Suomalaisten vanhusten koronakuolemat Ruotsissa

Anonyymi-ap

Ruotsissa koronapandemian alussa koronaa sairastaneita suomalaisia vanhuksia ei Ruotsissa yritettykään hoitaa terveeksi.
Heille ei annettu edes perushoitoa, nesteytystä ja lisähappea.
Hoitajien käsketttiin laittaa heidät vain saattohoitoon ja antaa heille Morfiinia ja Midatsolaamia(Yhdysvalloissa teloitettaville enneen myrkkyruisketta annettavaa jonkinlaista pikanukutusainetta (Wikipedia)).
Sairaanhoitaja, Sonja Aspisen haastattelu Areenassa( Korona Ruotsissa).
Ansaitsivatko Ruotsin valtiolle työtä tehneet sellaisen kohtelun?
Suomen hallitusta ja kansanedustajia ei ole asia kiinnostanut pätkääkään.
Suomensyntyisiä vanhuksia kuoli Ruotsissa koronaan yli kymmenen tuhatta.

Miksi Suomen euroedustajat ja virkamiehet eivät vieneet asiaa EU:n tuomioistuimen käsiteltäväksi?
Miksi Suomi YK:n ihmisoikeusneuvoston jäsenenä ei valittanut tapauksesta YK:n ihmisoikeusneuvostoon?
Eivätkö suomalaiset vanhukset ole sen arvoisia?
Jos vastaavanlaista suurimääräisiä vanhuskuolemia tapahtuisi Suomessa, vanhusten kotiympäristöissä, vanhusten omaisia ja terveysviranomaisia syytettäisiin tahallisesta hoitamatta jättämisestä, jopa harkitusta taposta tai murhasta.

Eivätkö vanhukset olekkaan ihmisiä Suomen hallituksen , eduskunnan ja valtion virkamiesten mielestä?
Sen sijaan vain Suomi haluaa kulkea Ruotsin, hyvän kumppanuusmaan kanssa käsi kädessä sotilasliitto Nato tiellä ja aseellisessa puolustusyhteistyössä.
Muiden maiden ihmisiin kohdistuvista ihmisoikeusloukkauksista ja kuolemista Suomessa kyllä huudetaan ja uutisoidaan suureen ääneen.
Ja suomalaiset sekaantuvat kaikkiin ulkomailla tapahtuviin, mielestään epäoikeudenmukaisuuksiin ihmisyyttä kohtaan.

4

94

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ruotsin valtion epidemiologilla Anders Tegnellillä nousi vain virka. Hän lähti WHO:n palvelukseen.
      Kiitokseksi suomalaisten vanhusten kohtelusta.
      Loppujen lopuksi hän ei saanutkaan kyseistä virkaa.
      Hän jättäytyi pois virastaan Ruotsin valtion epidemiologina.

    • Anonyymi

      Kyllähän tuo oli tiedossa. Vastasimme samalla mitalla RKP:n kanattajille, heidän kuolleisuuslukunsa nousivat ainakin Vaasassa huomattavasti.

    • Anonyymi

      Käsittämätöntä, että nykyisen terveydenhuollon kapasiteetilla, joka on varmaan Ruotsillakin, ei edes yritetäkkään hoitaa ihmisiä, joita vanhuksetkin ovat.
      Ja Anders Tagnell, leuka väpättäen, yritti puolustella monenlaisilla päätelmillä näitä vanhusten suoranaisia tahallisia tappamisia.
      Ja miksi muutkaan terveysviranomaiset Ruotsissa eivät puuttuneet asiaan?
      He myös ovat osasyyllisiä tapahtuneeseen kauheuteen.
      Monet vanhukset olisivat selvinneet sairaudesta, jopa vain perushoidolla.
      Voi vain maalaisjärjellä ajatella asiasta: vanhukset oli tarkoituskin saattaa tuonpuoleiseen.
      Eikö kaikilla, vanhuksillakin, ole oikeus elää ja saada asianmukaista hoitoa lopun elinaikansa?
      Kun kuunteli sairaanhoitaja Sonja Aspisen dokumenttia, vaikutti aivan siltä, että hän tahtomattaan oli joutunut vanhusten teloittajan asemaan.
      Ja se, että Suomen taholta ei ole edes kommentoitu asiasta mitenkään, tuntuu aivan järkyttävältä, kun kyseessä kuitenkin olivat suomalaiset vanhukset.
      Eikö tällä toiminnalla terveydenhuolto kärsi jo pahasta luottamuuspulasta Suomessakin?

    • Anonyymi

      Erikoista että tämä aloitus ei ole saanut enempää keskustelua aikaan?!
      Ruotsi, tuo maa joka on kuuluisa siitä että tuomitsee suomalaisia murhasta ilman todisteita, kieltää suomen kielen käyttämisen vanhuksilta vanhustenkodeissa ja lapsilta ala-asteilla. Ei siis ihmetytä yhtään että autetaan myös ei-toivottua kieltä puhuvia vanhuksia ennenaikaiseen kuolemaan. Toisin sanoen suunniteltu murha.

      Tämä muistuttaa jo juutalaisten asemaa 30-luvulla, pikkuhiljaa hävitetään suomenkieli ja suomea puhuvat pois Ruotsista. Mikä näissä ruotsalaisissa on että haluavat kieltää suomalaiset ja suomen kielen kun Suomessa taas palvelut ruontsinkielisille on varsin ensiluokkaista, koko kansa pakotetaan oppimaan koulussa heidän kieli ja varmistuksena vielä oman kiintiönsä yliopistoissa. Irvokasta!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      280
      2621
    2. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      77
      2453
    3. SDP pelastaa uppoavan Suomen

      2027 kun SDP voittaa ylivoimaisesti vaalit alkaa Suomen uusi raju syöksy kohti täystyöllisyyttä ja turvallisempaa yhteis
      Maailman menoa
      55
      2195
    4. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      76
      1877
    5. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      120
      1628
    6. Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee

      Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis
      Maailman menoa
      59
      1554
    7. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      134
      1406
    8. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      73
      1308
    9. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      88
      1130
    10. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      76
      1099
    Aihe