"Likainen" menneisyys ei voi olla etu

Melkein jokaisella saarnamiehellä täytyy olla "likainen" menneisyys takanaan. Muuten ei oteta tosissaan. Jos joku sanoo, että on aina elänyt kunnollisesti ja tunnollisesti ja uskossa, ei ketään kiinnosta. Täytyy olla vankilareissuja, alkoholiongelma, pettämistä ja jättämistä, huumeiden käyttöä, mielenterveysongelmia tai muuta vastaavaa.
Lääketieteellisesti todistettuna huumeet ja alkoholi vahingoittavat pysyvästi aivoja.
Mielenterveysongelmat ja rikollinen elämä jättävät jälkensä ihmisen psyykkeeseen.
Eräskin entinen alkoholisti evankelista oli niin kitkunen ja pahanoikukas luonteeltaan. Suuttuessaan lähes hirviö ja naisten itkettäjä.
59177
1Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 59

Vanhimmat

No hyi helevetti teitin seurakuntaa.

Äänestä

Sehän ei kuulijoita kiinnosta, jos todistajalla ei ole meheviä tarinoita. Vai mitä? Kuulijat siis on valinneet ne exmurhamiehet, exmissit jne.

LS

Äänestä

te olette kyllä täysin IHMISTEN ORJIA te kritisoijat!! katsotte koko ajan IHMISEEN!!!!!! ja vielä kerran IHMISEEN!!! Herramme Jeesus oli ITSE täysin puhdas taustaltaan ja koko vaellukseltaan - niin oli MELKEIN myös Apostoli Paavali Raamattuun eivät narkkarit eikä ryyppyveikot (entiset ja nykyiset) eivät kirjoittaneet RIVIÄKÄÄN!! uskoa ei saa aikaan PASTORISVIISAUS eikä maanittelu vaan JUMALAN Pyhä Henki!! kyllä huomaa eikkariutenne

Äänestä

Kyllä työpaikkoihin halutaan työhönotossa hyvämaineisia ja päteviä ihmisiä.
Myös luonteeltaan kaikkien kanssa toimeentulevia.
Äitini neuvoi älä ota koskaan juoppoa miestä.
En nyt antaisi lastani hoitoon uudestisyntyneelle helluntailaiselle jolla on pedofiili ja huumetausta.

Äänestä

Perisynti ei häviä minnekkään vaikka olisi 110% helluntailainen ja kahdesti kastettu.

Äänestä
  • Vauvakastettujen petisynti ei näköjään häviä. Sama meno jatkuu kuolemaan asti.

    Äänestä

Helluntailaisilla on erikoiset tavat toisinaan. Pääosin ovat raittiita ja tupakoimattomia. On joitakin hyvin vahvan itsetunnon omaavia helluntailaisia, jotka jatkavat alkoholin käyttöä ja tupakointiakin, mutta käyvät hyvin säännöllisesti kokouksissa. Monet ko. henkilöistä sitten usein ovat vastuussa kokouksen vetämisestäkin ainakin osittain, puhuvat mikrofoniin tunteikkaasti. He eivät mainitse sitä, että heillä on ongelmia päihteiden kanssa, vaan puhuvat usein kovasta päänsärystä, siis kroonisesta päänsärystä, joka todellisuudessa saattaa olla ihan krapulapäänsärkyäkin.

Äänestä
  • Syytä oli myös Hengessä oltava raitis.

    Äänestä

Epälooginen ihminen on paras työkalu markkinoimaan hyödyllisille ihmisille epäloogista tarinaa.

Äänestä

Jos on ollut kriminaalielämässä ja huumattuna kymmenen vuotta niin se jättää jälkensä.
Edelleenkin ihmisellä on lihassa perisynti.
Henkivallat myös houkuttelevat jatkuvasti.
Saatana hyökkää tunneportin kautta.

Onko ajettu henkivallat pois?
Jeesus antoi voiman ja vallan (armolahjan)
ajaa pois riivaajahenget.
Matteuksen mukaan 10:8 Parantakaa sairaita, herättäkää kuolleita, puhdistakaa pitalisia, ajakaa ulos riivaajia. Lahjaksi olette saaneet, lahjaksi antakaa.

Äänestä

Azusan sodomassa toisen helluntahengen vuodattaminen oli katu-uskottavaa.

Äänestä

Helluntailaisuus kalastelee ex-julkkujen avulla horjuvia maksukykyisiä sieluja.
Tämä kertoo paljon....

Äänestä

Aloituksessa on paljon perää j a kertoo vain siitä, että seurakuntien päättäjissä on liian paljon ihmisiä joiden paikka ei olisi siellä.

he valitsevat vääriä ihmisiä vääriin tehtäviin, ikävä kyllä, eli toimivat sen viisauden mukaan joka heillä on eikä sen joka pitäisi olla.

Äänestä

Jos helluntailaisuus olisi Jumalasta niin ex-roistoista ja ex-narkkareista tulisi voideltuja ja väkeviä parannussaarnaajia.

Tuliko heistä?

Äänestä
  • On toki monestakin tullut, mutta ei kenenkään rikkinäinen elämä ole suuntaviitta saarnaamisiin, useimmille sopii ihan toisenlainen työ ja tapa olla Jumalan työläinen.

    Äänestä

  • Anonyymi00014 kirjoitti:

    On toki monestakin tullut, mutta ei kenenkään rikkinäinen elämä ole suuntaviitta saarnaamisiin, useimmille sopii ihan toisenlainen työ ja tapa olla Jumalan työläinen.

    "On toki monestakin tullut"
    - en usko helluntailaisia.

