Sähkön hintakatto.

Eilen kerrottiin kahden sähköyhtiön uusista hinnoista. On 10 x verrattuna saman firman edelliseen pitkäaikaiseen.
Koska hallitus saa suomeen sähkön hintakaton?
25118
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 25

Vanhimmat

Unohdin sanoa, sähköä on nyt säästettävä joka paikassa, mutta ostakaa sähköautoja, hallitus tukee.

Äänestä
  • Olisi kohtuullista, jos sähköauton töpseliin tulisi virtaa vain tuulisena aikana.

    Äänestä

  • En ainakaan osta. Pitääkö tehdä velkaa autoon, että maailma pelastuu.

    Äänestä

  • Anonyymi00008 kirjoitti:

    En ainakaan osta. Pitääkö tehdä velkaa autoon, että maailma pelastuu.

    Miten sähkön määrä lisääntyy suomssa kun sen hinta kymenkertaistetaan

    Ei sitä mistään tule lisää

    Muta rikaat vaan rikastuu lisää köyhin avulla

    Äänestä

Hintakato on ongelmallinen niin pitkään, kun se ei ole kaikkialla. Jos sähköyhtiö saa valita, mihin sähkönsä myy, se ei myy sitä hintakatton alaiselle asiakkaalle.
Hintakatosta nauttiva asiakas saa sähkönsä viimeisenä ja vain, jos sitä riittää.

Äänestä
  • Sähköä kyllä riittää, kun käytetään se täällä suomessa, eikä anneta pois.

    Äänestä

Miksi katto? Suomi halusi ensin, tyhmän kansanosan suostumuksella, mukaan boikottiin. Sen jälkeen on huvikseen nostettu sähkön hintaa roimasti lisää. Syynä sama kansanosan.

Lisää vain nousua, sitähän kansa haluaa.

Äänestä
  • Herätys hei herra ?. Kansa ei asettanut venäjälle boikottia vaan EU-USA mafia liittymä.

    1Äänestä

Boikotti oli ihan oikein, mutta sähkön avulla keinottelu ei. Ei sähkön tuottamisen hinta ole noussut, ahneus pörssin kautta maksimasliseen voittoon tähtäävä ajatus. Eikö tällaisessa tilanteessa pitäisi kaikkien osallistua, myös omistajien. Kun kupatataan kaikki ei ole kohta kupattavaa.

Äänestä
  • Täyttä teatteria ja keinottelua koko sähkön hinta. Sähköä voidaan myydä asiakkaille kohtuu hintaan. Ja näin on tehtävä. Kohtuullinen korotus on paikallaan, mutta monin kertaiset hinnat on ryöstöä. Tämäkin on asia johon hallituksen on puututtava. Tämä kädetön hallitus ei ota aikanaan kantaa asioihin joihin voisivat puuttua. Hintakatto, se on asia minkä tämä hallitus pystyy tekemään. Turhia selittelyjä ja vastuuta kiertävä hallitus on vihollinen kansalaisille. Järkyttävää että vielä voivat johtaa tätä maata. Näin surkea hallitus joka nyt on ei ole suomalaisia varten. Lähtekää litoon taka vasemmalle.

    1Äänestä

  • Anonyymi00005 kirjoitti:

    Täyttä teatteria ja keinottelua koko sähkön hinta. Sähköä voidaan myydä asiakkaille kohtuu hintaan. Ja näin on tehtävä. Kohtuullinen korotus on paikallaan, mutta monin kertaiset hinnat on ryöstöä. Tämäkin on asia johon hallituksen on puututtava. Tämä kädetön hallitus ei ota aikanaan kantaa asioihin joihin voisivat puuttua. Hintakatto, se on asia minkä tämä hallitus pystyy tekemään. Turhia selittelyjä ja vastuuta kiertävä hallitus on vihollinen kansalaisille. Järkyttävää että vielä voivat johtaa tätä maata. Näin surkea hallitus joka nyt on ei ole suomalaisia varten. Lähtekää litoon taka vasemmalle.

    Me halutaan suomeen suomalainen hallitus, ei hallitusta eeuusta.

    Äänestä

  • Anonyymi00005 kirjoitti:

    Me halutaan suomeen suomalainen hallitus, ei hallitusta eeuusta.

    Tämä akkahallitus on vihon viimeinen huulipuna hallitus.

    Äänestä

  • Äänestäkää ja vaatikaa omissa kunnissanne paikallista sähköntuotantoa, niin tulevaisuudessa ei pääse tapahtumaan näin karmeasti.

    Eräät kunnat, joilla on omaa tuotantoa, ovat jopa pystyneet laittamaan katon sähkön hinnalleen. Ja muilla se hinta tulee pysymään paikallisesti huomattavasti halvempana.

    Äänestä

  • Anonyymi00005 kirjoitti:

    Me halutaan suomeen suomalainen hallitus, ei hallitusta eeuusta.

