"Kaikkihan tekevät niin!" He väittävät, että kaikki ovat korruptoituneita, varastavat kansalta ja toisiltaan sen kun ehtivät, panevat toisinajattelijat vankilaan, valehtelevat joka ainoan asian jne.
Minulla on venäläisille uutinen: sellaista tapahtuu vain alikehittyneissä ja sivistymättömissä maissa, joissa ei ole kunnollista lainsäädäntöä ja joissa vallassa on jokin diktaattori, autoritäärinen hahmo, yleensä joku, joka hallitsee ihmisiä pelon avulla.
En väitä, että muualla kuin Venäjällä ollaan enkeleitä, mutta länsimaissa ei suvaita korruptiota, käry käy aina, ja ihmisoikeuksia kunnioitetaan muutenkin kuin paperilla. Meillä on sanavapaus, vaalit joita ei rukata, verotulomme eivät mene virkamiesten taskuihin, vaan niillä kehitetään maata.
Milloin venäläiset tajuavat, että sellaista tehdään vain Venäjällä!
Kremlin kootut selitykset (valheet)
21
71
Vastaukset
- Anonyymi
Meidän omat oligarkkimme, eli päscäcöccäreet, kepulit ja swedupellehurrit sekä myös vihreät ovat yksityistäneet meidän yhteistä, eli valtion omaisuutta.
Eikö se ole korruptiota?
"Hallituksessa" talousrikollinen (ja varmaan muitakin rötöstelijöitä löytyy) oikein "puolustus".. ministerinä...- Anonyymi
USA on oligarkia jossa jollain Elon Muskilla ja Bill Gatesilla on enemmän valtaa kuin Bidenilla.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
USA on oligarkia jossa jollain Elon Muskilla ja Bill Gatesilla on enemmän valtaa kuin Bidenilla.
Ei ole meidän huolemme. Meille kuuluu vain maamme kehittäminen. USA:n sekoilut eivät meitä haittaa.
- Anonyymi
Ei, kyllä pelkästään USA:n presidentin poika on jäännyt kiinni huumeista ja prostituutiosta. Korruptiolla tarkoitetaan pääasiassa viranomaisten yhteistyötä järjestäytyneen katurikolluuden kanssa kuten juuri huumeita ja prostituutiota. Venäjä ei ole korruptoitunut tässä sanan varsinaisessa merkityksessä.
- Anonyymi
Putin on katurikollinen, joka on säilyttänyt vanhat kaverinsa. Varsinainen esikuva maalle, On kerännyt ympärilleen samanmieliset rikolliset. Vetoaa kansan tapaan. Rehentelee "kansanomaisuudellaan". Moraalinen nolla.
- Anonyymi
"Ei, kyllä pelkästään USA:n presidentin poika on jäännyt kiinni huumeista ja prostituutiosta. "
Ei ole sen ihmeellisempää kuin viina ja paneminen. Venäjä on jäänyt kiinni kidutuksista, murhista, kansanmurhista, valehtelusta ja ties mistä. Näiden vertaaminen jonkun nuoren pössyttelyyn ja ilotalossa käyntiin on täysin naurettavaa.
- Anonyymi
Tsaari Münchhausen. Ks: Patologinen valehtelu, eli mytomania (kreik. mythos tarina mania) eli pseudologia fantastica (kreik. pseudos väärä logos puhe, tieto phantasia mielikuvitus) on sairaalloinen halu valehdella ja keksiä sepitettyjä tarinoita. Mytomaniaa sairastavia kutsutaan mytomaaneiksi, suomeksi yleensä patologisiksi valehtelijoiksi.
- Anonyymi
Putin kuvittelee valloittavansa Ukrainan pelkällä puheella. Mutta kun se ei toimi, kohta jopa venäläiset lakkaavat uskomasta puheitaan:))
- Anonyymi
Venäjä on oman kansansa pahin vihollinen. Historiallinen totuus, jota eivät edes Saksan saavutukset ylitä. Vallankumouksen jälkeisessä sisällissodassa viimeistään sementoitiin kulttuuri, jossa ihmiselämällä ei ole mitään arvoa yhteisön tai yksilön osalta. Suuri ja mahtava venäjän maa säilyy, vaikka miljoonat kuolevat mielivallan uhreina.
Putin on oppinsa omaksunut. - Anonyymi
"Venäjä yrittää "puolustaa olemassaolonsa oikeutta" lännen pyrkiessä "tuhoamaan" sen, sanoi presidentti Vladimir Putin venäläisen ajatushautomon Valdai-klubin tilaisuudessa Moskovassa torstaina."
Sellaisella valtiolla ei olekaan olemassaolon oikeutta, joka kohtelee omia kansalaisiaan ja naapureitaan kuten Venäjä. Eikä kunnioita globaaleja sopimuksia, jotka se itsekin on allekirjoittanut. Mutta maantietellisille seikoille emme voi mitään, Venäjä ja venäläiset pysyvät, toivottavasti vain parantuneena yli-ihmiskuvitelmistaan, joihin natsitkin kaatuivat. Koko kansa on nyt Kremlin panttivankina.- Anonyymi
Mikä sellainen maa on, jonka asukkailla ei ole mitään ihmisarvoa? Vain Kreml ja korruptoitineet virkamiehet haluavat puolustaa olemassaolo-oikeuttaan, muilla ei ole väliä. Kaikki fiksut ihmiset joko lähtevät maasta tai istuvat vankiloissa.
- Anonyymi
Kai se jostakin kertoo, että Suomella ja Japanilla on yhteinen rajanaapuri, vaikka olemme toistemme suhteen kaikkea muuta kuin naapurimaita.
Venäjällä on monia asioita tuhlattavaksi asti, tosin monesta asiasta on puutetta. Mistähän Siperian perukoilta löytyisi järkeä? - Anonyymi
Kreml on lännen kanssa alikynnessä. Siellä joudutaan keksimään mitä älyttömimpiä väitteitä, joissa ei ole totuuden hiventäkään. Meidän ei tarvitse lännessä kuin kertoa totuus asioista, niin trollit repivät pelihousunsa;-)) Totuudet ovat myrkkyä gremlineille, koska kansa saa tietää asioita ja se on vaarallista.
- Anonyymi
No nyt saatte tuntea Eu,n kommunismin. Siitä vain kaapataa suomen metsät...
- Anonyymi
Onkohan kukaan huomannut, kuinka monta luonnonpuistoa ja kansallispuistoa Suomessa jo on? Suomen kaikki 19 luonnonpuistoa ovat Metsähallituksen hoidossa.
Luonnonpuistojen pinta-ala on yhteensä 1 542 neliökilometriä. https://www.metsa.fi/maat-ja-vedet/suojelualueet/muut-luonnonsuojelualueet/luonnonpuistot/
sekä kansallispuistot: https://www.metsa.fi/maat-ja-vedet/suojelualueet/kansallispuistot/kansallispuistotaulukot/.
Mitä tulee soiden ennallistamiseen: silloin ennallistetaan hallatkin, joita etelämaissa ei ole.
Hauaako EU muuttaa maamme koko Euroopan ulkoilualueeksi? - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Onkohan kukaan huomannut, kuinka monta luonnonpuistoa ja kansallispuistoa Suomessa jo on? Suomen kaikki 19 luonnonpuistoa ovat Metsähallituksen hoidossa.
Luonnonpuistojen pinta-ala on yhteensä 1 542 neliökilometriä. https://www.metsa.fi/maat-ja-vedet/suojelualueet/muut-luonnonsuojelualueet/luonnonpuistot/
sekä kansallispuistot: https://www.metsa.fi/maat-ja-vedet/suojelualueet/kansallispuistot/kansallispuistotaulukot/.
Mitä tulee soiden ennallistamiseen: silloin ennallistetaan hallatkin, joita etelämaissa ei ole.
Hauaako EU muuttaa maamme koko Euroopan ulkoilualueeksi?P.s: tuo avohakkuumeininki ja metsäpohjan auraus on ihan karseaa touhua. Avohakkuut sen takia, että valtavat metsäkoneet pääsevät runtelemaan luonnon ja auraus viimeistelee tuhon.
- Anonyymi
Sopii tulla yrittämään.
- Anonyymi
Erittäin tyypiliisiä selityksiä ryssiltä
Yritetään vedota aina johonkin seitsemänkymmentä vuotta vanhaan asiaan ja sitäkin on vielä vääristelty. Venäläisten älykkyys ei riitä ymmärtämään, ettei jonkun toisen tekemä vääryys joskus jossain jotain johtaan oikeuta tekemään vääryyttä kenelle mieli tekee.- Anonyymi
Tosi surkeita perusteluyrityksiä ovat, joka vanhoja muistaa, sitä tikulla silmään. Menneitä ei saa takaisin, eikä onneksi ole tarvettakaan.
- Anonyymi
Hauska yhteenveto: https://puheenvuoro.uusisuomi.fi/jannesalonen11/224528-whataboutismi-nettikeskusteluissa/
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Me työeläkeläiset äänestämme SDP:tä
SDP on luonut koko työeläkejärjestelmän, jonka hedelmistä saamme nyt nauttia. Kansaneläkelaitos on Maalaisliiton tekele,1464870Eikö tunnukin kamalalta, kun en
anna periksi vaikka parhaasi olet tehnyt antaaksesi täystyrmäyksen? Ja kyllähän minä monta iskua olen saanut ja maannut813556SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa
Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt302545SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"
Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het402223Kenen juontajan pitäisi voittaa tänään Kultainen Venla? Ehdolla Pimiä, Holma ja Vaaherkumpu
Kultainen Venla gaalassa jaetaan tänään tv-alan palkintoja. Yksi suosituimmista kategorioista on Juontaja. Vappu Pimiä662062Antti Lindtman: "Ainahan kaikenlaisia huhuja liikkuu"
Näin hän siis vastaa SDP:n häirintäkohuun, väistelee vastuutaan Juttuhan on niin, että Lindtman ja Tuppurainen on tasan632013Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?
Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?231981Mitä saa sanoa?
Palstalla tänään sanottua: ” Kaikki riippuu siitä, miten asian esittää,” Onko siis niin, että saa muita pomottaa ja851973Onko olemassa miehiä, jotka haluavat yhteydenpitoa?
Silloin tällöin viestiä, puntarointeja arkielämästä, ikäänkuin pientä viihdettä ilman sen kummallisempaa. Tällaista miet191458Mitä Trump itse pitäisi siitä, jos häntä solvattaisiin
Kuten hän solvasi muita mm. Macronia? Kyllä ei huumori enää kukkisi. White house on nykyään pelkkä vitsi vain, ei mitään991262