    Kerrohan niitä "monia" nimiä?

    Äänestä

Vauvakastetut valehtelevat kaikessa.
Myös aloituksessa.

Äänestä
  • Helluntaipastoreiden kasvatti vai äärihelluntailainen?

    Äänestä

  • Anonyymi00015 kirjoitti:

    Helluntaipastoreiden kasvatti vai äärihelluntailainen?

    Vauvakasteut valehtelevat eivätkä luovuta minulle lapsiaan

    Äänestä

  • Anonyymi00015 kirjoitti:

    Vauvakasteut valehtelevat eivätkä luovuta minulle lapsiaan

    Olet helluntaiuskonnon uhri.

    Raamatussa ei ole sellaisia helluntailaisia sanoja kuten "upotuskaste" ja "vauvakaste".

    Äänestä

Paljot syntinsä anteeksi saanut rakastaa enemmän.

Äänestä
  • Jokainen helluntailainen tietää mitä se oikeasti on helluntailaisten keskinäinen rakkaus.

    Äänestä

  • Anonyymi00016 kirjoitti:

    Jokainen helluntailainen tietää mitä se oikeasti on helluntailaisten keskinäinen rakkaus.

    Jo edesmennyt helluntaiseurakunnan johtaja varoitti tästäkin; siis helluntailaisten keskinäisestä rakkaudesta, jossa harrastetaan seksiä ilman rajoituksia seurakunnan omien jäsenien kanssa. Siis sitä oli ilmennyt siinä seurakunnassa, varmaan muissakin Suomen seurakunnissa.

    Äänestä

  • Anonyymi00016 kirjoitti:

    Jo edesmennyt helluntaiseurakunnan johtaja varoitti tästäkin; siis helluntailaisten keskinäisestä rakkaudesta, jossa harrastetaan seksiä ilman rajoituksia seurakunnan omien jäsenien kanssa. Siis sitä oli ilmennyt siinä seurakunnassa, varmaan muissakin Suomen seurakunnissa.

    " Kanakopissa ollaan asettumassa iltapuulle. Eräs kanoista nyppäisee itseltään höyhenen irti ja lausuu puolihuolimattomasti: "jota enemmän minä itseäni kynin, sitä kauniimmaksi minä vaan tulen". Viaton lausahdus lähtee leviämään kuin kulovalkea.

    Eräs kana kertoo asiasta pöllölle, joka kertoo toiselle pöllölle, joka kertoo kyyhkysille, jotka kertovat kukolle ja niin edespäin. Huhu pröystäilevästä kanasta siirtyy suusta suuhun ja saa aivan erilaiset mittasuhteet. Lopulta muuttunut tarina saavuttaa myös alkuperäisen kanakopin. Millaisen version kanat saavat juorusta kuulla?"

    Satu "Se on totinen tosi". H.C. Andersen.

    https://www.youtube.com/watch?v=FCpffr51AOE

    Äänestä

Jos on hyvä ihminen eikä ole rötöstellyt, ei tappanut ihmisiä eikä ollut narkomaani.
Niin mistä sen tietää että tälläinen kunnon ihminen on edes uudestisyntynyt?
Vastatkaapa viisaammat.

Äänestä
  • Raamattu sanoo:
    "Ei ole KETÄÄN vanhurskasta, ei ainoatakaan" Room: 3: 10

    Äänestä

Leevi Lestadius ei nuorenakaan juonut kai viinaa, mutta tuli merkittäväksi saarnamieheksi. Helluntaiseurakunnissa on entisiä juoppoja ja jopa entisiä alkoholisteja, mutta ei se häpeä ole, jos nuorena on juonut viinaa. Jeesus vapauttaa viinan orjuudesta ja uudistaa kaikki aivosolut niin että pääkoppa kyllä helluntaisilla aina toimii. Minä en ole helluntailainen virallisesti, mutta tunnen monta entistä holistia ko. seurakunnasta. Hyviä todistuksia siellä kuulee aina toisinaan, kun entinen holisti todistaa seurakunnan edessä kuinka hän nuorena ryyppäsi ja rälläsi ja sitten tuli uskoon ja kastettiin helluntaiherätyksen piirissä.

Äänestä
  • helluntailaisuus on sukua AA-kerhoille.
    alkoholi ei ole kristinuskon sanoma.

    Äänestä

  • Anonyymi00018 kirjoitti:

    helluntailaisuus on sukua AA-kerhoille.
    alkoholi ei ole kristinuskon sanoma.

    Saman vapaamuurarijoukon luomuksia.

    Myös AA:n perustivat kaksi alkoholiongelmaista vapaamuurarikaveria, päähenkilön nimi oli Bill, toisen nimeä en muista. Törmäsivät kadulla toisiinsa, menivät kahvikuppilaan ja totesivat, että tarttis tehrä jotain. Oli kait 1930-luvun alkupuoli.

    Heidän keskustelujoukkonsa kasvoi ensin parilla muulla jne. AA ja sen opeille rakennetut monet muut ryhmät ovat nopeasti, vajaassa sadassa vuodessa levinneet ympäri maailman.

    Sittemmin luotu nk. AA:n toipumisohjelma, perustuu alkoholistien omiin toipumiskokemuksiin sekä vapaamuurarien moraali-ihanteisiin.

    Sama opillinen runko on vapareiden aiemmin 1800-luvun lopulla luomassa helluntailaisuudessa. Vapaamuurarit ovat hiljaisesti monien tunnettujen, eri yhteisöjen ja organisaatioiden taustalla.

    Äänestä

Suomi on luterilainen maa.
Hedelmistään puu tunnetaan.

Mitkä ovat tämän luterilaisen maan hengelliset ja moraaliset hedelmät?
Mitä sinä koet lukiessasi nimen Kristus? Missä tässä maassa opetetaan Kristuksesta? Kuinka suhtaudetan Kristukseen jo sanana,
Kuinka usein tässä maassa kuullaan Jeesuksesta. Voitko yleisesti vapaasti etsiä Jeesusta ja jon niin teet, miten sinuun suhtaudutaan.

Mitä tiedetään uudestisyntymisestä, mitä sellainen vaikuttaa?
Entä Raamatun mukaan, mitenkä vanhalle ihmisele käy uudestisyntymsessä.?

Kuullaanko Jeesuksesta puhetta muualla kuin kirkkorakennuksessa tai hautajaisissa, vavojen kasteessa, jos edes näisäkään.
Kokeile vapaasti puhua Jeesuksesta tässä maassa, mitä siitä seuraa?

Tälläkin palstalla luterilaiset pilkkaavat helluntailaisia ja jotka ovat hylänneet vanhan elämän ja uudestisyntyneet Jumalan lapsiksi. Missä on tässä luterilaisessa massa rakkaus veljiä kohtaan?

Äänestä
  • Hyvä ja asiallinen kommentti sinulta "Välva".

    Hedelmistään puu tunnetaan.

    Ja se hedelmä on Suomen kansasta nähtävissä.

    Eikä edes tarvitse siivilöidä hyttystä, koska kamelin nielleden teot ovat ilmeiset,
    lihan teot ovat ilmeiset.

    24 Te sokeat taluttajat, jotka siivilöitte hyttysen, mutta nielette kamelin!
    ( Luuk 23)

    Tämä taho, joka aloituksia samasta aiheestaan suoltaa on velvollinen todistamaan oppinsa Suomen kansan kautta, onhan kansan enemmistö, tai lähes koko kansa aloittajan opin todistaja.

    Joten aloituksen tekijä, todista hyttysiä siivilöimättä oppisi oikeaksi osoittamalla Suomen kansan hedelmät, näemmekö siinä Hengen hedelmän vaiko lihan teot.

    Pelastuksen evankeliumin ja sydämen uskon puolesta.

    Usko Toivonen

    1Äänestä

  • Suomi on vain näennäisesti "luterilainen maa". Tämä on enemmänkin ylläpidetty illuusio kuin tosiasia.

    Äänestä

Lopettaisivat helluntailaiset "hengestä päissään" tappelemisen ja eriseuraisuuden.
Hengenkrapuloissaan voi sitten syyttää vaikkapa luterilaisia vauvoja.
Onko tämä tervettä kristillisyyttä?

EI EI ole !

Äänestä
  • Älä pilkkaa Pyhää Henkeä.

    Apt. 2:
    13. Mutta jotkut pilkkasivat: "He ovat juovuksissa, makeaa viiniä täynnä."
    14. Silloin Pietari astui esiin, ja muut yksitoista hänen kanssaan. Hän alkoi puhua kuuluvalla äänellä:
    "Kuulkaa minua, juutalaiset, te kaikki, jotka asutte Jerusalemissa! Tietäkää tämä:
    15. Eivät nämä miehet ole juovuksissa, niin kuin te luulette - nythän on vasta aamu, päivän kolmas tunti.
    16. Tämä on sitä, mikä profeetta Joelin suulla on ilmoitettu:

    1Äänestä

  • Välva kirjoitti:

    Älä pilkkaa Pyhää Henkeä.

    Apt. 2:
    13. Mutta jotkut pilkkasivat: "He ovat juovuksissa, makeaa viiniä täynnä."
    14. Silloin Pietari astui esiin, ja muut yksitoista hänen kanssaan. Hän alkoi puhua kuuluvalla äänellä:
    "Kuulkaa minua, juutalaiset, te kaikki, jotka asutte Jerusalemissa! Tietäkää tämä:
    15. Eivät nämä miehet ole juovuksissa, niin kuin te luulette - nythän on vasta aamu, päivän kolmas tunti.
    16. Tämä on sitä, mikä profeetta Joelin suulla on ilmoitettu:

    Ylivainio pilkkasi Pyhää Henkeä kaatamalla urakalla ihmisiä.

    Äänestä

  • Anonyymi00021 kirjoitti:

    Ylivainio pilkkasi Pyhää Henkeä kaatamalla urakalla ihmisiä.

    Olen nähnyt kun parikymmentä helluntailaista puhuu sekavalla kielellä yhtäaikaa helluntaikokouksessa.
    Ja outo levoton henki laskeutui sinne kuin käärmeen suusta.
    Jos rukoilen jonkun helluntailaisen puolesta ja hän ottaa silloin kielillä auktoriteetin se sotkee pahasti Pyhää Henkeä.

    Oliko kyseessä Pyhän Hengen pilkkaaminen jostain aivan muusta hengestä?

    Äänestä

  • Anonyymi00021 kirjoitti:

    Ylivainio pilkkasi Pyhää Henkeä kaatamalla urakalla ihmisiä.

    Ylivainio ei itse kaatanut, vaan Jumalan vaikutus ihmisessä kaatoi.
    Asiaan olen minäkin itse tutustunut ja tiedän erinlaisten kokemusten jälkeen, että Jumala käyttää ketä itse haluaa käyttää.
    Ihminen ei itse voi määrätä Jumalaa, vaan Jumala itse vaikuttaa sen hyvän mitä tapahtuu.

