Naiset kyykyttää naisia

Anonyymi-ap

Miehenä sairaalamaailmassa huomasin naisen olevan pahin kyykyttäjä hoitajien työmaailmassa. Ylihoitajissa oli typerimmat naisihmiset. Luupäisiä käskyttäjiä joiden kohteena oli yleensä naisia jotka eivät osanneet pitää puoliaan. Luulen monen vanhemman hoitajan olevan samaa mieltä. Sairaala on ollut organisaationa kuin armeija. Ylempänä oleva on oikeassa ja määrää kuinka toimitaan. Vaikka väärin jos niin käsketään.

1

236

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kommentoin tähän, että naisena myös minulla vähän samansuuntaisia kokemuksia. Niin sairaalasta kuin esim. päiväkodeista (naisvaltainen työpaikka). Mielenkiintoista on pohtia, mistä tämä johtuu? Luulen, että hoito-alalla hoitajien välillä tämä johtuu yleisestä väsymyksestä, kiireestä sekä työn kuormittavuuden ja palkan epäsuhdasta, mikä voi näkyä hoitajien välisissä ristiriidoissa ja "kyykyttämisessä" (ei ehkä ihan oikea sana). Naisvaltaisilla aloilla myös mielestäni sosiaaliset suhteet ovat kimurantimpia, verrattuna miesvaltaisiin aloihin. En toki halua yleistää, mutta tämä on minun kokemukseni.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kansalla on oikeus tietää miksi persut pettävät

      Koko kulunut hallituskausi on kysytty persuilta, minkä vuoksi he ovat pettäneet käytännössä jokaisen vaalilupauksen, ain
      Maailman menoa
      60
      7492
    2. Venäjän armeijan evp-upseeri: Armeija surkeassa tilassa, jonka läpäisee kaiken kattava

      valehtelu. Venäläiset alkaneet pohtia julkisesti maan todellisia tappioita. Z-bloggari ja 3. luokan kapteeni (evp.) Mak
      Maailman menoa
      123
      2926
    3. Minkälaisen viestin

      Laittaisit ikävöinnin kohteelle, jos rohkenisit?
      Ikävä
      142
      1766
    4. Kansalla on oikeus tietää mikä on SDP:n talousohjelma jolla maan talous

      saadaan nousuun? Miksi puolue piilottelee sitä, vai eikö sitä ole? Tähän asti olemme vaan saaneet kuulla hallituksen ha
      Maailman menoa
      65
      1649
    5. Ammattiliitto 900 euroa/vuosi - Työttömyyskassa 72 euroa/vuosi

      Ammattiliitosta eroamalla voi säästää jopa 800 euroa vuodessa. Mitä enemmän tienaat, sitä enemmän maksat liitolle. Esim
      Maailman menoa
      115
      1458
    6. Miten voit olla niin tyhmä

      että et tajunnut että sua vedätettiin? Tietäisitpä miten hyvät naurut on saatu. Naiselle
      Tunteet
      167
      1394
    7. Missä vaiheessa

      Päätit irl luovuttaa minun suhteeni?
      Ikävä
      130
      1134
    8. Millaisena uskot

      Kaivattusi kokevan tunteensa?
      Ikävä
      73
      827
    9. Kyriake=Kirkko

      Kirkko, Kyriake Kirkko-sana tulee kreikankielen sanasta Kyriake=Herran omat, Kristuksen omaksi kastettujen suuri joukko
      Kaste
      47
      802
    10. Mitä haluat eniten

      Kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      52
      715
    Aihe