Että tuollainen summa sitten meni tuohon järjettömyyteen.
Syyrian al-Holin ISIS-pakolaisleiriltä Suomeen tuotujen äitien ja lasten palautukset ovat maksaneet veronmaksajille noin 400 000 euroa.
Asiasta kertoo Suomen viranomaistoiminnasta al-Hol -kokonaisuudessa vastaava ulkoministeriön konsulipäällikkö Jussi Tanner twitterissä. 25 lasta ja yhdeksän aikuista.
Nämä isis-äidit oli pääasiassa kai somaleita, mutta seassa ainakin yksi ihan suomalainenkin jihadisti.
Mutta ei sieltä ketään olisi pitänyt hakea, nämä äidit ovat itse sinne lähteneet ja ovat vastuussa lastensa kohtalosta. Jos lapsia kuolee, se on ihan äitien oma vika.
Ja nämä lapset vähän iästä riippuen ovat jo aivopestyjä ääri-islamiin, eivätkä siitä muuksi muutu, eli kasvaessaan saattavat olla myös uhka. Ja äidit saa ihan rauhassa täällä levittää väkivaltaista ideologiaansa, he pääsivät kuin koira veräjästä, mitään tuomioita ei edes yritetty niille saada. Jopa Ruotsissa on annettu tuomioita noille, mutta Marinin hallitus on tällainen.
400 000 euroa maksoi Al-holilaisen tuonti Suomeen
11
73
Vastaukset
- Anonyymi
Maksoi ehkä kyllä. Todellinen maksu se kuitenkaan ole. Elävät nyt täällä muiden verorahoilla ja elinikä on vielä pitkä. Lapset pieniä ja luultavasti jo kohta kadulla häiriköimässä. Eli todellinen summa on julmetusti suurempi eikä kukaan välitä. Näitä vaan tänne kuskataan sieltä ja muualta ja kohta ollaan kuin Ruotsissa. Kantaväestö ei uskalla enää edes päivänvalossa ulos.
- Anonyymi
Joo, loppusumma tulee oleen valtava.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Joo, loppusumma tulee oleen valtava.
Niinpä, elinikäinen elättäminen. Jos vielä tekevät aikuisina rikoksia, niin joltakin voi mennä vielä henki.
- Anonyymi
Onhan tuo nyt tärkeämpää kuin esim. kantasuomalaisen lääkäriin pääsy.
- Anonyymi
Punavihreiden mielestä.
- Anonyymi
Vihreiden vika.
- Anonyymi
Ja kansalle valehdeltiin että nämä itse maksaa matkansa toki oli tiedossa että pekka ja kumppanit kusettaa mutta näin ne valehteli kansalle päin naamaa tässäkin asiassa.
- Anonyymi
Suomen PM:ri on Kokainin käyttäjä viina sieppo ja isänsä geenit saanut Kassi-Alma
Huumestesti tukasta ja ero
Antakaa sille kenkää!
https://twitter.com/VFinnishProbs/status/1559993590725705729 - Anonyymi
>>25 lasta ja yhdeksän aikuista. noin 400 000 euroa.
No, siittä voit alkaa laskeskeleen, mitä porrrvarin juonittelu voisi maksaa, ja KUKA maksaa !!!! Tässä herrrliinin sanomain veijjarin julistus asiasta. Teillä kun ei kuulemma enää jaksa edes "seisoa" ...
Suomeen tarvitaan uutta väkeä ja paljon
https://www.hs.fi/paakirjoitukset/
t. haans.sea - Anonyymi
Tuolla nyt ei ole mitään väliä, ei tuo ole kummoinenkaan summa.
Pitää noutaa loputkin lapset ja äidit pois leiriltä.
Tuon asian arvostelu on pelkästään rasismia. - Anonyymi
34 hlö, elinkaarikustannus hyvässä tapauksessa 1milj €/nuppi. Kokonaisku 34 milj €.
Huonommassa, jengirikollisuutta terrorismia jne, 2-3milj €/nuppi. Kokonaiskulu 68-102 milj €.
Näillä mennään.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Klaukkalan onnettomuus 4.4
Klaukkalassa oli tänään se kolmen nuoren naisen onnettomuus, onko kellään mitään tietoa mitä kävi tai ketä onnettomuudes1215755Yleltä tyrmäävä uutinen
Ylen uutisen mukaan Raamattu on keksitty n. 2600. Putoaako kristinuskolta pohja kokonaan alta pois? https://yle.fi/a/744761884Riitta-Liisa ja Toni Roponen: Ero! Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa.
Riitta-Liisa ja Toni Roponen eroavat. Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa. – Talvi on ollut elämäni synk211262Pakko kertoa mies
Äitini tietää, että olen ihastunut sinuun. 😳 halusin että hän näkisi sinun kuvan ja pyysin googlaamaan sinua. Kommentti1111223Sinä vain tulit elämääni
Ja joku tarkoitus sillä on ollut. Näyttämään mitä olen ja kuinka arvokas voisin olla. Se muutti ja käänsi elämäni suunna861093Millaisia ajatuksia on kaivatusta ja tilanteestanne tänään?
Kerro omista mietteistäsi tai lähetä terveisiä. Ehkä hän lukee ja lähettää sinulle takaisin omia mietteitään.481005- 64961
- 64916
Tiesitkö mies
Kuinka paljon mulla oli tunteita sua kohtaan? Jos et tiennyt,olisiko tietäminen vaikuttanut tapahtumiin? Ihmettelen kyll59875Kuulin että Metsa Manille kaavaillaan Maaseudun Sivistysliiton kunniakirjaa ja jotain
muutakin huominosoitusta. Syystä että on on elvyttänyt huomattavasti videoillaan vanhemman väen englanninkielentaitoja.24874