    1Äänestä

  • Anonyymi00021 kirjoitti:

    Olen nähnyt kun parikymmentä helluntailaista puhuu sekavalla kielellä yhtäaikaa helluntaikokouksessa.
    Ja outo levoton henki laskeutui sinne kuin käärmeen suusta.
    Jos rukoilen jonkun helluntailaisen puolesta ja hän ottaa silloin kielillä auktoriteetin se sotkee pahasti Pyhää Henkeä.

    Oliko kyseessä Pyhän Hengen pilkkaaminen jostain aivan muusta hengestä?

    Kielillä puhuminen tapahtuu usein silloin, kun ihminen täytty Pyhällä Hengellä.

    On myös kielillä puhumisen armolahja sekä myös erikseen kielten selittämisen armolahja.
    Raamatusta löydät tietoa Jumalan antamista Armolahjoista.

    1. Kor. 1:
    Hengelliset lahjat
    1. Mitä tulee hengellisiin lahjoihin, veljet, en tahdo teidän olevan niistä tietämättömiä.
    2. Tehän tiedätte, että kun olitte pakanoita, teitä vietiin harhaanjohdettuina mykkien epäjumalien luo.
    3. Siksi teen teille tiettäväksi, ettei kukaan, joka puhuu Jumalan Hengessä, sano: "Jeesus on kirottu." Kukaan ei myöskään voi sanoa: "Jeesus on Herra", muuten kuin Pyhässä Hengessä.
    4. Armolahjoja on erilaisia, mutta Henki on sama.
    5. Myös palvelutehtäviä on erilaisia, mutta Herra on sama.
    6. Voimavaikutuksia on erilaisia, mutta Jumala, joka kaiken kaikissa vaikuttaa, on sama.
    7. Hän antaa Hengen ilmetä itse kussakin yhteiseksi hyödyksi.
    8. Niinpä toinen saa Hengen kautta viisauden sanat, toinen saman Hengen vaikutuksesta tiedon sanat,
    9. toinen saa uskon samassa Hengessä, toinen taas parantamisen armolahjat samassa Hengessä,
    10. toinen saa lahjan tehdä voimallisia tekoja, toinen profetoimisen lahjan, toinen henkien erottamisen lahjan, toinen eri kielillä puhumisen lahjan, toinen taas lahjan selittää kieliä.
    11. Kaiken tämän vaikuttaa yksi ja sama Henki, joka jakaa kullekin erikseen niin kuin tahtoo.

    Yksi ruumis, monta jäsentä
    12.Niin kuin ruumis on yksi ja siinä on monta jäsentä - mutta kaikki ruumiin jäsenet, vaikka niitä on monta, ovat yksi ruumis - niin on Kristuskin.
    13. Meidät kaikki, olimmepa juutalaisia tai kreikkalaisia, orjia tai vapaita, on yhdessä Hengessä kastettu yhdeksi ruumiiksi, ja kaikki me olemme saaneet juoda samaa Henkeä.
    14. Eihän ruumiskaan muodostu yhdestä jäsenestä vaan monesta.
    15. Jos jalka sanoisi: "Koska en ole käsi, en kuulu ruumiiseen", se ei silti olisi ruumiiseen kuulumaton.
    16. Jos korva sanoisi: "Koska en ole silmä, en kuulu ruumiiseen", se ei silti olisi ruumiiseen kuulumaton.
    17. Jos koko ruumis olisi silmänä, missä sitten olisi kuulo? Jos taas ruumis olisi kokonaan korvana, missä silloin olisi hajuaisti?
    18. Nyt Jumala on kuitenkin asettanut jokaisen näistä jäsenistä ruumiiseen niin kuin on tahtonut.
    19. Jos kaikki olisivat yhtenä jäsenenä, missä sitten olisi ruumis?
    20. Nytpä onkin monta jäsentä mutta yksi ruumis.
    21. Silmä ei voi sanoa kädelle: "En tarvitse sinua", eikä pää jaloille: "En tarvitse teitä."
    22. Päinvastoin, ne ruumiinjäsenet, jotka näyttävät olevan heikoimpia, ovat välttämättömiä.
    23. Ne ruumiinjäsenet, jotka eivät meistä näytä kovinkaan kunniakkailta, me peitämme sitäkin kunniallisemmin. Ne, joita häpeämme, me peitämme sitäkin häveliäämmin,
    24. mutta ne, joita emme häpeä, eivät tarvitse peittämistä. Jumala on liittänyt ruumiin yhteen niin, että hän antoi vähempiarvoiselle suuremman kunnian,
    25. jotta ruumiissa ei olisi eripuraisuutta vaan jäsenet pitäisivät yhtäläistä huolta toisistaan.
    26. Jos yksi jäsen kärsii, kärsivät kaikki jäsenet sen kanssa. Jos yksi jäsen saa kunniaa, iloitsevat kaikki jäsenet sen kanssa.
    27. Te olette Kristuksen ruumis ja jokainen osaltanne hänen jäseniään.
    28. Jumala asetti seurakuntaan ensinnäkin jotkut apostoleiksi, toiseksi jotkut profeetoiksi ja kolmanneksi jotkut opettajiksi. Sitten hän antoi voimallisia tekoja, sitten armolahjoja parantaa, avustaa, johtaa, puhua eri kielillä.
    29. Eivät kai kaikki ole apostoleja? Eiväthän kaikki ole profeettoja? Eivätkä kaikki opettajia? Eivät kai kaikki tee voimallisia tekoja?
    30. Eihän kaikilla ole parantamisen armolahjoja? Eiväthän kaikki puhu kielillä? Eivätkä kaikki selitä kieliä?
    31. Tavoitelkaa innokkaasti parhaimpia armolahjoja. Ja vielä minä osoitan teille verrattoman tien.

