En yhtään yli , ei edes 41. vaan 40.000.Kiva kattoo peileistä kun eräät!! hiiltyy.
Ajan 40 alueella 40 .
Vakionopeussäädin
7964
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
On taajama-alueita joilla tuo rajoitus on aivan kohdillaan, mutta paljon kyllä näkee sellaisiakin 40:n alueita, jotka ovat rajoitukseltaan liioitellun alhaisia. Taajamissa ei merkittäviä aikasäästöjä tule, vaikka ajaisi lujaakin. Minä ainakin ajan muun liikenteen mukana, ohituksilla ei saavuta mitään etuja. Öisin voi mennä kyllä hiukan ylinopeuden puolelle ja jotkut typerät punavalot jäävät aika vähälle huomiolle.
Hyvä ajatus.
Kun perään liimautuu häntäkärpänen, pitää nopeus laskea välittömästi todelliseen rajoitusnopeuteen. Kenelläkään ei voi olla urputtamista sen takia.
Ohi menevät ajavat toivottavasti seuraavan mutjan takana tutkaan.
Tässä yhteydessä voi tietysti aikansa kuluksi pestä tuulilasin. Spruutta menee takana roikkuvan tuulilasiin, jos autossa on ajovalojen pesuri.
En suosittele takana roikkuvan, mutta lähivaloja käyttävän moottoripyöräilijän silmille roiskimista. Hänellä ei ole tuulilasinpyyhkijöitä.
Kaukovalojen käyttö on kielletty tyydyttävästi valaistulla tieosuudella. Sääntö koskee myös moottoripyöräilijöiltä. Pari suihkausta silmile voi kannustaa valojen vaihtoon lyhyille.
Toivottavasti käyt testauttamassa mittarisi. Kesä ja talvirenkailla. Renkaan koko muuttaa nopeutta ja useimmilla on käytössä pienempi rengaskoko ja mittari näyttää jo tästä syystä enemmän kuin todellinen nopeus on ja useimmissa autoissa on mittari laitettu näyttämmän enemmän kuin todellinen nopeus on. Eli sitten vain köröttelet tiellä huomattavasti alempaa nopeutta kuin mitä tiellä saisi ajaa ja olet mielestäsi mallikansalainen.
että nopeusrajoitus on SUURIN SALLITTU nopeus. Jos rajoitus on 40 km/h, voi hyvinkin ajaa todellista nopeutta 30 km/h. Tärkeintä on oikea tilannenopeus.
Ja samalla olla kusipää, koska on keksinyt omastakin mielestä alhaisen tilannenopeuden, jotta voisi vittuilla muille. Tässä taas nähdään tämän kusipäisen kansan "minä itse asenne".
Eipähän tarvitse muidenkaan ajaa perässä ylinopeutta! Kun jonon vetäjä ajaa 50km/h niin kyllä muutkin yleensä seuraa perässä samaa nopeutta. Suurin sallittu nopeus on se mikä se on ja ei se ole sitä noudattavan autoilijan vika jos ei aja ylinopeutta. Tosiaan jotkut voi hiiltyä mutta menkööt ohi ja jos ei pääse ohitse niin voi voi sitä kurjuutta. Jos taas alkaa roikkua aivan puskurissa niin sitten pitää ajaa vielä hiljempaa jotta turvallisuus säilyy!
Nopeusrajoituksillakin voisi olla kellon ajat jolloin ne on voimassa...kehittämistä ehkä siinäkin.
ajelin tälläsen "kouluttajan" perässä, se tosin ajeli alle rajoituksen ja teki kiusaa minkä kerkes tahallaan hidastelemalla. Jättäydyin selvästi kauemmaksi ja seurasin äijää mihin se meni. Pian äijä menikin erään kerrostalon pihaan ja käväsin seuraavana iltana kattomassa autoa vähän lähempää ja avasin kaikki venttiilit renkaista. Sitä en tiiä mahtoko se hiiltyä yhtään ku oli aamul lähös töihin?