Ison tien ja pihatien huonokuntoinen liitos

joe

Sukulaiseni pihatien ja "ison tien" liitos on huonossa kunnossa ja auton pohja ottaa yleensä kiinni maahan siitä ajettaessa. Isolta tieltä pihatielle käännyttäessä on vielä alamäki. Iso tie on siis asfalttia ja pihatie hiekkaa/soraa. Iso tie asfaltoitiin muutama vuosi sitten ja kynnys paheni entisestään. Kunta kävi kärräämässä hieman hiekkaa kyseisen luiskan kohdalle, mutta lopettivat työt kesken ja sanoivat ettei se ole heidän hommansa.

Käsittääkseni kunnan/tien ylläpitäjän tulee järjestää esteetön pääsy tontille. Kukahan voisi auttaa ongelman korjaamisessa? Tiehallinto? Kunta ei edellisen perusteella ole halukas auttamaan.

3

686

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • rane

      "Kiinteistön omistaja tai haltija vastaa kustannuksellaan tonttiliittymän rakentamisesta rakennetun kadun ajoradan reunasta kiinteistölleen." (MRL 88 §). Tonttiliittymän rakentamisen on aina perustuttava rakennuslupaan tai muuhun rakennusvalvontaviranomaisen lupaan.

      • Kun tietä korjataan pyritään myös liittymät muotoilemaan niin, että on auton mitta tasaista ennenkuin korkeus muuttuu, ettei liukaallakaan tarvisi vauhdilla tulla. eräällä kohtella meni joihinkin liittymiin kasettitolkulla tavaraa tasatessa liittymiä.


    • niin__

      että tienpitäjä järjestää esteettömän pääsyn tontille, eli huolehtii siitä että liittymä on. Tontinomistaja huolehtii sitten liittymänsä kunnosta. Jos siinä on hirveä "rotko" niin eikun ostamaan kuupallista mursketta tasaukseen. Ei se kenellekään muulle kuulu. Tienpitäjällä on oikeus kunnossapitotoimiin ja uudelleenpäällystys luetaan näihin toimenpiteisiin. Usein tapaa näitä tapauksia että mersulla ajetaan ja yhtä sorakauhallista ei olle valmiita hankkimaan. Mielummin soitetaan 100 kertaa milloin kullekin ja kirjoitellaan yleisönosastoon ja vielä kiroillen raavitaan sitä auton pohjaa, mutta helpoimmalla tavallahan ei suomalaiset asioitaan hoida.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olet toisen kanssa

      ...ja minä yhä vain sinua kaipaan. Tiedän ettet ole onnellinen siellä. Älä hukkaa aitoa onnea ja rakkautta hukkaan vain
      Ikävä
      224
      1566
    2. Näytit taas lihoneen.

      Tynnyri se vaan kasvaa.
      Ikävä
      29
      1403
    3. Kuka teistä on paras nainen

      A-nainen? J-nainen? K-nainen? M-nainen? S-nainen? Vai kenties joku muu...? 😊
      Ikävä
      61
      1279
    4. Immu otti pataan

      Olen pettynyt, hänen piti viedä Stagalaa kuin litran mittaa - mutta kuinka kävikään? Voi hemmetti sentään.... Ääääääh!
      Kotimaiset julkkisjuorut
      70
      1242
    5. Onko jotain mistä

      Olet huolissasi kaivattusi suhteen?
      Ikävä
      78
      1204
    6. Osaako joku selittää tätä

      Että miksi mulle on joka toinen ventovieras ihminen tyly ainakin ilmeillään ja eleillään?
      Ikävä
      76
      1179
    7. Jos me joskus nähtäisiin

      niin ei kai sen vielä tarvitsisi merkitä sen enempää? Ja voihan olla ettei kumpikaan enää siinä vaiheessa edes haluaisi
      Ikävä
      103
      1173
    8. Koska vietät

      Yhteisen yön kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      54
      998
    9. Lesken uusi

      Onko totta että puolangan kunnalla töissä ollut mies joka kuoli niin sen vaimolla jo uusi lohduttaja. Pitäneekö paikkans
      Puolanka
      18
      972
    10. Persun suusta:"Köyhät on luusereita ja ansaitsevat köyhyyden"

      Ministeri Juuston apulainen näin uhoaa. Mitäs siinä. Kyllä on jo tiedetty muutaman vuoden hallitustyön pohjalta että per
      Lieksa
      177
      865
    Aihe