    1Äänestä

Helluntailaiset tavoittelevat juopumusta hengestä jota he sanovat henkikasteesteeksi.
Eipä helluntailaisten puheestakaan joskus saa mitään selvää.
AA- kerhossakin on raittiimpi tunnelma.

Äänestä

Vapaissa suunnissa on tapana opettaa, että mitä pahempi rikos, sitä suurempi Jumalan armo. Opetus on väärä, sillä Jumalan armo on tietenkin kaikille ihmisille sama.

Äänestä
  • Jumalan armon suuruuden ymmärtämisen kannalta sillä on merkitystä.

    41 "Lainanantajalla oli kaksi velallista; toinen oli velkaa viisisataa denaria, toinen viisikymmentä.
    42 Kun heillä ei ollut, millä maksaa, antoi hän molemmille velan anteeksi. Kumpi heistä siis rakastaa häntä enemmän?"
    43 Simon vastasi ja sanoi: "Minun mielestäni se, jolle hän antoi enemmän anteeksi". Hän sanoi hänelle: "Oikein sinä ratkaisit".
    44 Ja naiseen kääntyen hän sanoi Simonille: "Näetkö tämän naisen? Minä tulin sinun taloosi; et sinä antanut vettä minun jaloilleni, mutta tämä kasteli kyynelillään minun jalkani ja kuivasi ne hiuksillaan.
    45 Et sinä antanut minulle suudelmaa, mutta tämä ei ole lakannut suutelemasta minun jalkojani siitä asti, kuin tulin sisään.
    46 Et sinä voidellut öljyllä minun päätäni, mutta tämä voiteli hajuvoiteella minun jalkani.
    47 Sentähden minä sanon sinulle: tämän paljot synnit ovat anteeksi annetut: hänhän näet rakasti paljon; mutta jolle vähän anteeksi annetaan, se rakastaa vähän."
    48 Sitten hän sanoi naiselle: "Sinun syntisi ovat anteeksi annetut".
    ( Luuk 7)

    "Sentähden minä sanon sinulle: tämän paljot synnit ovat anteeksi annetut: hänhän näet rakasti paljon; mutta jolle vähän anteeksi annetaan, se rakastaa vähän."

    Paavali on esikuva suurimpana syntisenä ja esikuva Jumalan armon suuruudesta.

    Olihan Paavali entisessä vaelluksessaan, siis ennen kuin hänestä tuli uusi luomus Kristuksessa, murhamies, Jeesuksen pyhien vainoaja ja tuhoaja.

    12 Minä kiitän häntä, joka minulle on voimaa antanut, Kristusta Jeesusta, meidän Herraamme, siitä, että hän katsoi minut uskolliseksi ja asetti palvelukseensa
    13 minut, entisen pilkkaajan ja vainoojan ja väkivallantekijän. Mutta minä sain laupeuden, koska olin tehnyt sitä tietämättömänä, epäuskossa;
    14 ja meidän Herramme armo oli ylen runsas, vaikuttaen uskoa ja rakkautta, joka on Kristuksessa Jeesuksessa.
    15 Varma on se sana ja kaikin puolin vastaanottamisen arvoinen, että Kristus Jeesus on tullut maailmaan syntisiä pelastamaan, joista minä olen suurin.
    16 Mutta sentähden minä sain laupeuden, että Jeesus Kristus minussa ennen muita osoittaisi kaiken pitkämielisyytensä, esikuvaksi niille, jotka tulevat uskomaan häneen, itsellensä iankaikkiseksi elämäksi. ( 1Tim 1)

    Ei Jeesus asettanut palvelukseen "siivosyntisiä", vaan murhamiehen, joka sai kokea valtavan rakkauden ja armahduksen osakseen, eli niin kuin nykyään puhutaa kokemusasiantuntijan.

    Muistutukseksi:

    17 Siis, jos joku on Kristuksessa, niin hän on uusi luomus; se, mikä on vanhaa, on kadonnut, katso, uusi on sijaan tullut. ( 2Kor 5)

    Uusi luomus ei enää elää itselleen, vaan Kristukselle Jeesukselle.

    Pelastuksen evankeliumin ja sydämen uskon puolesta.

    Usko Toivonen

    Äänestä

  • Olen käynyt monissa eri vapaiden suuntien kristillisissä seurakunnissa , eikä missään niistä ole tuollaista opetusta mistä tällä palstalla pilkataan.

    Vapaiden kristillisten seurakuntien toiminta ei ole jonkin yksittäisen ihmisen ohjaama. Oikean seurakuntien järjestäytyminen tapahtuu Jumalan johdattamana ja sen kirjalliset ohjeet löytyvät Uudesta Testamentista.
    Jumalan todellisia opetuslapsia on aina pilkattu ja heidän keskuudessa toimivat Pyhän Hengen armolahjat.

    Äänestä

  • Anonyymi00022 kirjoitti:

    Jumalan armon suuruuden ymmärtämisen kannalta sillä on merkitystä.

