Lumion Markku teki helekatin hyvän sopparin näin eläkepäivien kynnyksellä, Kauhavalta tulee 6 kk eroraha, 56700€!!
Kaskisista palkkaa 7250€/kk, verottomat matkakulut yhteensä yli 8000€/kk.
Ei huano, sano Uotisen Jorkka
Kaskisista palkkaa 7250€/kk, verottomat matkakulut yhteensä yli 8000€/kk.
Ei huano, sano Uotisen Jorkka
Vastaukset 16
Vanhimmat
Ei sanoa muuta kuin ;Toiset on tekijöitä, onnittelut!!!
Miksi ikään tehdään tuollaisia sopimuksia kuka tavallinen ihminen saa mitään erorahaa potku perseelle ja se on siinä kuntien päättäjien olis suotavaa maksaa rahat omasta pussistaan ?
Niin tai kuntien päättäjien opeteltava käytös tapoja ettei tulisi tälläisiä ylilyöntejä.
Aivan oikein olisi maksattaa eroraha niillä jotka ovat syypäitä syntyneeseen tilanteeseen.
Mikä on se käytöstapa, jota Lumio loukkasi???
Halaus laivalla!
Teki Pirtukosket
Lumio totesi alueuutisissa:”Olen hankalien tilanteiden mies, joskus jopa niistä selvinnytkin”!
Ilmaista rahhhooooo virkamiehille
Se on hyvä että Eerolla, Martilla ja Petrillä on messias jota palvoa. Oikein hyvä. Eivätpä papparaiset pääse sekoittamaan mitään kunnan touhuja
Ei voi enempää sekoittaa!
Millä ihmeellä Kaskinen nuo rovot maksaa.
Ainut toivo taitaa olla metsä firman kaavailema tehdas työpaikkoineen.
Lumion palkan ymmärtää kun katsoo kuinka mittavia energia-alan ja teollisuuden investointeja havitellaan tuonne rannikolle. Kaskisen tehdashanke, Vaasan akkutegnologian hankkeet, tulevat tuulivoima-alueet merelle, kaikki satojen miljoonien hankkeita. Lumio sai isommjat saappaat kuin Kauhavalaiset pystyy käsittämään.
Metsä Board teki lopullisen päätöksen vasta sitten kun Lumion tulo varmistui , kaupungin johto piti ensiksi saada vahvoihin ja osaaviin ja luotettaviin käsiin ennenkuin miljardi-investointia uskallettiin julkistaa ja lähteä viemään eteenpäin.
Tästähän kertoi kaupunginhallituksen pj:n helpotusta huokuva lausuma: ”Markku Lumion tulo oli enemmän kuin lottovoitto kaupungille!”
Iso firma tuo isot yhteisöverotilitykset.
Varmaankin pörssiyhtiön hallitus seurasi tarkkaan mihin Lumio asettuu voidakseen tehdä kalliin tehdasinvestoinnin sen perusteella.
Jos Markku olisi tullut valituksi Pihtiputaalle Äänekosken tehdas olisi alas ajettu tehdäkseen tilaa uudelle Pihtis tehtaalle tämä on varma tieto.
No Pirttikoskesta saaraan vähintään yhtä hyvä ku Lumiosta.
Pitää vain katsoa, että liikkuu konttien ojissa, eikä autolla pitkin katuja. Se voi tulla todella kalliiksi.
Ehdotan Yli-Tornion pirttihirmua. Hän saa paremmin kauhua aikaan toimistossa.