Toiset väärentäjät pärjää toisia paremmin

Käräjäoikeus antoi tiistaina tuomion jutussa, jossa seurakunnan myöntämiä maksusitoumuksia väärennettiin.

Vuonna 1993 syntynyt nainen väärensi maksusitoumuksia, joita seurakunta oli antanut. Esimerkiksi heinäkuussa 2019 nainen muutti seurakunnan antaman 10 euron maksusitoumuksen summan 110 euroksi. Hän esitti sen kaupassa ja sai ostettua tuotteita 110 euron arvosta.

Samana päivänä sama nainen muutti myös kahden muun 10 euron suuruisen maksusitoumuksen 110 euroksi, minkä lisäksi hän muutti 70 euron summan 170 euroksi. Nainen esitti väärennettyjä sitoumuksia myymälässä ja sai niillä haltuunsa tuotteita yli 200 euron arvosta.

Sama nainen syyllistyi myös useisiin muihin rikoksiin. Hän esimerkiksi väärensi toisen henkilön nimissä valtakirjan, esitti sen apteekissa ja sai huumaavia lääkkeitä.
https://keskustelu.suomi24.fi/t/17524439/emhalonenem-filmasi-elakkeensa-

https://keskustelu.suomi24.fi/t/17596613/tasa-arvoista-emelakeemtta-anon-ja-luulen-

https://www.is.fi/kotimaa/art-2000000387538.html

VÄÄRENTÄJÄT ERIPORTAISSA: summat vaihtelee.

11

100

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Väärät todistukset on ihan yhtä kelpoja kuin oikeatkin todistukset kunnes jää kiinni

    • Anonyymi

      Miksi Tarjalle maksetaan väärää presidentin eläkettä 20400 € vuodessa liikaa ?
      Selitykset turhia kun presidentin palkkio 126000 € siitä eläke 60 % nyt Tarjalle maksussa 96000 € verotta, kun pitäisi olla 75600 € vuodessa verotta. KIEROA ! Demari osaamiskenttää.

      https://yle.fi/uutiset/3-6471415

      • Anonyymi

        Mites tää liittyy Suomen Keskustaan?


    • Anonyymi

      Väärennä ja tee rahaa = Tarja Halonen.

    • Anonyymi

      Tarjan palauttaa ensitilassa 250000 € varastamasa eläkeraha.

    • Anonyymi

      Tavjalla suurempi varkaus .. ei tuomiota. Sdp tasa-arvoa.

    • Anonyymi

      250000 euroa varastanut ei tuomiota?

      • Anonyymi

        Eikös tuo ole maksajan pikaistava. Ei kai Halonen maksa itse, saamiaan eläkerahoja.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Eikös tuo ole maksajan pikaistava. Ei kai Halonen maksa itse, saamiaan eläkerahoja.

        Niinhän sossut aina ettei he maksa. Kukapa muukaan liikaa maksettuja palauttaa kuin ao henkilö. Se nyt olisikin mallillaan jos jonkun muun tahon pitäisi maksaa liikaa annettu,joka palautettava. 250 000 € ei ole ihan pienisumma, jonka kähveltänyt.


    • Anonyymi

      Halonen koittelee oikeusjärjestelmää.

    • Anonyymi

      Onko tavjalla parkkipaikka kadun varressa, vai parkki Hallissa?👸👸

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Näitä venäjä-faneja tuntuu edelleen vaan riittävän - kummallista

      ja lähinnä siis ihan suomalaisia. Mitä hienoa ja hyvää he näkevät maassa joka on diktatuuri, maassa jossa ei ole sananv
      Maailman menoa
      408
      3119
    2. Ulkoistin makuaistini Yleisradiolle

      Nyt voimme luottaa siihen, että Virallinen Totuus tekee maistelutyön puolestamme. Me persulandiassa arvostamme priimaa,
      Maailman menoa
      1
      2289
    3. Sanna on pakottaja, domina

      Pakotti sadistisessti työttömät hakemaan töitä, josta seurasi hirmuinen työttömyys. Näin on asia, jos uskomme Hesarin k
      Maailman menoa
      67
      2263
    4. Skodan hankintaan painostaminen toi potkut

      Kylläpä on kovat keinot käytössä, kun on yritetty pakottaa hankkimaan Skoda painostuskeinoilla. Kyllä valinnan pitää oll
      Skoda
      19
      1930
    5. Niinistö neliraajajarrutteli Natoon liittymistä vielä sodan alettua

      Myöntää nyt itsekin, mikä jo aikaisemmin tiedettiin. Marin vei Suomen ja Ruotsin Natoon. "”Myönnän auliisti jarruttelle
      Maailman menoa
      174
      1443
    6. Kokoomus on Suomen kommunistisin puolue

      "Hallituksessa on erimielisyyttä siitä, kuinka suuri osa veronkiristyksestä hyvitetään datakeskuksille uudella erillisel
      Maailman menoa
      8
      1317
    7. Sukupuolen merkitys elämässäsi?

      Jäin tuossa toista ketjua lukiessani miettimään seuraavaa ... Kuinka paljon koet sukupuolesi vaikuttavan/vaikuttaneen el
      Sinkut
      201
      1119
    8. Kyllä minua hävettää nainen tämä tilanne

      niin kuin se teki silloin aiemminkin. Monellakin tasolla ei minulta sopivaa. Herätät minussa vain niin vahvoja tunteita,
      Ikävä
      44
      1016
    9. Nainen rakas

      Mulle on alkanut tulla sellainen olo että meistä tulee ehkä pariskunta vielä 😌
      Ikävä
      90
      901
    10. Iltalehden evästeasetukset

      No nyt pomppas! Avasin Iltalehden sivut ja niin kuin silloin tällöin sattuu, sivusto kysyi evästeasetuksia, joihin ylee
      Maailman menoa
      101
      882
    Aihe