https://www.verkkouutiset.fi/a/jukka-kopra-jengirikollisuus-kitkettava-pois/#fdcf87ad
Pääministeri Sanna Marinin (sd.) hallitus on laatinut entisen sisäministerin Maria Ohisalon (vihr.) (nykyinen ympäristöministeri) johdolla sisäisen turvallisuuden selonteon, mutta siinä ei Kopran mukaan juurikaan huomioida järjestäytynyttä rikollisuutta tai rikollisjengejä.
Jäsenistä 90 prosenttia on täysi-ikäisiä ja 95 prosenttia ulkomaalaistaustaisia
15
95
Vastaukset
- Anonyymi
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/d4c6453c-8c85-4830-9d14-17cf562e028a
toteuttiko omaa uskontoa? - Anonyymi
mtv rikospaikka ohjelmassa kävi ilmi että jopa vaarallinen muu rikollinen sanoi että jengeillä on erittäin pahaa toimintaa. Pekka Lehtinen asian toi esiin
- Anonyymi
Lisää rikospaikka tänään mtv
- Anonyymi
ja loput 5 % on toisen polven maahanmuuttajia
- Anonyymi
Oletteko huomanneet miten fanaattisesti eräs sekopää ajaa maahanmuuttofantasiaansa?
- Anonyymi
kaikki suomen hyysärit ovat fanaattisia mamuttajia
On kokemusta
Olen esim saanut kommenttaea mamuista että
Sivisty tai kuole - Anonyymi
katsokaa esim suomen pakolaisavun tai -neuvonnan sivuja
kaikki hyysäriakkoja
- Anonyymi
auttakaa noita pienoisia hyeenoita ne on niin söpöjä ruskeine silmineen 🤣
- Anonyymi
Aseet ja huumeet rahaa
Uutiset kertoo- Anonyymi
Uutiset kertovat muutakin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/6112737a-1b4d-4a16-8642-d2eb4ed4a2c1
- Anonyymi
Ei voida puhua ulkomaalaisten jengeistä, kun ei ole 101% ulkomaalaistaustaisia ja suurinosa on SUOMALAISIA kaksoiskansalaisia!
Taas menee meidän suvakkien piikkiin tämäkin.
Suurin syy tälle on maahanmuuttajien lasten vanhemmat.
Opettavat lapsensa kotonaan oman kulttuurinsa arvojen mukaan. Tuo vaan ei päde täällä Suomessa eikä länsimaissa.
Peruskoulusta valmistuesssaan nämä mamujen lapset ovat noin 2-vuotta jäljessä muista oppilaista. Hae siinä sitten lukioon ja myöhemmin yliopistoon.
Miksi?
Siksi, että eivät osaa suomea mennessään kouluun. Huonosti organisoidussa koulussa koko luokka alkaa laahaamaan perässä kun paneudutaan 2-3 vuotta suomenkielen alkeisiin. Suomea osaamattomalla oppilaalla menee 1-3 vuotta ennen kuin pääsee kiinni ekan luokan tietoihin.
Ratkaisu
Maahanmuuttajien täytyy luopua perinteestään jonka mukaan äiti kasvattaa lapsensa kotona.
Käytännössähän lapsia pidetään muutama vuosi kotona äidin helmassa oppimassa islamia ja vanhempien äidinkieltä. Sitten muksut ovatkin keskenään isolla joukolla pihalla leikkimässä ja äidit kotona.
Sitten kun on aika, niin äiti voikin arabiaksi kertoa kullan nupuilleen, että nyt lähdetään kouluun.
Ratkaisu olisi se, että muksut viedään päiväkotiin ja ehdottomasti ainakin eskariin. He oppivat suomenkielen ja perusasioita eurooppalaisessa ryhmässä toimimisesta.
Näillä eväillä heillä on sitten mahdollisuuksia koulussa.- Anonyymi
eipä ollut mikään uutinen, vaikka vihervasemmisto toisin väittää, muistakaa kun seuraavan kerran äänestätte.
- Anonyymi
Ja joka ikinen mamutaustainen pitää palauttaa.
- Anonyymi
Suojavärin turvin voi touhuta vapaammin.
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!
"Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti24045291Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.
KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!3011223Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %
Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy17910827Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta
Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump369691Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.
IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla858508Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija
https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua2236501Pirjo sanoi Esalle
Painu sinä Esa hevonvittuun... johon Esa? Laittakaapa ehdotuksia. # ==================== # APUFUNKTIO: satunnainen kok03190Jos mä joisin
Itteni känniin nyt, voi olla että mä tunnustaisin sulle kuinka ihastunut oon ollu suhun viimeiset 2 vuotta. Eikä mua pys282202- 321525
Koulu-uhkaus.
Meinaatteko päästää lapsenne kouluun, niin kauan kun tämä uhkaaja siellä myös on? Tekijä on kaikilla tiedossa.261490