helluntailaisuuden termi "evankelioida" = eksyttää kristitty helluntailaiseksi
"evankelioida"
Anonyymi-ap
1689
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 16
Vanhimmat
Raamatun mukaan Johanneksen kastetoiminta syntien anteeksisaamiseksi
oli evankeliumin ALKU. (Mark.1:1)
"Jeesuksen Kristuksen, Jumalan Pojan, EVANKELIUMIN ALKU"
"He tunnustivat SYNTINSÄ ja Johannes kastoi heidät Jordanissa."
Jeesuksen viimeiset sanat maan päällä oli KASTEKÄSKY 11 APOSTOLILLE
kastaa kaikki ihmiset Jeesuksen opetuslapsiksi. (Matt.28:18-20)
" Menkää siis ja tehkää kaikki kansat minun opetuslapsikseni KASTAMALLA heidät Isän ja Pojan ja Pyhän Hengen nimeen ja OPETTAMALLA heitä noudattamaan kaikkea, mitä minä olen KÄSKENYT teidän noudattaa. Ja katso, minä olen teidän kanssanne KAIKKI PÄIVÄT maailman loppuun asti."
Raamatussa: "He tunnustivat SYNTINSÄ ja Johannes kastoi heidät Jordanissa." (Mark.1:5)
Helluntailainen: "He tunnustivat uskonsa ja Johannes kastoi heidät Jordanissa"
Se on niin että "synnitön" helluntailailainen ei tunnusta mitään.
1. Joh. 1:8
Jos sanomme, ettei meillä ole syntiä, niin me eksytämme itsemme, ja totuus ei ole meissä.
Helluntailaisilta puuttuu kokonaan se Totuuden Henki.
Muita villiteviä hurmoshenkiä heissä kyllä näyttäisi olevan.
Helluntailaisilta puuttuu Totuuden Henki!
Helluntailaisilta puuttuu se aito oikea Kristillinen yksi Kaste, jossa Jeesus antaa oman Henkensä eli Totuuden Hengen lahjan sydämeen asumaan.
Totuuden Hengen kasteessa saaneella on sama usko kuin Jeesuksella oli maan päällä.
Ilm. 14:12
Tässä on pyhien kärsivällisyys, niiden, jotka pitävät Jumalan käskyt ja Jeesuksen uskon.
"Meillä on SAMA USKON HENKI " (2.Kor.4:13)
πνευμα
pneuma pnyoo'-mah
Holy Ghost, Spirit (of God), Spirit (of the Lord) , Spirit (of Christ) Spirit (Jesus' own) , (Jesus' own) ghost.
Gal. 5:22
Mutta Hengen hedelmä on: rakkaus, ilo, rauha, pitkämielisyys, ystävyys, hyvyys, usko, hiljaisuus, puhtaus.
"Mutta Hengen hedelmä on: rakkaus, ilo, rauha, pitkämielisyys, ystävyys, hyvyys, usko, hiljaisuus, puhtaus."
Tälläisiäkö ovat vauvakastetut lahkolaiset rienaajat, valehtelijat, saastan kirjoittajat, parham-fanit...
Hah, hah, hah, 😂😆😂😂
Fariseus ja publikaani
9 Muutamille, jotka olivat varmoja omasta vanhurskaudestaan ja väheksyivät muita, Jeesus esitti tämän kertomuksen: [Sananl. 30:12]
10 "Kaksi miestä meni temppeliin rukoilemaan. Toinen oli fariseus, toinen publikaani. [Ap. t. 3:1]
11 Fariseus asettui paikalleen seisomaan ja rukoili itsekseen: 'Jumala, minä kiitän sinua, etten ole sellainen kuin muut ihmiset, rosvot, huijarit, huorintekijät tai vaikkapa tuo publikaani. [Jes. 58:2; Luuk. 16:15; Ilm. 3:17]
12 Minä paastoan kahdesti viikossa ja maksan kymmenykset kaikesta, siitäkin mitä ostan.' [Matt. 9:14 | Matt. 23:23 ]
13 Publikaani seisoi taempana. Hän ei tohtinut edes kohottaa katsettaan taivasta kohti vaan löi rintaansa ja sanoi: 'Jumala, ole minulle syntiselle armollinen!' [Esra 9:6; Ps. 51:3]
14 "Minä sanon teille: hän lähti kotiinsa vanhurskaana, tuo toinen ei.* Jokainen, joka itsensä korottaa, alennetaan, mutta joka itsensä alentaa, se korotetaan."
Luuk.18:13 Biblia (1776) Ja Publikani seisoi taampana, eikä tahtonut silmiänsäkään nostaa ylös taivaaseen päin, mutta löi rintoihinsa, ja sanoi: Jumala, armahda minun syntisen päälleni!
Helluntailaiset ovat Fariseuksien kaltaisia. He menivät Johanneksen kastettavaksi ylpeinä synnittöminä. He luottivat omaan uskoonsa ja vaellukseensa.
Johannes ei kastanut heitä ollenkaan, vaan lähetti synneissään takaisin ja kutsui heitä kyykäärmeiden sikiöiksi.
Enempi on parempi, kaikki koitetaan saada samaan harhaoppiin. Sitten ne jätetään oman onnensa nojaan. Syntejä ei anteeksipyydellä.
Elämä kivempaa pienessä helluntaihurmoksessa kun ei tarvitse tehdä parannusta.
Hyi mitä upotusfariseuksia.
Jos perisynti kielletään se on lahkolaisuutta 100%.
Luuk.18:11 Biblia (1776) Pharisealainen seisoi ja rukoili näin itsellensä: minä kiitän sinua Jumala, etten minä ole niinkuin muut ihmiset, ryöväri, väärä, huorintekijä taikka niinkuin tämä Publikani.
suomi24 on osallinen kiihottamiseen kansaryhmää vastaan. Ylläpito on suurin yksittäinen aloitusten tekijä ja kommenttien lähettäjä. Lähes kaikki ylläpidon kautta palstalle postatut kommentit sisältävät vihapuhetta ja panettelua ja solvaamista ja valheellisia väittämiä.
Minä päätin aloittaa helluntaiseurakunnan tilaisuuksissa käynnin uudestaan ja kävinkin siellä. Mutta helluntailaiset eivät oikein enää hyväksyneet tätä minun päätöstä. Halusivat siis laskea kätensä minun päälleni ja rukoilla minun puolestani, että paha henki lähtisi minusta pois. Minä en hyväksy tällaista. He tietävät, että olen käynyt kapakassa, mutta siitä on aikaa jo vierähtänyt ja sen synnin olen saanut jo anteeksi aikoja sitten. Nyt helluntailaiset päättelevät, että minä haluan edelleen käydä kapakassa ja se halu on kovalla rukouksella ajettava minusta ulos.
Demonien kanssa ne tekee yhteistyötä.