä

Varkaiden, valehtelijoiden ja pahojen ihmisten puolueen tuho.

Äänestä

Lähti kuin hauki rannasta????

Äänestä

Lähti kuin tukihakemus maajussilta! Molempiin sisältyy kusetus ja huijaus.

Äänestä

Väyrynen saavutti tavoitteensa, mitäs ottivat takaisin;-))) Riidankylväjä Väyrynen.

Äänestä

Maailman pitkämielisin puolue on Suomen Keskusta, joka on pitänyt puolueensa tuhoavaa voimaa vuosikymmenet riveissään.

Äänestä
  • Aivankuin Aho, Vanhanen, Jäätteenmäki, Kiviniemi, Sipilä, Kulmuni, eikä Saarikko, ei kukaan heistä olisi huomannut mitä Paavo Väyrynen tekee puoluelle jäytämällä sitä ulkoa ja sisältä päiin. Me entiset äänestäjät olemme sen huomanneet.

    Äänestä

  • Väykkykin huomaamassa että venäjä tulee häviämään sodan ?

    Äänestä

  • Anonyymi00009 kirjoitti:

    Väykkykin huomaamassa että venäjä tulee häviämään sodan ?

    Siinä menee sitten Väyrysen suurvisiirinkin paikka venäjän vasallivaltio Suomessa, ei oli ryssien pitänyt mennä ryssimään.

    Äänestä

>>Ja nyt lähti Väyryen Kepusta!<<

Eihän se Väykkä kepusta lähtenyt, vain "lupautumisesta ehdokkaaksi". Paavi aisti tulevan tappion ja rannalle jäänti oisi ollut noloa.

Tämä on selvää KAPInaa...

Äänestä

Väyrynen pettää aina, mutta pettää vain niitä, jotka häneen luottavat.
Kannattiko kepu luottaa?

Äänestä
  • Meillä on ollut myyrä puolueessamme.

    Äänestä

Pelasiko Paavo nyt itselleen iskupaikan puolueen sisällä ajatellen tulevia eduskuntavaaleja? Kepussa lienee vielä uskoa sille, että kurssia saataisiin korjattua vielä kevään aikana. Kuitenkin häämöttävä tappio ja pelätty alle 10 %:n kannatus voivat luoda Patelle mahdollisuuden puoluejohdon uuteen haastoon. Toisaalta Väyrysen viimeaikaiset puheet ovat olleet niin puistattavia, että kenttäväen saattaa olla vaikea unohtaa niitä. Kaikkonen lieneekin kepun seuraava puheenjohtaja.

Äänestä

Keskustassa taputettiin Väyrysen lähdölle ja avattiin useampikin shamppanjapullo! Vihdoin se vanha raato ja ryssäkiimainen tajusi!

Äänestä

Saarikon valinta puheenjohtajaksi oli virhe Antti on nyt suosittu ja olisi varmasti nostanut kepun kannatusta huimasti toivottavasti kepu valitsee Antin presidenttiehdokkaaksi.

Äänestä

Niin lähtevät varmaan monet muutkin. Saarikon vempuilu puolueen johdossa on jotain aivan käsittämätöntä ja tyhmää.

Äänestä

Väyrynen sanoo tehneensä kaikkensa keskustan syöksykierteen lisäämiseksi.

– Vuoden 2020 alussa julkaisin kirjan ”Yhteinen vuosisatamme”. Siinä kerroin syyt siihen, että Keskusta oli vuoden 2019 eduskuntavaleissa saanut historiansa heikoimman tuloksen, 13.8 prosenttia, ja menettänyt kannatustaan sen jälkeenkin, Väyrynen sanoo.

Väyrysen mukaan suurin syy kannatuksen laskulle on se, että keskusta on vuodesta 2010 lähtien noudattanut poliittista linjaa, joka ei ole nauttinut äänestäjien luottamusta.

– Ennustin, että alamäki jatkuu, jos meno ei muutu, Väyrynen sanoo.

Äänestä

Kuuntele Sipilän "paras puhe" ikinä. Katso video!

