Lidlistä kilo kanaa pakkaseen 9.90e.
kilo kanaa
Anonyymi-ap
17146
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 17
Vanhimmat
Possunpötkö kilohinta 9.90e mutta possupötkön kiloon mahtui vain 850g lihaa ja loput rahastusta.
Mikä on kasvispihvin kilohinta ?
Kasvispihvit ei oikein maistu. Joten ei tietoa. Syön juureksia ja ne ovat melko halpoja.
Porkkanen järsiminen onkin terveellistä.
Jep. Syö porkkanaa näet paremmin.Prosessoidut kasvissoijapihvit on soijien juttuja. Minä syön papuja ja juureksia.
Ja väliin mahtuu persimon sekä banaanit nälkää torjumaan.
Persimon siivut ovat erittäin maukkaita leivän päällä.
En ole edes tainnut maistaa persimonia. banaanit menee joko sellasenaa tai smoothiessa.
Minä myös. Eilen kävin hakemassa juustoa, leipää, makkaroita Lidlstä. Juureksia aion syödä edelleen.
Eilen ostin 2.5 kiloo kanasuikaleita lidlistä.
Herra jumala. Mitä maksoi?
Se oli 5.70 750g paketti. Ennen 750g Maksoi 4.75 joten on se eurolla noussut. Lidlissä kanasuikaleet marinadissa on halvempia kuin prismassa. Prismassa 300g maksaa 4.20. Ostan siis isompia paketeja lidlistä kerralla monta.
Mitä järkeä on ostaa kokonaista kanaa kun hävikkiin menee osa, ei niitä luita syömään pysty. Itse en koskaan osta mitään sellaista missä luita yms mitä ei voi käyttää.
Tämä kilo kanaa oli fileinä. Täyttä lihaa.
Kannattaako sitä pakastaa kun eihän siinä ole kun neljä annosta eli 2 päivän lämpimät ruoat? Ja köyhällä pakastin?
Köyhä säästää paljon pakastimen ansiosta jos viitsii laittaa ruuat isompina erinä ja sitten annoksina pakkaseen. Yhtäaikaa voi uunissa laittaa monta ruokaa ja hellalla lisää. Säästöä tulee sähkössä ja kauppalaskussa kun pystyy paremmin hyödyntämään myös tarjouksia, jos ei heti kerkee lihoja laittamaan ruuaksi niin laittaa pakkaseen. Itse teen keskitetysti ruokaa parina - kolmena päivänä kuukaudessa niin että on ainakin kolmen viikon ruuat sitten valmiina annoksina pakkasessa eikä tarvii monena päivänä peräkkäin samaa syödä. Nytkin on 7 eri ruokaa X 3 eli kolmen viikon ruuat valmiina annoksina. Mikrossa lämmitys vie paljon vähemmän sähköä.
Ostan koipireisii usein. Niitten hinta noussut eurolla. Ennen kilon sai 2 eurolla kun nyt maksaaa 3 euroa.
Halpaa ja todella hyvää lihaa.
Itse syön melkeinpä pelkästään kanaa juurikin tuon hinta-laatu-suhteen vuoksi.
Nyt viikolla tosian ostin 10kg painoisen viljaporsaan etuneljänneksen, maksoi 2,99€/kg, eli tuo köntti maksoi kaikkinesa noin 30€.
Melkeinpä ilmaista ruokaa.
Pakkaseen kyllä menee suurimmaksi osaksi paloiteltuna, mutta eilen keitin siitä jo 10 litran kattilallisen lihasoppaa. Jouluksi säästän tuosta köntistä 3-4kg palan, minkä kypsyttelen uunissa joulupöytään.
Nyt ei tosiaan tarvitse lihaa ostaa ainakaan pakon takia, kanaa kyllä varmaan tulee ostettua välillä vaihtelun vuoksikin jo, jos sitä saa vain tarpeeksi hyvällä tarjouksella.