myös halu tehdä likainen pommi tai useitakin. Jos Venäjä onnistuu yhteiskunnan perustoiminnot eli infran tuhoamisella saattamaan Ukrainan asumiskelvottomaksi kymmenille miljoonille ihmisille ja häätämään läheskoko kansan pois maataan kulkureiksi pitkin Eurooppaa niin miksi Ukraina säästäisi Venäjän länsiosat samalta kohtalolta.
Likaisia pommeja tehdään ja Ukrainalla on kyllä keinot liata Länsi-Venäjä ikuiseksi ydinjäte-erämaaksi.
Likaisia pommeja tehdään ja Ukrainalla on kyllä keinot liata Länsi-Venäjä ikuiseksi ydinjäte-erämaaksi.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Niin. Olen ihmetellyt miksei Ukraina ole jo kostanut samalla mitalla esim. Kremliin. Onko se tulossa. En ihmettelisi. Ukraina on nyt suututettu ja se ei tiedä hyvää venäläisille.
Kyky varmaankin, mutta hankala nähdä miksi vaivautua? Maan ydininfrastruktuuri riittäisi oikean ydinaseen valmistamiseen, vaikka se olisikin poliittisesti vaarallista. Ydinase itsessään olisi paljon realistisempi pelote.
///MeAgaln
Likainen pommi on nopea valmistaa ydinvoimaloiden jätteistä ja tavanomaisesta räjähteestä. Pommin teko on paljon monimutkaisempi ja aikaa vievä.
"Likainen pommi on nopea valmistaa ydinvoimaloiden jätteistä ja tavanomaisesta räjähteestä. Pommin teko on paljon monimutkaisempi ja aikaa vievä."
Radiologinen ase edellyttää huomattavaa määrää ainetta, mieluiten sadoissa kiloissa ja jopa silloin oikeasti sotilaallisessa mielessä tehokkaan keskityksen saaminen olisi ongelma. Samasta määrästä reaktiomassaa saisi koko joukon kaupungintappaja-kokoluokan ydinaseita. Resurssien haaskaaminen radiologiseen aseeseen ei ainakaan kehittyneen ydininfrastruktuurin omaavalle maalle olisi kovin houkutteleva vaihtoehto.
///MeAgaln
Aloittaja on Putinin trolli.
Itse taitanet olla kasa jätettä.
Kremliin yksi kappale ja pikaisesti, kiitos.
Toivottavasti Ukraina tekee joukon llikaisia pommeja ja kertoo Venäjälle, että niitä käytetään Moskovaan asti jos Ukraina muuttuu elinkelvottomaksi.
Koettakaahan rauhoittua!
Sittenkö Venäjä lopettaa kun Suomessa rauhoitutaan. Ukrainassa on kohta hautausmaan rauha ja hiljaisuus.