    Kun EU:hun mentiin, meni Suomelta Itsenäisyys, Itsemääräämisoikeus sekä Valuutta!
    Eli kaikki ne jotka kuuluu itsenäisen maan kriteereihin.
    Irti EU:sta!

    Äänestä

Suomessa pn meneillään kansanmurha!

Äänestä

Hallitus on ketkujen rahastajien asialla.

Äänestä

Sänkön hinta kuriin -kansalaisaloite tarvitsee kannattajia. Käykää katsomassa.

Äänestä

"Koska hallitus saa suomeen sähkön hintakaton?"

Ei ennen kuin Persut on hallituksessa ja Tavio panee sähkön hintakatoksi 11 senttiä per kilowattitunti.

Tätähän Tavio vaati jo nykyiseltäkin hallitukselta, mutta eihän hallitus ottanut kuuleviin korviinsa Tavion realistista vaatimusta.

Äänestä

HHHHAAAAHAH SÄÄSTÄNKÖ SÄHKÖÖ REPPUUN VAI PAPUPURKIN TAKAKONTTIIN TAI KAUPAN KASSIIN HHHHHAAHAH. EI SUOMESSA OLE SÄHKÖ PULAA EI OLE OLLUTKAAN. PULA ON TEKEMÄLLÄ, PUHUMALLA, VÄKISIN TEHTY KAPITALISTIEN SÄHKÖYHTIÖITTEN OSAKKEEN OMISTAJILLE PÖRSSIKEINOTTELIOILLE.

Äänestä

Äänestäkää ja vaatikaa omissa kunnissanne paikallista sähköntuotantoa, niin tulevaisuudessa ei pääse tapahtumaan näin karmeasti.

Eräät kunnat, joilla on omaa tuotantoa, ovat jopa pystyneet laittamaan katon sähkön hinnalleen. Ja muilla se hinta tulee pysymään paikallisesti huomattavasti halvempana.

Äänestä

Lähetä lasku pakotemarille? Se kehu,että suomipoju maksaa innolla pakotekulut!

Äänestä

Hinnankorotukset ja hintaennusteet ovat lähteneet lapasesta ja media ruokiin niitä täysin. Ilmeisesti valtamedia on ruokintaketjun yläpäässä. Energiateollisuuden puheenjohtaja uumoili pari päivää sitten, että talvella hinta voi nousta 300 snt/kWh. Vuosi sitten 5-7 snt/kWh oli tavoteltava ja hyvä hinta. Aikanaan valtio takasi 10 snt/kWh rakennettaville tuulivoimaloille ja muut energian tuottajat olivat sittä kateellisia ja pitivät sitä kohtuuttomana, kun itse saivat asiakkailta 3-5 snt/kW kuitenkin hyvää tulosta tehden- Vai oletteko kuulleet säjhköntuottajasta, joka on tehnyt konkurssin. Se olisi vaatinut voiiamalan johdolta jo luovuutta. Sen sijaan sähkön rokaretita, jotka kutsuvat itseään sähkön myyjiksi on mennyt konkurssiin ja se on ollut ihan omaa tyhmyyttä.

Eli nyt energiatelollisuus on itse nostanut tavoitehintaansa 3 000 %. Ja se on kulemma heidän puheenjohtajan mukaan ihan kohtuullista, kun kohtuulista ei ole määritetty laissa.

Hallituksen esitys 30% leikkauksesta energiayhtiöden voitiosta on naurettava. Sen on oltava 90 % vähintään, että sillä on vaikutusta. Samoin alv alennus 24 % 10 % ei paljon hetkauta, jos hnta nousee 3 000 %. Silloin valtio kerää verotuloja 3000 euroasta 300 euroa, kun aikaisemmin se sai 10 euraosta 2,4 euroa.

Valtion toimet eivät riitä. Ahneet on pistettävä kuriin ja tarvittaesa linnaan perushyödykkeen hinnasta. Kaiken kukkuraksi valtio takaa kaikille asunnon ja siihen kuuluu myös lämpö.

Äänestä

Yleislakko!

Sähköä ja polttoainetta säästyy kun tehtaat pysäytetään eikä töihin tarvitse menmä. Koulut kiinni.
Koko Suomi ja sen talous stoppiin siksi aikaa, että sähkö ja elinkustannukset halpenee.

Ulkomaille ja ukraunan sitaan on rahaa mutta ei oman kansan viluun ja nälkää.

Äänestä

Tekemällä tehtyä sähköenergian hinnan nousu jonka takana on Energiateollisuude pomot. Tulivat niin kateelliseksi kun siirtoyhtiöt lähtivät nostamaan sähkön siirto hintoja rajusti ( siirto varmuuden parantamisella ) niin että hallitus joutui puuttumaan siihen EDES VÄHÄN.
SÄHKÖENERGIAN myyjät jäivät nuolemaan näppejään mutta nyt otetaan SENKIN EDESTÄ !

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Eilen kerrottiin kahden sähköyhtiön uusista hinnoista. On 10 x verrattuna saman firman edelliseen pitkäaikaiseen.
Koska hallitus saa suomeen sähkön hintakaton?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu