Uudestisyntyneet vai armovarkaat?

Anonyymi-ap

Uudestisyntyminen ei tarkoita samaa kuin pelastettu.
"Kerran pelastettu aina pelastettu" on eksytystä.

Uudestisyntynyt on tunnustanut syntinsä ja tehnyt parannuksen - tämä on jokapäiväistä pyhityselämää.
Uudestisyntyneen usko näkyy ulospäin Hengen hedelminä.
Uudestisyntynyt lukee ja uskoo Raamattuun Jumalan Sanana.
Uudestisyntynyt ei ole omavanhurskainen eikä ulkokultainen.
Uudestisyntynyt Rakastaa Jumalaa ja lähimmäisiä.
Uudestisyntynyt ei kiellä ihmisessä olevaa perisyntiä.
Pyhä Henki on uudestisyntyneen paras opettaja, kehoittaja ja turva.

3

68

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Uudestisyntyminen on yhdessä mielessä horroskooppimerkin vaihtumista toiseksi. Esim. Vakaasta maaläheisestä härästä voi tulla opportunistinen ilma elementin jousimies.

      Raamatun mukaan uudestisyntynyt saa kyvyn nähdä Jumalan valtakunta.

      Mutta en mä usko että uudestisyntyneen pitää olla täydellinen. Se muuttuu vaan eri elementin ihmiseksi. Miksi sitten Jeesus sanoi että lakia tarkoin noudattavista fariseuksista pitääkin tulla lapsen pienen kaltaisia nähdäkseen Jumalan valtakunnan?

      Lakimies ei tunnusta sovinnon kaiken kattavuutta, mutta lapselle se on helpompaa.
      Kristuksessa on sovitettu kaikki mitä on taivaassa ja maassa eikä syntiä enää lueta lain mukaan. Lakimiehen elämä on sitä paitsi kurjaa kun taas lapsi elää vähän paremmin. Lakimies on toinen jalka haudassa kun taas lapsi iloitsee ja elää rikasta elämää vailla velvollisuuksia.

    • Anonyymi

      Ylläpito sabotoi palstaa postaamalla työkseen solvauksia ja hullutuksiaan ja valheitaan palstalle. Ylläpidon tarkoitus on estää kaikki rauhallinen ja oikeamielinen keskustelu ja tuoda tilalle ääriluterilaisuuden opit ja saatanan synagoogan valheet.

    • Anonyymi

      Harhaoppisia riittää.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. NO NIIN! Nyt on sitten prinsessa Sannan sädekehä lopullisesti rikottu

      narsistia ei kannata enää kuin ne fanaattisimmat kulttilaiset, jotka ovat myös sitä Suomen heikkoälyisintä sakkia. Kun
      Maailman menoa
      122
      4815
    2. Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois

      Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja
      Maailman menoa
      185
      4508
    3. Mikä piirre kaivatussa on sinulle se juttu?

      Tunnetko kaivattuasi vai onko hän haavekuva, jota et edes tunne? Joskus tää asia ei ole niin selvää.
      Ikävä
      117
      1942
    4. Tylsille treffeille

      Hiljaisen ukon kans nuotiolle?
      Tunteet
      403
      1711
    5. HihhuIi-Päivi täpinöissään Viktorin tapaamisesta

      Eiköhän nyt kaikille ole vihdoin selvää kenen joukoissa tämäkin putinisti seisoo. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a
      Maailman menoa
      33
      1472
    6. Ensitreffit Matti ei vaikene enää - Rehellinen tilitys epäonnistuneesta suhteesta Elisaan

      Häntä pystyyn, Matti! Olet mahtava tyyppi ja varmasti “se oikea” löytyy vielä! Elisan kanssa ei nyt vaan sitten natsann
      Ensitreffit alttarilla
      7
      1249
    7. Upeeta! Rauha tulee pian!

      Hieno suunnitelma ja se on toteutumassa alle kahdessa viikossa. Jihuu! Tätä on odotettukin, nyt se tulee! https://www.is
      Maailman menoa
      375
      1209
    8. Minkä lempinimen olet

      antanut kaivatullesi?
      Ikävä
      75
      1135
    9. Mitä hyvää olet

      aiheuttanut kaivatullesi?
      Ikävä
      74
      1055
    10. Miksi et halua

      Seksiä sen kanssa jota rakastat? Vai ajatteletko että hän ei halua?
      Ikävä
      92
      1008
    Aihe