Suomen Kuvalehdessä oli juttu yhdestä tsuhnasta, joka oli 120 päivää Ukrainassa "taistelemassa". Oli jutun perusteella kova soturi, koulutti ukroppia ja oli joukkueenjohtaja 14 miehen joukkueessa.
Kertoi että neljän kuukauden sodan aikana näki vihollisen yhden ainoan kerran. Olivat uimassa joen rannassa. Tsuhna ei uskaltanut ampua, kun oli varma, että kohta olisi tullut vastustajan tykistökeskitys paluupostissa.
Sanoi että monet eivät nähneet vihollista kertaakaan. Niin kertoi sekin yksi yli 60-vuotias tsuhna, josta on ollut juttua netissä ja Etelä-Saimaassa: kuulemma jonkun vedenottopaikan lähellä väijyivät ja odottivat vihollisia, mutta ei ne tulleetkaan.
Ajatelkaa miten kummallista sotaa: olet neljä kuukautta siellä, mutta vihollista ei näy kuin kerran sattumalta.
Okei no oli joku tsuhna kertonut, miten heidät oli yllätetty ja joutuivat taisteluun. Syytti ukrainalaisia vartiomiehiä. Muutenkin tsuhnille on tyypillistä tämä ukrainalaisten syyttäminen ja moittiminen. Tsuhnat tuntevat olevansa pelastajia ja parempia kuin ukroppi. Että ovat siellä kouluttamassa ja ohjaamassa ja määräämässä.
Turhan reissun tekivät sinne tsuhnat. Siellä pääsi vaan kokeilemaan tuuriaan, että osuuko Gradin kranaatit tai ohjukset tai muut räjähdykset omalle kohdalle.
Tsuhnat Ukrainassa
17
207
Vastaukset
- Anonyymi
Siellä niinku oli yli tuhannen kilometrin pituinen rintama, mutta ei tainneet suomalaiset päästä sinne asti vaan päivystivät takalinjoilla enemmänkin.
- Anonyymi
Siinä on se ero, että tsuhnat säilyy todennäköisesti siellä Ukrainassa hengissä mutta ryssät kuolee.
- Anonyymi
Sunkin elämä on taistelu jo suomessa
- Anonyymi
Ei tsuhnat mahtaneet mitään kun Venäjä valtasi valtavat maa-alueet ukropilta. Tsuhnat hengaili sankareina takalinjoilla ja postailivat someen selfieitä. Samaan aikaan Venäjä laajeni. Ottivat ne alueet itselleen ja sanoivat vaan että nämä on meidän tästä lähtien. Niinhän ne tekivät Suomenkin kohdalla. Tsuhnat menettivät valtavat maa-alueet, eivät mahtaneet mitään.
- Anonyymi
Tiltu, montako ryssää Ukrainassa on jo kuollut?
Milloin riittää? - Anonyymi
Kalinka
kamikaze-lennokit hoitaa zelenskyin itkemään kuin itkupilli.
puuttuu sireeni stuka ukrainan natsit itkee saa omaa lääkettään. - Anonyymi
KYSYMYS: Miksi te ruskitrollit ette ole rintamalla taistelemassa diktaattorinne puolesta? Tyhjähousut vain pieksää täällä suutaan.
- Anonyymi
Maanpetturit sotimassa vieraassa maassa.
- Anonyymi
Eli koetteko tiltut olevanne sodassa Suomea vastaan siellä Pietarissa?
Eli ikään kuin hybridisodassa.
- Anonyymi
Onhan se pöyristyttävää, miten Zelenskyi tapattaa vieläkin koko ajan lisää miehiä ja antaa Venäjän tuhota maataan lisää ja lisää. Viime viikolla ukroppi sai sanoa good bye monille voimalaitoksille ja vastaaville, kun olivat menneet tekemään terrori-iskun Khertsin sillalle ja saivat siitä rangaistuksen. Ei mitään järkeä! Koko maa on kohta oikeasti raunioina. Ja Zelenskyi vaan odottaa USA:n ja EU:n maksavan jälleenrakentamisen.
Tsuhnatkin vaan lähettää koko ajan lisää aseita sen sijaan että työskentelisivät rauhan puolesta. No, kalliiksi tulee tsuhnille Ukrainan uudelleenrakentaminen. Eipä siinä mithään juu... - Anonyymi
Miten ne suomalaiset voivat olla sotimassa Ukrainan armeijassa? Sotilasvala on annettu Suomen valtiolle.
Vai voiko jokainen päättää itse, minkä maan puolesta sotii?
Sotii Kiinan armeijassa tai talebanien joukoissa tai vaikka Venäjän armeijassa?- Anonyymi
Voihan tiltukin käytä hybridisotaa Pietarissa Suomea vastaan.
- Anonyymi
Ryssät ryssii ja tärisee kutsummalla kunnon suomalaisia tsuhnuiksi. Ryssän kännijoukot ja muraatti allahu akbar taistelijat juoksee ojaan ja jättää rynkyt ja ajoneuvot jälkeensä. Ryssät on on aina kehuneet ja tosipaikan tullen ryhmällä ryssineet!
- Anonyymi
Tsuhnilla on kokemusta yhteistyöstä niin Saksan kuin Ukrainakin natsien kanssa. Yhteistä näille on, että kumpikin yhteistyö päättyi tappioon ja valtaviin alueluovutuksiin. Myös Afganistanissa tsuhnat joutuivat luovuttamaan ja lähtemään karkuun, kun Afganistanin omat pojat vapauttivat maansa Naton miehityksestä.
Kolme tappiota peräkkäin tsuhnilla. Silti eivät opi vaan koittavat pyristellä. Pysyisivät perhana omalla maallaan! Pakkoko sitä on rynnätä sotimaan Neuvostoliittoon, Afganistaniin ja Ukrainaan. Turpiin tulee ja sitten tullaan uikuttaen kotiin takaisin.- Anonyymi
Afganistanissahan ryssillä meni tosi hyvin.🤣🤣🤣🤣 ja eipä ole kehumista ukrainassakaan.🤣🤣🤣🤣 Turpiin tulee että tukka lähtee.
- Anonyymi
Afganistanin jälkeenhän romahti koko neuvostoliitto. Ja taitaa käydä ukrainan sodan seurauksena venäjälle samoin. Thatsekistanin pressa jo ripitti "suuren ja mahtavan" venäjän putinia oikein olan takaa.
- Anonyymi
Kukapa olisi uskonut, että vielä sen jälkeen kun Jugoslavia hajosi ja jaettiin moneen osaan, niin se ei jäänyt viimeiseksi, vaan 2020-luvulla on Ukrainan vuoro hajota.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Joskus mietin
miten pienestä se olisi ollut kiinni, että et koskaan olisi tullut käymään elämässäni. Jos jokin asia olisi mennyt toisi244716- 883724
Ryöstö hyrynsalmella!
Ketkä ryösti kultasepänliikkeen hyryllä!? 😮 https://yle.fi/a/74-20159313483125- 542667
- 2062621
- 512599
Sukuvikaako ?
Jälleen löytyi vastuulliseen liikennekäyttäytymiseen kasvatettu iisalmelainen nuori mies: Nuori mies kuollut liikenne322400- 1522338
- 311955
Avustettu itsemurha herättää vahvoja tunteita - Laillista Sveitsissä, ei Suomessa
Hilkka Niemi sairastaa harvinaista PLS-sairautta. Hilkan on elettävä loppuelämänsä parantumattoman sairauden kanssa, jok1081539