Vertailkaapa asuntojen hintoja Tampereen laitamilla ja kuntarajan ylittämisen jälkeen, omistusasuntojen hinnat ja vuokrat tippuvat selvästi kun mennään naapurikuntien puolelle. Niistäkin on nykyään hyvät bussi- ja junayhteydet Tampereelle.
Edullisempi asuminen houkuttelee kehyskuntiin
Anonyymi-ap
582
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Onneksi on sen verran menestynyt elämässä ettei tarvi tyytyä halvimpaan vaihtoehtoon.
Ennekaikkea pääsee kakkos vyöhyke maksullakin , kun on Nysse. Yksityisten Paunun linjojen aikaan vajaa 10 vuotta sitten bussimaksut olivat tuplat.
Jos asuu satasen halvemmalla on hyöty suunnilleen 5eur netto per työpäivä/kk ja jos noin 2 tuntia työmatka päivässä niin empä tiedä, viikossa 25 eur hyöty mutta yhden työpäivän tunnit.
Mutta kuitenkin. Jos pitää lapsia kuskata harrastuksiin tai itse käy jossain iltakursseilla, niin bussi tai juna on melko hidas väline edestakaiseen kulkemiseen.
kyllä kohta hinnat romahtaa kuten vuokratkin 🙂 katsos korkojen kehitystä .
Voi tulla kovempi rysähdys , kun ysärinä ?