    41 "Lainanantajalla oli kaksi velallista; toinen oli velkaa viisisataa denaria, toinen viisikymmentä.
    42 Kun heillä ei ollut, millä maksaa, antoi hän molemmille velan anteeksi. Kumpi heistä siis rakastaa häntä enemmän?"
    43 Simon vastasi ja sanoi: "Minun mielestäni se, jolle hän antoi enemmän anteeksi". Hän sanoi hänelle: "Oikein sinä ratkaisit".
    44 Ja naiseen kääntyen hän sanoi Simonille: "Näetkö tämän naisen? Minä tulin sinun taloosi; et sinä antanut vettä minun jaloilleni, mutta tämä kasteli kyynelillään minun jalkani ja kuivasi ne hiuksillaan.
    45 Et sinä antanut minulle suudelmaa, mutta tämä ei ole lakannut suutelemasta minun jalkojani siitä asti, kuin tulin sisään.
    46 Et sinä voidellut öljyllä minun päätäni, mutta tämä voiteli hajuvoiteella minun jalkani.
    47 Sentähden minä sanon sinulle: tämän paljot synnit ovat anteeksi annetut: hänhän näet rakasti paljon; mutta jolle vähän anteeksi annetaan, se rakastaa vähän."
    48 Sitten hän sanoi naiselle: "Sinun syntisi ovat anteeksi annetut".
    ( Luuk 7)

    "Sentähden minä sanon sinulle: tämän paljot synnit ovat anteeksi annetut: hänhän näet rakasti paljon; mutta jolle vähän anteeksi annetaan, se rakastaa vähän."

    Paavali on esikuva suurimpana syntisenä ja esikuva Jumalan armon suuruudesta.

    Olihan Paavali entisessä vaelluksessaan, siis ennen kuin hänestä tuli uusi luomus Kristuksessa, murhamies, Jeesuksen pyhien vainoaja ja tuhoaja.

    12 Minä kiitän häntä, joka minulle on voimaa antanut, Kristusta Jeesusta, meidän Herraamme, siitä, että hän katsoi minut uskolliseksi ja asetti palvelukseensa
    13 minut, entisen pilkkaajan ja vainoojan ja väkivallantekijän. Mutta minä sain laupeuden, koska olin tehnyt sitä tietämättömänä, epäuskossa;
    14 ja meidän Herramme armo oli ylen runsas, vaikuttaen uskoa ja rakkautta, joka on Kristuksessa Jeesuksessa.
    15 Varma on se sana ja kaikin puolin vastaanottamisen arvoinen, että Kristus Jeesus on tullut maailmaan syntisiä pelastamaan, joista minä olen suurin.
    16 Mutta sentähden minä sain laupeuden, että Jeesus Kristus minussa ennen muita osoittaisi kaiken pitkämielisyytensä, esikuvaksi niille, jotka tulevat uskomaan häneen, itsellensä iankaikkiseksi elämäksi. ( 1Tim 1)

    Ei Jeesus asettanut palvelukseen "siivosyntisiä", vaan murhamiehen, joka sai kokea valtavan rakkauden ja armahduksen osakseen, eli niin kuin nykyään puhutaa kokemusasiantuntijan.

    Muistutukseksi:

    17 Siis, jos joku on Kristuksessa, niin hän on uusi luomus; se, mikä on vanhaa, on kadonnut, katso, uusi on sijaan tullut. ( 2Kor 5)

    Uusi luomus ei enää elää itselleen, vaan Kristukselle Jeesukselle.

    Pelastuksen evankeliumin ja sydämen uskon puolesta.

    Usko Toivonen

    Kuten totesin aiemmin, Jumalan armo on kaikille ihmisille sama. Ihmismäiset käsitykset eivät tähän kuulu.

    Voit ajatella Usko Toivonen asiaa seuraavasti: jokainen ihminen tarvitsee ilmaa hengittääkseen.

    Äänestä

  • Anonyymi00022 kirjoitti:

    Olen käynyt monissa eri vapaiden suuntien kristillisissä seurakunnissa , eikä missään niistä ole tuollaista opetusta mistä tällä palstalla pilkataan.

    Vapaiden kristillisten seurakuntien toiminta ei ole jonkin yksittäisen ihmisen ohjaama. Oikean seurakuntien järjestäytyminen tapahtuu Jumalan johdattamana ja sen kirjalliset ohjeet löytyvät Uudesta Testamentista.
    Jumalan todellisia opetuslapsia on aina pilkattu ja heidän keskuudessa toimivat Pyhän Hengen armolahjat.

    Olet (todennäköisesti) kuullut pastorin opettavan esim. seuraavasti: "Jos Jumala pelasti syntisistä suurimman ja asetti hänet apostolin virkaan, niin kyllähän...". Jos hyväksyit tämän tai vastaavan, menit lankaan.

    Äänestä

  • Henki kirjoitti:

    Olet (todennäköisesti) kuullut pastorin opettavan esim. seuraavasti: "Jos Jumala pelasti syntisistä suurimman ja asetti hänet apostolin virkaan, niin kyllähän...". Jos hyväksyit tämän tai vastaavan, menit lankaan.

    Jeesus sanoo: "Seuraa SINÄ minua" Joh: 21: 22

    ei siis seuraamalla, matkimalla jäljennöksenä uusia "paavaleita " .

    Äänestä

  • Henki kirjoitti:

    Olet (todennäköisesti) kuullut pastorin opettavan esim. seuraavasti: "Jos Jumala pelasti syntisistä suurimman ja asetti hänet apostolin virkaan, niin kyllähän...". Jos hyväksyit tämän tai vastaavan, menit lankaan.

    Se on ihan Raamatun ilmoittama.