Juha Sipilän asiallinen kommentti MTV:n haastattelussa herättää ihmetystä – "Vaaleilla valitulta erikoista puhua ministeriydestä ’kansakunnan kusitolppana’"

https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/juha-sipilan-tyly-kommentti-herattaa-ihmetysta-vaaleilla-valitulta-erikoista-puhua-ministeriydesta-kansakunnan-kusitolppana/7841368

JULKAISTU 08.06.2020 14:32

Entinen pääministeri Juha Sipilä nostatti tänään myräkän politiikkaa seuraavien keskuudessa, kun hän kuvaili itselleen mahdollista valtiovarainministerin pestiä ”kansakunnan kusitolpaksi”.

Nykyisin rivikansanedustajana vaikuttava Sipilä antoi lausuntonsa MTV Uutisille ennen keskustan kokousta, jossa valittiin valtiovarainministerin pestistä eronneelle Katri Kulmunille seuraaja. Sipilä ilmoitti, ettei ole käytettävissä ministerintehtävään.

– Kyllä minulle tehtävät kansakunnan kusitolppana riittävät, Sipilä sanoi.

Sanonnan teki tutuksi keskustan entinen kansanedustaja Hannes Manninen, joka totesi politiikan jättäessään, että 41 vuotta julkisena kusitolppana riittää. Manninen toimi kansanedustajana vuosina 1995–2011.

Äänestä

KesKustan puoluesihteeri Laaninen luokitteli puoli miljoona suomalaista kaljakuppiloitten istujoiksi jo vuonna 2011!

Suomenmaa -lehdessä 26.5.2011, sivulla 3, vanha KesKusta-jäärä Timo Laaninen hehkuttaa kuinka olisi otettava "Alkiosta eväitä aatekeskustelulle".

Jo etusivun juttuvinkki lupaa herkullista antia tulevasta: "Alkion perinnössä monta aarretta". Puoluesihteeri Timo Laaninen esittää sivun 3 jutussa kuinka Alkion teoksissa riittää aihetta useisiin väitöskirjoihin. Omana kokemuksenaan Alkion tuotannosta hän vetää esiin mm. nuorena lukemansa Puukkojunkkarit.

Alkio omasi Laanisen mukaan jopa tulevaisuuteen näkijän kykyjä kun tuli kuvanneeksi tyypillisen perussuomalaisten prototyypin näin: "Alkio tuli piirtäneeksi yhteiskunnasta syrjäytyneen nuoren miehen muotokuvan tarkasti. Se sopisi täydellisesti myös lähiön kaljakuppilassa istuvan, ulkomaalaisia karsastavan ja perussuomalaisia äänestävän nuoren miehen kuvaksi." Tällä kommentilla KesKustan puoluesihteeri Laaninen luokittelee puoli miljoona suomalaista kaljakuppiloitten istujoiksi!

Tämän Laaninen mielusti ohittaa, sillä nykymittapuun mukaan Alkio oli rasiti ja kenties fasistikin!

Aulis Alasen kirjoittamassa Santeri Alkion elämänkerrassa kerrotaan millainen "Suur-Suomi -mies Alkio tuolloin oli. Hän halusi "kaikki Väinölän lapset" yhteen riippumatta missä raja kulki! Nimenomaan Itä-Karjalan vapauttamista ja Suomeen liittämistä hän itsenäisyytemme alusta lähtien piti Suomelle elinkysymyksenä. >> Suomi ei ole kokonainen ennenkuin tämä osa heimoamme kuuluu kanssamme saman rajan sisään>>, hän sanoi. Tässä Alkio oli aivan samalla linjalla kuin Mannerheim miekavalassaan." (Sivu 554-555 luvun Alkio ja Interventio alusta muutama lause.)

Minusta on erikoista Alasen kirjan Alkusanat - osassa oleva Alasen maininta runsaista lähteistä ja maininta Alkion frangmentaarisista päiväkirjoista, erityisesti niiden 1917-22 käsittävää osaa kehuen. Hän mainitsee erikseen valtionarkistossa olevat mikrofilmit kyseisiltä vuosilta, mutta ei mielestäni kerro muuten käyttäneensä koko päiväkirja-aineistoa. Oliko sittenkin niin, ettei Alasellekaan annettu alkuperäisiä päiväkirjoja käytettäväksi Alkion päiväkirjojen tekoa varten?

Alanen Aulis J. Santeri Alkio
WSOY, 1976, 748 s.,1. painos

Martti Ahdin kirjassa, Ryssänvihassa, kerrotaan Santeri Alkiosta sellaisia asioita mitä hänestä ei yleisesti tiedetä. Alkion sai Kaila kiihotettua hyvin ankaraksi ryssänupseerien vihaajaksi, oikein nro 1, ja Alkio saikin paljon "aikaan" sillä saralla. Aika radikaali tuntuu olleen 1918 tapahtumien aikaan. Elmo E. Kailasta Kekkonen käytti nimeä "oikea Kaila".

Martti Ahti: Ryssänvihassa Elmo Kaila. Aktivistin, asevoimien harmaan eminenssin ja Akateemisen Karjala-Seuran johtajan elämäkerta 1988-1935. WSOY, Porvoo 1999. 554 s.

Tässä oman aikansa KePulaisuuttaa äärimilleen vietynä: Santeri Alkion kannatti Pietarin hävitystä maan tasalle! Santeri Alkion, kepulaisuuden pyhän isän, mielestä tuo "aasialaisen kupan ja venäläisen mädätyksen haiseva pesä" oli hävitettävä maan tasalle!

Martti Ahti: Salaliiton ääriviivat, sivu 131. Lähteenä tuossa Ahdin väitöskirjassa näyttää olevan Alkion päiväkirja 10.3.1919!

Santeri Alkio oli myymässä suomalaisia punavankeja orjiksi Saksaan kalikaivoksille 1918

http://blogit.iltalehti.fi/aarno-laitinen/2010/08/30/vanrikki-nappulan-historiankurssi/

"Kun maassa oli lähes 100 000 punavankia, se oli valtava huolto-ongelma. Kokoomus ja maalaisliitto keksivät sellaisenkin hankkeen, että myydään vankeja orjiksi Saksaan kalikaivoksille. Erityisen innokas orjakauppias oli maalaisliiton johtaja Santeri Alkio." Sota on perunakysymys. Tämän esittäjä oli saksalainen kenraali Ludendorf 1. MS:n aikana. Saksahan romahti lähinnä oman huoltotilanteen aiheuttamiin levottomuuksiinsa.

KePulaisuuden pyhän isän kultaiset sanat oli kauan kadoksissa. Sitten luimme lehdestä kuinka tällaisen uutisen:

"Antiikkikauppias myi matkalaukullisen tarkkoja muistiinpanoja Esko Aholle
Santeri Alkion keväällä löytyneet päiväkirjat toimitetaan kirjaksi"

Toimitettiin myös:

Hokkanen, Kari (toim.): Santeri Alkion päiväkirjat.

Osa 1. Profeetta 1914–1918.
Osa 2. Valtiomies 1918–1922.
Osa 3. Patriarkka 1921–1930.
Edita Publishing Oy, 2012


https://fi.m.wikipedia.org/wiki/Santeri_Alkio


Täältä voitkin muistaa köyhän asiaa...

Maanant. 10. Maalisk.

http://santerialkio.fi/maanant-10-maalisk/

Martti Pihkala kävi luonamme. Oli hauska kuulla hänen juttujaan ja strategisia suunnitelmiaan. Minä luulen, että hänellä on siinä oikein, että Pietari, aasialaisen kupan ja -venäläisen mädätyksen haiseva pesä on hävitettävä maan tasalle. Minä olin ajatellut vain sen valtiollisen merkityksen hävittämistä. Mutta kyllä se niin on, että vain siten se tehdään vaarattomaksi. Muuten kävivät ajatuksemme heimokansojemme yhdistämisestä yhteen.
Hänkin lähenee jo maalaisliittoa! Ja niin vahvasti, kun hän on taistellut meitä vastaan.
Lupasi ainoastaan meille Kalmin raportit. Tyytymätön Uuteen Suomen.

Äänestä

Väyrynen lähti kirkuen kepusta, kuin Nato-ohjus!

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/49580acb-277d-4944-89bb-9c2868f37caa
Tuholainen sai työnsä valmiiksi, eikä itsekään enää usko mahdollisuuksiinsa tuhoamansa puolueen nimen alla.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu