Onko synti uskovalle ottaa kaskovakuutus

Anonyymi-ap

Vai voiko uskoa että Herra suojaa uudestisyntynyttä. Jotkut vakuutukset on pakollisia mutta lihottaako kasko vain yhtiöitä. Miten otatte vakuutuksia? Ollako ottamatta kasko?

Joku saarnaaja kertoo ettei ollut kaskoa, ja tuli lopulta itselle kalliiksi. Mietin onko heille vakuutus synti. Vai tahapula. Ainakin kirpaisee kukkaroa jos jotain sattuu. Mika on oikein. Luotan Herraan vain ? On vaikea taiteilla maallisen lain tai sopimusten ja Herraan luottamisen välillä.

7

68

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Sanotaan että Herra suojaa omiaan esim heikoilla jäillä et huku kuten syntinen. Et saa ko ronaa

      • Anonyymi

        Joo. Uskossa olian ei tarvitse edes katua ylittäessään katsoa, tuleeko autoa. Senkun torhoaa tielle. Kyllä Jumala omistaan huolta pitää.


    • Anonyymi

      Jos puhuja- pappien suussa on Jumalan antamat neuvot ja ohjeet elämään, niin papin suu on puhunut Pyhyydestä.

      Edenissä Jumala ohjeisti Adamia, ja Adamilla oli mahdollisuus elää neuvoissa siten, että teot olisi ollut hänen puoleltaan selvä.
      Eli tieto olisi ollut merkkinä otsassa ja kädessä, sekä jaloissa. Mutta, Adam möi pedon merkille- mielensä, eli otsatiedon, "mielen" ja teot, käden, sekä jalan kautta toteutti "otsamerkkiä".. Adamista tuli pedonkuvan esimerkki siitä, mikä meidän otsassa - mielessä, sekä tekoina toteutamme.

      Warjokuvassa, ts. vanhassaliitossa kirjoitetaan meidän mieliimme tartuntapinnan, eli kielen, joka puhuu mieliimme sen mikä siten suojaa uudestisyntynyttä elämään Jumalan mielen mukaan ja mikä myy sielun siitä pois.

      Pedonmerkistä on tavallaan tämä kuva - kirjoituksista, mikä antaa sen oikean kuvan, - oikean kuvan siitä, millä ostetaan ja myydään sielu.

      Se sielu, mikä syntiä tekee - sen on kuoltava ja kuoelma on II- kuolema helvetin tulessa, mutta elämä - merkkinä otsassa on tieto pelastuksesta kristuksesta ja hänen jalanjäjissä seuraaminen, että nähdään Isä, mikä on taivaissa, ja Jumalan valtakunnan lain päämäärä, eli rakkaus.
      Ko. rakkaus on iankaikkinen. Rakkautta ei voi tappaa - rakkaus on iankaikkisen elämän armolahja.

      *Tämä papin suusta - tuo elämän, eli rakentaa sille perustukselle, jossa on iankaikkisen elämän sanat. Sen vakuttaa Kirjoitukset, ja joka tuntee kirjoitukset eivät eksy. Perinnäissääntöihin ei pidä asioita sotkea.

    • Anonyymi

      Katsellaan kirjoituksia aivan mielenkiinnolla.
      https://fi.wikipedia.org/wiki/Sodoma_ja_Gomorra

      Eli kiinnitetään mielemme tähän maailmaan ja katsotaan kenelle se kuuluu!
      Kenen Vallassa on iankaikkinen elämä ja kenen ei!
      Mietitään Nooaa, sekä arkkia. Se opetus kertoo arkki- kuvauksessa, joka rakentaa meille suojapalttoon, ts. puetaan Kristuksen verisuojapukuun. Lämmitellään tässä kylmässä maailmassa siihen asti, kun kaikki on asetettu kohdalleen.
      ; )

      No, vilastaan meidän korruptiomaailmaa- joka kiiltää, antaa silmäinpyynnölle halullisuuden, sekä kätemme, sekä jalkamme taas seuraamaan, sekä lämmittelemään tämän ajan palttookaupoissa. "Tuntuuko lämpimälle, lämmittääkö maailma ja miten"? Sopii miettiä.
      Abraham on mielenkiintoinen persoona, joka avaa silmämme tämän maailman nuotion tuleen. Onko meidän maailmamme jotenkin vialla ja miten?
      Saako köyhä leivän, alaston vaatetetaanko - pidämmekö heikoista huolta, esimerkkinä vai riistämmekö kiiltävään maailmankuvaan ja elämänhaasteisiin köyhän leivässä. Otamme ja kulutamme.
      Olisiko Jumalan maailma kaltaisemme elämäntapainen taho ja elämä?
      Abraham kävi kauppaa, että löytyykö Sodomasta riittävästi vanhurskasta, ettei tarvita hävitystä. No löytyikö?
      No, voimme lämmitellä nyt tulella jonka "Abraham" rakensi mieliimme, kun ei löytynyt. Sen tulen ääressä Sodoma ja Gomorra lämmitteli ja se lämpö on maailman lopussakin edessä. Eli me valitsemme sen, minkä tulilla sydämemme on lämpenee.

      Maailman viat poistetaan ja millä se muutetaan kohdilleen. Nooalla oli oma - ja Abraham toi toisen kuvaavan muodon asioihin. Ymmärrämmekö me asioita?

      Tieto - tiedonpuun hedelmät on nautittavana meidän edenissämme.
      Syödäänkö elämänpuusta, ja vai - mitkä puut on ravitsemassa mielemme elämää tänään.

      ts. warjolain ajan kuvaukset ovat meille peili, jonka kautta jäsennämme tietopuolta ja on kieli, jolla tartutaan käsittämään asioita. jos tätä kieltä ei olisi, niin olisimme eläimen tasolla vain lihan vievänämä, ja se elämäntaso näkyisi lopputulemisista.
      Maailma elää sen syömämme ravinnon muodossa.

    • Anonyymi

      Minulla on kasko sen takia, että kolhin autoani mutta haluan sen olevan kunnossa mahdollisimman edulliseen hintaan. Jumala ei tule oikomaan peltejäsi ilmaiseksi. Taaskin menee lokasuoja ja puskuri korjattavaksi.

    • Kaskovakuutuksesta en tiedä mutta kasvovakuutus voisi olla aiheellinen.

    • Anonyymi

      Ainakin koronanaikaiset sai kuulla Jumalan sujelevan omiaan. Älä ota rokotusta

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      245
      4422
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      123
      2879
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      41
      2632
    4. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      83
      1606
    5. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      116
      1508
    6. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      49
      1229
    7. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      85
      1164
    8. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      202
      1052
    9. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      45
      996
    10. Ne viimeiset kerrat

      Kun katsoit minua niin lämpimästi. En unohda sitä ❤️
      Ikävä
      59
      993
    Aihe