400 000 euroa maksoi Al-holilaisen tuonti Suomeen

Anonyymi-ap

Että tuollainen summa sitten meni tuohon järjettömyyteen.

Syyrian al-Holin ISIS-pakolaisleiriltä Suomeen tuotujen äitien ja lasten palautukset ovat maksaneet veronmaksajille noin 400 000 euroa.

Asiasta kertoo Suomen viranomaistoiminnasta al-Hol -kokonaisuudessa vastaava ulkoministeriön konsulipäällikkö Jussi Tanner twitterissä. 25 lasta ja yhdeksän aikuista.

Nämä isis-äidit oli pääasiassa kai somaleita, mutta seassa ainakin yksi ihan suomalainenkin jihadisti.

Mutta ei sieltä ketään olisi pitänyt hakea, nämä äidit ovat itse sinne lähteneet ja ovat vastuussa lastensa kohtalosta. Jos lapsia kuolee, se on ihan äitien oma vika.

Ja nämä lapset vähän iästä riippuen ovat jo aivopestyjä ääri-islamiin, eivätkä siitä muuksi muutu, eli kasvaessaan saattavat olla myös uhka. Ja äidit saa ihan rauhassa täällä levittää väkivaltaista ideologiaansa, he pääsivät kuin koira veräjästä, mitään tuomioita ei edes yritetty niille saada. Jopa Ruotsissa on annettu tuomioita noille, mutta Marinin hallitus on tällainen.

11

73

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Maksoi ehkä kyllä. Todellinen maksu se kuitenkaan ole. Elävät nyt täällä muiden verorahoilla ja elinikä on vielä pitkä. Lapset pieniä ja luultavasti jo kohta kadulla häiriköimässä. Eli todellinen summa on julmetusti suurempi eikä kukaan välitä. Näitä vaan tänne kuskataan sieltä ja muualta ja kohta ollaan kuin Ruotsissa. Kantaväestö ei uskalla enää edes päivänvalossa ulos.

      • Anonyymi

        Joo, loppusumma tulee oleen valtava.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Joo, loppusumma tulee oleen valtava.

        Niinpä, elinikäinen elättäminen. Jos vielä tekevät aikuisina rikoksia, niin joltakin voi mennä vielä henki.


    • Anonyymi

      Onhan tuo nyt tärkeämpää kuin esim. kantasuomalaisen lääkäriin pääsy.

      • Anonyymi

        Punavihreiden mielestä.


    • Anonyymi

      Vihreiden vika.

    • Anonyymi

      Ja kansalle valehdeltiin että nämä itse maksaa matkansa toki oli tiedossa että pekka ja kumppanit kusettaa mutta näin ne valehteli kansalle päin naamaa tässäkin asiassa.

    • Anonyymi
    • Anonyymi

      >>25 lasta ja yhdeksän aikuista. noin 400 000 euroa.

      No, siittä voit alkaa laskeskeleen, mitä porrrvarin juonittelu voisi maksaa, ja KUKA maksaa !!!! Tässä herrrliinin sanomain veijjarin julistus asiasta. Teillä kun ei kuulemma enää jaksa edes "seisoa" ...

      Suomeen tarvitaan uutta väkeä ja paljon
      https://www.hs.fi/paakirjoitukset/

      t. haans.sea

    • Anonyymi

      Tuolla nyt ei ole mitään väliä, ei tuo ole kummoinenkaan summa.
      Pitää noutaa loputkin lapset ja äidit pois leiriltä.
      Tuon asian arvostelu on pelkästään rasismia.

    • Anonyymi

      34 hlö, elinkaarikustannus hyvässä tapauksessa 1milj €/nuppi. Kokonaisku 34 milj €.
      Huonommassa, jengirikollisuutta terrorismia jne, 2-3milj €/nuppi. Kokonaiskulu 68-102 milj €.
      Näillä mennään.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Klaukkalan onnettomuus 4.4

      Klaukkalassa oli tänään se kolmen nuoren naisen onnettomuus, onko kellään mitään tietoa mitä kävi tai ketä onnettomuudes
      Nurmijärvi
      121
      5755
    2. Yleltä tyrmäävä uutinen

      Ylen uutisen mukaan Raamattu on keksitty n. 2600. Putoaako kristinuskolta pohja kokonaan alta pois? https://yle.fi/a/74
      Luterilaisuus
      476
      1884
    3. Riitta-Liisa ja Toni Roponen: Ero! Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa.

      Riitta-Liisa ja Toni Roponen eroavat. Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa. – Talvi on ollut elämäni synk
      Maailman menoa
      21
      1262
    4. Pakko kertoa mies

      Äitini tietää, että olen ihastunut sinuun. 😳 halusin että hän näkisi sinun kuvan ja pyysin googlaamaan sinua. Kommentti
      Ikävä
      111
      1223
    5. Sinä vain tulit elämääni

      Ja joku tarkoitus sillä on ollut. Näyttämään mitä olen ja kuinka arvokas voisin olla. Se muutti ja käänsi elämäni suunna
      Ikävä
      86
      1093
    6. Millaisia ajatuksia on kaivatusta ja tilanteestanne tänään?

      Kerro omista mietteistäsi tai lähetä terveisiä. Ehkä hän lukee ja lähettää sinulle takaisin omia mietteitään.
      Ikävä
      48
      1005
    7. Miten koskettaisit häntä?

      Miten lähestyisit jos hän olisi lähelläsi nyt..
      Ikävä
      64
      961
    8. Mitä ajattelet

      Kaivattusi uskosta tai onko hän uskossa?
      Ikävä
      64
      916
    9. Tiesitkö mies

      Kuinka paljon mulla oli tunteita sua kohtaan? Jos et tiennyt,olisiko tietäminen vaikuttanut tapahtumiin? Ihmettelen kyll
      Ikävä
      59
      875
    10. Kuulin että Metsa Manille kaavaillaan Maaseudun Sivistysliiton kunniakirjaa ja jotain

      muutakin huominosoitusta. Syystä että on on elvyttänyt huomattavasti videoillaan vanhemman väen englanninkielentaitoja.
      Tuusniemi
      24
      874
    Aihe