    12 Minä kiitän häntä, joka minulle on voimaa antanut, Kristusta Jeesusta, meidän Herraamme, siitä, että hän katsoi minut uskolliseksi ja asetti palvelukseensa
    13 minut, entisen pilkkaajan ja vainoojan ja väkivallantekijän. Mutta minä sain laupeuden, koska olin tehnyt sitä tietämättömänä, epäuskossa;
    14 ja meidän Herramme armo oli ylen runsas, vaikuttaen uskoa ja rakkautta, joka on Kristuksessa Jeesuksessa.
    15 Varma on se sana ja kaikin puolin vastaanottamisen arvoinen, että Kristus Jeesus on tullut maailmaan syntisiä pelastamaan, joista minä olen suurin.
    16 Mutta sentähden minä sain laupeuden, että Jeesus Kristus minussa ennen muita osoittaisi kaiken pitkämielisyytensä, esikuvaksi niille, jotka tulevat uskomaan häneen, itsellensä iankaikkiseksi elämäksi. ( 1Tim 1)

    Jumalan armo Paavalia kohtaan oli ylen runsas.

    Pelastuksen evankeliumin ja sydämen uskon puolesta.

    Usko Toivonen

    Äänestä

  • Anonyymi00027 kirjoitti:

    Se on ihan Raamatun ilmoittama.

    12 Minä kiitän häntä, joka minulle on voimaa antanut, Kristusta Jeesusta, meidän Herraamme, siitä, että hän katsoi minut uskolliseksi ja asetti palvelukseensa
    13 minut, entisen pilkkaajan ja vainoojan ja väkivallantekijän. Mutta minä sain laupeuden, koska olin tehnyt sitä tietämättömänä, epäuskossa;
    14 ja meidän Herramme armo oli ylen runsas, vaikuttaen uskoa ja rakkautta, joka on Kristuksessa Jeesuksessa.
    15 Varma on se sana ja kaikin puolin vastaanottamisen arvoinen, että Kristus Jeesus on tullut maailmaan syntisiä pelastamaan, joista minä olen suurin.
    16 Mutta sentähden minä sain laupeuden, että Jeesus Kristus minussa ennen muita osoittaisi kaiken pitkämielisyytensä, esikuvaksi niille, jotka tulevat uskomaan häneen, itsellensä iankaikkiseksi elämäksi. ( 1Tim 1)

    Jumalan armo Paavalia kohtaan oli ylen runsas.

    Pelastuksen evankeliumin ja sydämen uskon puolesta.

    Usko Toivonen

    Puhumme edelleen eri asioista. Usko Toivosen kaltaiset uskovat laskevat ilmamäärän litroissa ja lasku menee aina pieleen. Kaikille muille riittää tieto puhtaan ilman olemassaolosta.

    Äänestä

  • Henki kirjoitti:

    Puhumme edelleen eri asioista. Usko Toivosen kaltaiset uskovat laskevat ilmamäärän litroissa ja lasku menee aina pieleen. Kaikille muille riittää tieto puhtaan ilman olemassaolosta.

    No onpa erikoista.

    Minä olen siis todistuksesi mukaan maailman ainoa uskova, joka uskon Paavalin todistukseen.

    Pelastuksen evankeliumin ja sydämen uskon puolesta.

    Usko Toivonen

    Äänestä

  • Anonyymi00027 kirjoitti:

    No onpa erikoista.

    Minä olen siis todistuksesi mukaan maailman ainoa uskova, joka uskon Paavalin todistukseen.

    Pelastuksen evankeliumin ja sydämen uskon puolesta.

    Usko Toivonen

    >>> Minä olen siis todistuksesi mukaan maailman ainoa uskova, joka uskon Paavalin todistukseen.

    Älä Usko Toivonen ala heti uhriutua. Sen sijaan voisit lukea edellisen kommentin ymmärryksellä, niin tarve vääristää toisten sanoja katoaa kuin itsestään.

    Äänestä

  • Henki kirjoitti:

    >>> Minä olen siis todistuksesi mukaan maailman ainoa uskova, joka uskon Paavalin todistukseen.

    Älä Usko Toivonen ala heti uhriutua. Sen sijaan voisit lukea edellisen kommentin ymmärryksellä, niin tarve vääristää toisten sanoja katoaa kuin itsestään.

    No, eipä ole tarvista uhriutua, itsehän kirjoitat mitä kirjoitat.

    Jospa ottaisit vastuun siitä.

    Pelastuksen evankeliumin ja sydämen uskon puolesta.

    Usko Toivonen

    Äänestä

  • Anonyymi00027 kirjoitti:

    No, eipä ole tarvista uhriutua, itsehän kirjoitat mitä kirjoitat.

    Jospa ottaisit vastuun siitä.

    Pelastuksen evankeliumin ja sydämen uskon puolesta.

    Usko Toivonen

    Toistan uudelleen, kun et Usko Toivonen selvästikään ymmärtänyt: älä ala uhriutumaan, se ei kaunista ketään.

    Paavali opetuksineen ei edusta lopullista instanssia. Hänen opetuksensa Jumalan armon "määrästä" ovat roskaa, sillä Jumalan seurakunnassa ei ole ns. "kahden kerroksen väkeä".

    Äänestä

  • Henki kirjoitti:

    Toistan uudelleen, kun et Usko Toivonen selvästikään ymmärtänyt: älä ala uhriutumaan, se ei kaunista ketään.

    Paavali opetuksineen ei edusta lopullista instanssia. Hänen opetuksensa Jumalan armon "määrästä" ovat roskaa, sillä Jumalan seurakunnassa ei ole ns. "kahden kerroksen väkeä".

    Kuten sanoin, ei minun tarvitse vastata kuin omista kirjoituksistani.

