Kahovkan vesivoimalaitos ja tekojärvi

Hersonin rintamaa seuraavat asiantuntijat pohtivat sellaista mahdollisuutta että Venäjä rajäyttäisi jättiläismaisen Kah’ovkan vesivoimalaitoksen ja sen padot jolloin Dneprjoelle muodostuisi tulvatsunami joka hukuttaisi ja tuhoaisi valtaosan jokirannan ja suiston paikkakunnista. Itse Hersonin kaupunki tosin säästyisi koska se on rakennettu valtaosin korkeammalle paikalle. Krimin vesihuolto katkeaisi ja rintamalinjalla sijaitsevan ydinvoimalan jäähdytys muuttuisi mahdottomaksi.

Onko tämä Putlerin seuraava siirto?
31186
1Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 31

Vanhimmat

No jos vähänkään on seurannut asioita niin hukuttavat itse itsensä mutta ukrainalaiset antavat mahtavat suosionosoitukset ja keräävät ankeriaat.

1Äänestä
  • Mites ........ viihtyykö nahkiaiset Ukrainan vesistössä?. Meinaan ryssä olis hyvä "merta".

    Nahkiasen maku voi kyllä olla "ryssämäinen", savustettunakin. :-)

    Äänestä

Näyttäisi siltä, Venäjä nimittäin on miinoittanut tuon padon.

1Äänestä
  • Kyllä näin Stalin tappoi kymmeniä tuhansia kansalaisiaan räjäyttämällä kyseisen padon joten Putinille ei ole mikään ongelma räjäyttää patoa ja siten yrittää suorittaa kymmenien tuhansien siviilien joukkomurhaa jälleen puhumattakaan aineellisista vahingoista .

    Onhan Putinin toimet tähänkin asti ollut vain mielipuolista tuhoamista ja siviilien tappamista joten mikä tätä psykopaattista hullua estää jatkamasta sitä lopulliseen tappioonsa asti.

    1Äänestä

  • Nimenomaan estääkseen paikalle pääsevät ukrainan sabotaasijoukot

    Äänestä

  • Anonyymi00015 kirjoitti:

    Nimenomaan estääkseen paikalle pääsevät ukrainan sabotaasijoukot

    Roskaa. Ukrainalla ei ole minkäänlaisia intressejä räjäyttää patoa. Venäjällä on: ukrainalaisten siviilien massamurha.

    1Äänestä

Venäjä kieltää miinoittaneensa padon ja voimalaitoksen eli suomennettuna Venäjä on 100% varmasti miinoittanut padon ja voimalaitoksen aikomukseen räjäyttää se.

1Äänestä

Valmistautuuko Putler jättämään Krimin? Krimin suurin ongelma on vesihuolto, joten tämä olisi muuten itsensä kiusaamista.

Äänestä

Eipä sieltä mitään tsunamia tule.
Tiltulla on nuppi pahasti sekaisin.

1Äänestä
  • Jos koko pato romahtaa, niin kyllä sieltä vedenpaisumus tulee. Padossa näyttäisi nyt olevan reikä.

    Äänestä

Oikea järvi ei kulu soutamalla.

Onko tekojärvien tila siltä osin jotenkin toinen?

Eikö TNT- soutu olekaan ekologisesti kestävä vaihtoehto???

Äänestä

terroristi mikä terroristi... tämän sodan tarkoitus on putinille vain voitto ei mikään muu...mutta ei elämä ole putininellaan ikuista ,aina tulee diktaattoreille noutaja...
mutta kun sota menee siihen pisteeseen että kun olaan häviöllä niin kostetaan...voihan ukrainakin kostaa venäjälle ..?

Äänestä

Niiden pitää olla aika tarkkana, koska vaarana on hukuttaa heidän omat joukkonsa Hersonin sillanpäässä. Sellaisen tempun jälkeen jopa Venäjän olosuhteissa voisi jo seurata avoin kapina.

1Äänestä
  • "Sellaisen tempun jälkeen jopa Venäjän olosuhteissa voisi jo seurata avoin kapina."

    Ei venäjällä .
    Stalin tappoi omat joukkonsa ja siviilit siellä räjäyttämällä padon se oli vain juhlan aihe.

    Ei venäjällä ihmisellä ole mitään arvoa se on vain sankarillista saada kuolla johtajan puolesta kurjuudessa elävät omaiset ovat onnellisia kun heidän poikansa on saanut isänmaan sankarin stautksen kuollessaa ei sillä ole merkitystä tappaako ne venäjän diktaattori vai joku muu pääasia että kuolee julkisesti isänmaan puolesta siinä maatuskat saavat ylpeillä keskenään kyläjuhlilla kenen lapsia on isänmaan puolesta kuollut eniten .

    1Äänestä

  • Ukrainan väki pois ja tykillö mäiskis.... Rotat lähtee kerralla

    1Äänestä

  • Anonyymi00011 kirjoitti:

    Ukrainan väki pois ja tykillö mäiskis.... Rotat lähtee kerralla

    ...ja kotvasen kuluttua Kiovassa sataa taas ...

    Äänestä

  • Anonyymi00011 kirjoitti:

    "Sellaisen tempun jälkeen jopa Venäjän olosuhteissa voisi jo seurata avoin kapina."

    Ei venäjällä .
    Stalin tappoi omat joukkonsa ja siviilit siellä räjäyttämällä padon se oli vain juhlan aihe.

    Ei venäjällä ihmisellä ole mitään arvoa se on vain sankarillista saada kuolla johtajan puolesta kurjuudessa elävät omaiset ovat onnellisia kun heidän poikansa on saanut isänmaan sankarin stautksen kuollessaa ei sillä ole merkitystä tappaako ne venäjän diktaattori vai joku muu pääasia että kuolee julkisesti isänmaan puolesta siinä maatuskat saavat ylpeillä keskenään kyläjuhlilla kenen lapsia on isänmaan puolesta kuollut eniten .

    Tsaari tapatti myös omat joukkonsa itärintamalla ja seurauksena oli väkivaltainen vallankumous.

    1Äänestä

  • Anonyymi00012 kirjoitti:

    ...ja kotvasen kuluttua Kiovassa sataa taas ...

    Palopomeja osaa muutkin tehdä.... Juoksuhaudan kaste.. Siinä itkee krokotiilin hampaat..

    Äänestä

Ainoastaan Ukrainalla on motiivi räjäyttää pato.

Kun venäjää eivät saa alueelta ajettua pois, niin Ukraina räjäyttää padon.

Äänestä
  • Mitäpä jos venäläiset ajetaan pois, mutta pato räjähtää silti?

    Äänestä

Luin netistä ruotsalaisten tekemän arvion mitä tapahtuu pahimman skenaarion mukaan jos Venäjä räjäyttää padon.

Tulva-aallon matka padolta Hersonin kaupunkiin kestää 19 tuntia ja kun se saavuttaa Hersonin Antonieskin sillan kohdalla aalto on noin 4-5 metriä korkea.

Topografisen karttojen ja pinnamuotojen perusteella pääteltiin että valtaosa tulvavedestä nousisi vasemmanpuoleiselle rannalle, eli siis venäläisten omiin asemiin. Ukrainalaisten puolella taas Dniepriin laskevat pienemmät joet alkaisivat hetkellisesti virrata väärään suuntaan ylöspäin ja tulvisivat yli äyräydensä.

Geneven sopimuksen mukaan patojen räjäyttäminen on sotarikos, mutta eipä tuo ole Venäjää aikaisemminkaan häirinnyt.

Lähteenä:
https://cornucopia.se/2022/10/worst-case-modelling-for-nova-kakhovka-dam-break/

Äänestä

Jos joku sen padon räjäyttää se on Ukraina tai USA.
Krimin vesihuolto on tämän padon varassa. Olisi sama kuin jos Venäjä olisi räjäyttänyt kaasuputket, yhtä pöllö ajatus.

Äänestä
  • Tuo väite siitä Krimin vesihuolto olisi tämän padon varassa ei pidä paikkaansa. Kun Venäjä laittomasti liitti Krimin itseensä vuonna 2014 Ukraina laittoi Krimin vesikanavan pääosin kiinni ja Venäjän oli pakko kehittää muita ratkaisuja. Kanava avattiin uudelleen vasta tämän vuoden helmi-maaliskuussa kun Venäjä valtasi vesivoimalan ja padon alueen itselleen pienten vihreiden miesten avulla.

    Eli jos se pato räjähtää niin Venäjä sen rikoksen takana on, vaikka toki Kreml ja Kremlille uskolliset pikkutrollit muuta väittäisivätkin.

    1Äänestä

Ei ole! Tämä mahdollinen ukrainan seuraava terrori isku oli puheenaihe venäjän saitilla jo pari viikkoa sitten! Sen takia nyt venäjä sitä on miinoittanut että ei ukraina pääsisi ainakaan niin helposti sabotoimaan! Onneksi olivat saaneet vihiä ukrainan aikeista.

Äänestä

Venäläiset ovat räjäyttäneet tänään osia joen ylittävästä patosillasta, mutta itse voimalaitos ja pääpato ovat vielä ehjiä.

Äänestä
  • Joo, ylikulun ne estää, ei ole tarkoitus tuhota patoa ja voimalaa.

    Äänestä

Venäjän nyt hallitsema Dnipron eteläranta on maastoprofiililtaan se matalampi puolisko, joten mikäli pato menisi, niin he todennäköisesti saisivat itse niskaansa isomman määrän seurauksista.

Äänestä
  • Tämä on totta. Mutta Venäjä on historiansa ja tämänkin sodan valossa osoittanut ettei se välitä siviileistä tai tavallisista rivisotilaista pätkääkään. Kremlin eliitille he ovat vain lihaa lihamyllyssä.

    Äänestä

Padon yläpuolisen vesimassan voi laskea pois patoa räjäyttämättä.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Hersonin rintamaa seuraavat asiantuntijat pohtivat sellaista mahdollisuutta että Venäjä rajäyttäisi jättiläismaisen Kah’ovkan vesivoimalaitoksen ja sen padot jolloin Dneprjoelle muodostuisi tulvatsunami joka hukuttaisi ja tuhoaisi valtaosan jokirannan ja suiston paikkakunnista. Itse Hersonin kaupunki tosin säästyisi koska se on rakennettu valtaosin korkeammalle paikalle. Krimin vesihuolto katkeaisi ja rintamalinjalla sijaitsevan ydinvoimalan jäähdytys muuttuisi mahdottomaksi.

Onko tämä Putlerin seuraava siirto?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu