Mikä asema kielilläpuhumisella on vapaakirkossa?

Anonyymi-ap

Verrattuna vaikka helluntailaisiin ja baptisteihin.
Kysymys otsikossa.

9

422

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kielillä puhuminen lakkasi ensimmäisellä vuosisadalla jo!
      Sen ilmoitetaan UT

      • Anonyymi

        Ut:n kirjoitukset ovat ensimmäiseltä vuosisadalta, joten sieltä varmaan löytyy vastaus onko näin?


      • Anonyymi

        Jaahas, ja raamatunkohta sinun mielstäsi oli mikä?


    • Anonyymi

      Baptisteja ei meidän kylällä olekaan, helluntaiseurakunta toki on. Arvioni on että siinä ei nykyisin niin suurta eroa ole, toista oli joskus 30v sitten.

    • Anonyymi

      Vapaakirkossa ei ole asiaa painotettu koskaan minun siellä käydessäni. Ehkä eivät tunne asiaa.

    • Anonyymi
    • SVK:ssa esiintyy kielilläpuhumista. Emme ole joidenkin baptistien tavoin sessationisteja. Sessationistit ajattelevat että tietyt armolahjat lakkasivat Uuden testamentin kaanonin synnyn tai viimeisten apostolien kuoleman jälkeen. SVK:ssa monet ovat karismaatikkoja, mutta eivät kaikki.

      Toisaalta SVK:ssa kielilläpuhumista ei korosteta yhtä paljon kuin perinteisessä helluntailaisuudessa. Kielilläpuhumista ei pidetä merkkinä Pyhän Hengen saamisesta tai Pyhän Hengen kasteesta. SVK:ssa voi toki olla mukana yksittäisiä henkilöitä, joilla on helluntailaisempi pneumatologia näiltä osin.

      Laitan linkin SVK:n sivuille.
      https://www.svk.fi/pyhan-hengen-tayteys/

    • Anonyymi

      Vapaakirkossa on kielilläpuhumisessa suunnilleen sama asema kuin helluntaipiireissäkin:

      Se, joka puhuu kielillä, on muiden silmissä Herran valittu, Herralle rakkaampi, Herran voideltu, Herran suosikki, Herrassa kasvaneempi....

    • Anonyymi

      Seurakunnat hajonneet perustettu uusia ja käyvät toisissaan keitä he sitten ovatkaan? Seurakunnasta lähti suku toiseen ja lopusta osa perusti uuden kirkon sekin hajosi taas tuli uusi seurakunta,koska taas tulee uus lauma omassa osoitteessa?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitäs peitsarissa on tapahtunut eilen illalla

      Mikkelissä iso poliisioperaatio https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/39ef020c-2d81-4d72-b720-651f458ba3e2
      Mikkeli
      93
      2477
    2. Mistä löytää kadonnut motivaatio?

      Mikä neuvoksi, kun oikein mikään ei enää jaksa huvittaa eli ei ole motivaatiota tehdä mitään? Joka päivä ajattelen, että
      Sinkut
      142
      2254
    3. Saana airola ja. muusikko spekulaatiota

      Saara airolan kirja muusikko mies. Oisko redrama tai lauri tähkä? Saana oli 13 v vuonna 2014 Tekoäly sanoo : tähkä Julki
      Yhteiskunta
      13
      2068
    4. Miten kuvaisit tunteitasi

      tällä hetkellä?
      Ikävä
      171
      1560
    5. Jos saisit palata takaisin johonkin vuoteen

      Mikä vuosi se olisi? Ja mitä siinä hetkessä tapahtuisi?
      Ikävä
      138
      1277
    6. Miksi ETTE suostu selvittämään . . . . . ...

      Asioita jotka jääneet selvittämättä toisen osapuolen kanssa? Kertoisitteko miksi ette suostu? Vaikka teidän mielestä
      Ikävä
      193
      898
    7. Mikä estää?

      tapaamisen, suhteen aloittamisen?
      Ikävä
      85
      886
    8. Mitä jos saisit selville

      että kaivattusi tekee susta pilaa?
      Ikävä
      174
      856
    9. Wille Rydman on kansalaisten mielestä huonoiten onnistunut ministeri

      Onneksi olkoo Wille kärkipaikasta! Oletkin sen eteen tehnyt hartiavoimin töitä. "Ministeri Wille Rydman (ps) on kansala
      Maailman menoa
      451
      796
    10. Mitä ajattelit ensimmäisenä kun

      näit kaivattusi ekaa kertaa?
      Ikävä
      52
      684
    Aihe