    Sinä kirjoitat mitä kirjoitat ja pyrit määrittelemään ihmiset filosointisi mukaan.
    Sillä ei ole minulle mitään merkitystä, jos se ei ole Raamatun ilmoituksen mukaista.

    Ei minun edes tarvitse ryhtyä sinun kirjoitustesi ymmärtäjäksi, ellei kirjoituksesi perustu Raamatun ilmoitukseen.

    Jumalan seurakunnassa toiminta perustuu Jumalan armolahjoihin ja seurakuntajärjestykseen.

    Ja kuten myöskin Jeesus todisti, toinen saa enemmän anteeksi, kuin toinen.

    Pelastuksen evankeliumin ja sydämen uskon puolesta.

    Usko Toivonen

    Äänestä

1.Kor.14:
1. Tavoitelkaa rakkautta ja pyrkikää innokkaasti saamaan hengellisiä lahjoja, varsinkin profetoimisen lahjaa.
2. Kielillä puhuva ei näet puhu ihmisille vaan Jumalalle. Häntä ei ymmärrä kukaan, sillä hän puhuu salaisuuksia hengessä.
3. Profetoiva sen sijaan puhuu ihmisille rakentumiseksi, kehotukseksi ja lohdutukseksi.
4. Kielillä puhuva rakentaa itseään, mutta profetoiva rakentaa seurakuntaa.
5. Tahtoisin teidän kaikkien puhuvan kielillä, mutta vielä mieluummin tahtoisin teidän profetoivan. Profetoiva on suurempi kuin kielillä puhuva, ellei tämä samalla selitä, niin että seurakunta siitä rakentuu.

12. Samoin on teidän laitanne. Koska siis tavoittelette innokkaasti henkilahjoja, pyrkikää saamaan niitä runsaasti seurakunnan rakentumiseksi.
13. Siksi se, joka puhuu kielillä, rukoilkoon, että kykenisi selittämään kielet.
14. Jos näet rukoilen kielillä, minun henkeni kyllä rukoilee, mutta ymmärrykseni on hedelmätön.
15. Mitä siis tehdä? Minun tulee rukoilla hengelläni mutta myös ymmärrykselläni. Minun tulee laulaa kiitosta hengelläni mutta myös ymmärrykselläni.
16. Jos ylistät Jumalaa hengelläsi, kuinka paikalla oleva oppimaton voi sanoa kiitokseesi aamenen? Eihän hän ymmärrä mitä sanot.
17. Sinä kyllä kiität hyvin, mutta toinen ei siitä rakennu.
18. Minä kiitän Jumalaa, että puhun kielillä, jopa enemmän kuin kukaan teistä.
19. Mutta opettaakseni muitakin tahdon seurakunnassa puhua mieluummin viisi sanaa ymmärrykselläni kuin kymmenentuhatta sanaa kielillä.

Äänestä

Vauvakastettujen seurakuntien työntekijät ovat nyt likaisia:

-pride-papit
-jooga-piispa
-leipäpapit

Äänestä

Ei pantteri pääse eroon pilkuistaan.
Tässä ollaan aivan eri levelillä.
"tapahtui henkistä ja fyysistä väkivaltaa, seksuaalista hyväksikäyttöä ja jopa murha. Seurakunta uskoi vuosikymmenien ajan heidän johtajansa olevan Kristuksen morsian, jota tuli palvella. Iltalehti tapasi entisen palvelijattaren."
ttps://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/94af79ce-fc7c-49c5-817d-23aacf72ed4d

Äänestä

Ei tarvitse olla rikollista menneisyyttä riittää kun on helluntailainen ja Yliopiston käynyt.
Helluntailainen lakitoimiston pitäjä Aulikki Muikku kavalsi myös vainajan rahat ja sai 4 vuotta vankeutta.
"Hovioikeus kovensi kavaltajajuristin vankeustuomiota"
ttps://www.hs.fi/kotimaa/art-2000004732277.html

Äänestä

Ei pidä paikkaansa, että pitää olla kyseenalainen menneisyys. Monia hyviä ja tunnettuja pastoreita on mm David Vilkerson, David Pawson, Billy Graham, Niilo Ylivainio, Veikko Manninen ja monet, monet muut.

Mutta totta on, että kun Jumala nostaa syvältä, ja kutsuu työhönsä, menneisyydellä ei ole mitään merkitystä.

Äänestä
  • Jumalaa ei aina tarvita siinä nostamisessa pastoriksi, näillä syvältä pelastuneilla on ihan oma tarve nostaa itse itsensä, se on sisäänrakennettu ja osa sitä rikollisuuteen luisumisen mentaalia!

    sinisilmäisten seurakunnan vanhempien näkökyky ei riitä tällä alueella, vaan heti ollaan työntämässä puhujapönttöön vaikka mitään todellisia edellytyksiä ei siihen olisi.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Melkein jokaisella saarnamiehellä täytyy olla "likainen" menneisyys takanaan. Muuten ei oteta tosissaan. Jos joku sanoo, että on aina elänyt kunnollisesti ja tunnollisesti ja uskossa, ei ketään kiinnosta. Täytyy olla vankilareissuja, alkoholiongelma, pettämistä ja jättämistä, huumeiden käyttöä, mielenterveysongelmia tai muuta vastaavaa.
Lääketieteellisesti todistettuna huumeet ja alkoholi vahingoittavat pysyvästi aivoja.
Mielenterveysongelmat ja rikollinen elämä jättävät jälkensä ihmisen psyykkeeseen.
Eräskin entinen alkoholisti evankelista oli niin kitkunen ja pahanoikukas luonteeltaan. Suuttuessaan lähes hirviö ja naisten itkettäjä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu